Pochivka.com»Ирак

Ирак

Информация

  • Население30399572
  • СтолицаБагдад
  • ВалутаИракски динар (IQD)
  • Телефонен код+964
  • ЕзикАрабски, кюрдски

Местоположение

Ирак е арабска държава в Югозападна Азия, която обхваща междуречието на Тигър и Ефрат - древната Месопотамия. Площта на страната е 438,3 хил. кв. км. На север Ирак граничи с Турция, на запад - със Сирия, Йордания, на юг - със Саудитска Арабия и Кувейт, а на изток - с Иран. Има малък излаз на море в Персийския залив, където е устието на Арабска река (Шат ал Араб). Ирак е парламентарна република, начело с президент. В Северен Ирак преобладава планинският климат от континентален тип. Средногодишната температура е 7 градуса, а средногодишната сума на валежите е 1000 мм. В Месопотамия е добре изразен субтропичният климат със средна януарска температура 10 градуса и средна юлска 33 градуса. Ирак разполага с икономически значими запаси от разнообразни полезни изкопаеми. С най-голямо значение е нефтът (13,6 млрд. т). По запаси на нефт Ирак отстъпва само на Саудитска Арабия, Русия и Кувейт. Находища има на много места, но тези със световно значение се намират в предпланините на Загрос.
Багдад е столица на страната. Разположен е на река Тигър и е главен политически, културен и икономически център на Ирак. Най-голямото пристанище е Маргил, аванпорт на Басра. Също големи специализирани нефтени пристанища са Фао (в устието на река Шат-ал-Араб) и Ум-Касър. В Южен Ирак Басра (1 млн. жители) е икономически център на района и втори по значение град в страната след Багдад. Център е на нефтодобив и нефто преработка. Има предприятия за азотни торове, за целулоза и хартия. В северния район важни градове са Мосул (950 хил. жители) и Киркук (650 хил. жители). Мосул е разположен на река Тигър, а Киркук е важен транспортен възел. Той е най-големият нефтодобивен център на страната. Има нефтопреработвателен завод и завод за преработка на сяра.
Замъкът Фалак-ол-Афлак (Falak-ol-Aflak Castle) е древен дворцов комплекс на възраст повече от 1800 години. Намира се на висок хълм насред иракския град Корамабад - столица на западната провинция Лорестан. Името на тази висока цитадела в буквален превод звучи като „Небето на небесата”. Фалак-ол-Афлак се счита за един от най-старите и удивителни крепостни постройки на територията на азиатската държава и е в експерименталния списък на ЮНЕСКО със световното историческо наследство, като прекрасен пример за персийска архитектура. Една от най-забележителните сгради в Багдад е дворецът на Абсидите (Abbasid Palace). Този палат датира още от 12-ти век или 13-ти век. Дворецът на Абсидите се намира в историческия център на Багдад , като е съвсем близо до други важни исторически постройки като Сараите и училището Ал-Мустансириях (Al-Mustansiriyah School), което също датира от Средновековието. Главно в Багдад са разположени повечето от големите модерни постройки и дворци на правителството на Саддам Хюсеин.
Ирак към настоящия момент не е безопасен за посещение и дори не се издават туристически визи. По-спокойни са единствено североизточно провинции. Въпреки размирните времена, Ирак е забележителна страна, в която има много, което да се види. Името Багдад в превод е „Градината на Бог”. Градът е удивителен представител на арабската култура. Задължително се разходете из старата му част или пък минете през големия пазар Сук ас сафер. Извън столицата Ирак предлага такива забележителности като руините на древния Вавилон и гигантската пирамида да древния шумерски град Ур (Ur). Ирак притежава доста исторически паметници, които са под протекцията на ЮНЕСКО. Сред тях са гръцките и римски останки на Хатра (Hatra), древният град Ашур (Ashur) (Qal’at Sherqat) (Асур), разположен на реката Тигър в северна Месопотамия, археологически обект град Самара (Samarra Archaeological City) на 130 км северно от Багдад.
На 120 км северно от Багдад се намира езерото Тартар (Lake Tharthar), което е най-голямото на територията на Ирак. Това е най-голямото езеро в Ирак, а изграждането на няколкото язовира е важно за напояването в страната. Други езера са още Хамар (Lake Hammar), Хамрин (Hamrin) и южно разположеното Ум ал Бинни (Umm al Binni lake).
Растителността в Ирак е разнообразна - от ксерофитна в пустините до субтропична в крайбрежните територии. В пустинните области на Ирак почвите са осолени, слабо плодородни. В долините на реките обаче те са алувиални, с голямо хумусно съдържание, което ги прави използваеми за земеделие. Животинският свят е представен от кафява мечка, глиган, чакал, антилопи, таени, гризачи, фламинго, пеликани, чапли н различни видове рептилии.
Ирак е предимно равнинна страна. Северните и североизточните части (Иракски Кюрдистан) са планинска област, заета от планините Тавър и Загрос. Тук е най-високата точка на Ирак, при връх Хаджи Ибрахим (3609 м). На запад и югозапад се простират крайните разклонения на Арабско-Сирийското плато, заети от пустинята Ал Бадийя, продължение на Сирийската пустиня. Централната и южната й част са заети от Месопотамската низина, която е най-обширната в Югозападна Азия. Равнинният релеф е най-силно изразен в Долна Месопотамия, заемаща южната част на междуречието на Тигър и Ефрат и долината на Шат ал Араб. В средното течение на Тигър и Ефрат се простира Горна Месопотамия или хълмистото плато Ел-Джазире, което на запад продължава на територията на съседна Сирия. То представлява полупустиня, пресечена от суходолия (вади).
През територията на Ирак протичат две постоянни реки - Тигър (Диджла) и Ефрат (Фурат), които са дълбоко свързани с възникването на поселенията в тези територии. Тигър и Ефрат са с дължина съответно 1950 км и 2350 км. До Персийския залив те протичат в общо корито - на река Шат ал Араб, дълга 185 км. До град Басра в долното течение на реката навлизат морски кораби.
Държавна религия е сунитският ислям. Той се изповядва от около 40 % от населението. По-голямата част от жителите изповядват шиитски вярвания (около 54 %). Забележителни джамии свещени за исляма са Ал Аскари(Al ‘Askarī Mosque), Абу Ханифа (Abu Hanifa Mosque) в Багдад. Във всеки по-голям град може да видите, както по-нови, така и по-стари храмове. Шедьоври на архитектурата са Масджиду (Masjidu) и Голямата джамия в Самара (Great Mosque of Samarra), удивителна със своята архитектура и старост.