Pochivka.com»Статии и Новини»Новини»Музейна сбирка в Русе разказва как са се правили прогнозите за времето в миналото

Музейна сбирка в Русе разказва как са се правили прогнозите за времето в миналото

Пламена M.Пламена M.
Джедай
206
първата в България метеорологична станция

Уредите в първата в България метеорологична станция, която се намира в Русе, разказват как в миналото са се правили прогнозите за времето. В 130-годишната сграда се съхраняват уреди на над 80 години.

Днес в сградата се намира Агенцията за проучване и поддържане на река Дунав. Отскоро там е изложена уникална музейна сбирка.

В сградата и до днес се извършват редица наблюдения и се правят прогнози на времето. Специалистите в АППД са решили да съберат всички стари уреди, които се намират из нея, и да ги представят на по-широк кръг от хора.

Най-старият уред, който посетителите могат да видят, е секстантът. Той е произведен през 1936 година и е служил за измерване. Работи без ток. С него в миналото са се пресмятани разстоянията между корабите. В миналото секстантът се е използвал активно в корабоплаването по морета и океани. С навлизането на по-модерната техника обаче този уред е оставен като резерва.

Сред останалите неща, които могат да се видят в колекцията, е батометър-бутилка. Уредът е произведен в Грузия и СССР през 1959 година. Той се е използвал за взимане на проби от водата, чрез които да се определи процентът на метални частици в него. Друг интересен уред е хидрометричното витло, произведено от СССР през 1959 година. С него в миналото се е измервала скоростта на водното течение. Уредът е излязъл от употреба само преди три години.

Директорът на АППД капитан Павлин Цонев пояснява, че и има стари уреди, които се използват и до днес. Пример за това са термографът и барографът от 70-те години.

Новооткритата експозиция ще може да се ползва от всички ученици, които учат за метеорологичните изследвания, налагането и температурата. По този начин те ще могат да се запознаят не само с теорията, но и с практиката, категорични са организаторите на експозицията.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest

Рейтинг

4
51
41
31
20
10
Дай твоята оценка:

Коментари

Изпрати