Pochivka.com»Статии и Новини»Манастири»Троянски манастир

Троянски манастир

Rosi TrifonovaRosi Trifonova
Администратор
2k
Троянски Манастир

Троянският манастир е най-големият старопланински манастир в България. Той е живописно разположен на 10 км югоизточно от град Троян в северните поли на Троянския балкан. Цялото наименование на обителта е Троянски ставропигиален манастир Успение Богородично. Троянският манастир стои на 400 м. надморска височина под покрития с гъсти гори склон "Чукарка".

Наблизо преминава и река Черни Осъм, която извира от високите върхове на Стара планина Амбарица и Купена. Реката добавя допълнителна живописност на пейзажа около Троянския манастир, който днес в популярно място за туристически посещения. За удобството на посетителите на манастира в неговите рамки са изградени заведения и магазини за сувенири. За желаещите да пренощуват в Троянски манастир са на разположение добре обзведени стаи със самостоятелен санитарен възел.

Троянският манастир в действителност е едно уникално място, пазещо българският православен дух сред невероятно красивата природа на Стара планина. В Троянския манастир се влиза от северната страна, където е главният вход, пред който е разположен обширен паркинг.

Веднага след това попадате в първия манастирски двор. От западната и южната страна той е ограден с триетажни жилищни постройки, а от другите две страни се намират едноетажни стопански сгради. Входът във втория двор, най-интересната част на манастирския комплекс, е оформен През красива двуколонна портика и оригинална надстройка, които бележат втория вход на Троянския манастир, се влиза във втория двор на обителта. Той е заобиколен манастирски килии на три етажа с обширни дървени веранди, а в средата е разположен храмът на манастира.

Troyan Monastiri

Не е ясно кога точно е основан Троянският манастир . Първите сведения, които говорят за монашески живот по тези места в Троянския балкан са от около 1600 г., а може би и по-рано - към края на Второто българско царство. Манастирски летопис от 1835 г. е разказва за двама монаси, дошли тук от Атон и за трети монах, също от Света Гора, който донася светинята на манастира - чудотворната икона на Богородица Троеручица. Тя е копие на старата чудотворна икона в Хилендарския манастир (14 век).

През 18 век към процъфтяващия Троянски манастир започва да функционира и килийно училище, което след 1765 г., когато било поето от даскал Никола Върбанов, ставало все по-известно. Успоредно с това игуменът Христофор започва реконструкция и разширяване на манастира. Той издигнал някои нови сгради, а в 1771 г. изградил и водоснабдяването му. Около 1780 г. един друг сопотчанин - игуменът Пахомий организирал изграждането на нова, сега каменна съборна църква.

В началото на 19 в. Троянският манастир е вече доста голям. Жилищните корпуси, които обграждали двора, били двуетажни, дори триетажни, което било изключително рядко срещано по онова време. В северозападния ъгъл се издигала жилищно-отбранителна кула. За повечето постройки днес в Троянския манастир е „виновен” игумен Паисий, който в края на 18 в. изгражда и манастирския скит "Св. Николай Чудотворец", разположен източно от манастира.

Главният храм в Троянския манастир носи името "Успение Пресветая Богородици" и е построена от известния възрожденски строител архитектон Константин от гр. Пещера. Строителството се осъществило върху терен, намиращ се на около двадесет метра северно от старата църква, в зоната на манастирското гробище. Църквата е изградена от каменни, добре обработени квадри с релефни изображения и раздвижен покров.

Троянски Манастир

В 1866г. е издигната една уникална по своята концепция пететажна кула, долепена пред фронта, на западното крило. На най-долното й ниво има съдохранилище, следва параклис, посветен на "Св. св. Кирил и Методий", одаи и завършва със звънарница. Тази кула, чиито горни нива са били съборени около 1898 г., е реставрирана в първоначалния си вид през 1987 г.

В Троянския манастир има две жилищни сгради, издигнати на три и четири етажа във възрожденски стил, с дълбоки чардаци, живописни кьошкове и добре осветени помещения за гостите.

Троянският манастир е забележителен със своите стенописи. За украсата на новопостроената църква "Успение Богородично" монасите поканили през 1847 г. един от най-известните възрожденски художници - Захарий Зограф от Самоков. Майсторските му творби са навсякъде във всички вътрешни стени на храма и галерията от западната й част и от северната страна.

Сред стенописите на Захарий Зограф, които може да видите в Троянския манастир са "Христос Вседържател", "Деветте ангелски чина", "Пророците", "Евангелистите" и др. По свода на откритата галерия Захарий Зограф изобразил голям брой сцени от станалата популярна през Възраждането тема "Апокалипсиса", в които влизат "Страшният съд" и "Колелото на Живота". Най-впячатляващ след стенописите на Захари Зограф в манастира, е дърворезбеният иконостас в църквата.

Обектът е част от създаденото през 1966 движение 100 национални туристически обекта на България. За да разгледате другите обекти, кликнете на посочения линк.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest

Рейтинг

2.9
51
42
30
25
10
Дай твоята оценка:

Коментари

Изпрати