Каунас

Нина 2Нина 2
Новак
748
Каунас

Каунас (Kaunas) е литовски град, който е разположен в област Каунас, на която се явява столица и административен център. Градът е с население от около 322 хил. човека.

Името на града е име на римлянин, живял преди стотици години. Според старинни легенди Каунас е основан от римляните. Земята, на което е издигнат градът, е принадлежала на човек на име Кунас (Kunas).

На територията, където днес е разположен град Каунас, са живеели хора преди много векове. За първи път селището, от което се развива градът, е споменато в писмен документ през 1361 година. В края на четиринадесети век, с цел отбиване на атаките на кръстоносците, е построена голяма каменна крепост, която става важна част от охранителната система на града.

През 1362 година градът е превзет от тевтонските рицари, които унищожават замъка Каунас. Замъкът е възстановен в началото на петнадесети век. След 1408 година Каунас започва да се разраства активно и се превръща в център за търговия със Западна Европа. По това време Каунас е важен пристанищен град. През шестнадесети век в града е построено първото училище, а също така първата обществена болница, първата аптека. В края на шестнадесети век Каунас е със статут на един от най-важните градове в цялото Велико Литовско Княжество.

През седемнадесети и осемнадесети век градът търпи период на упадък. През 1701 година, по време на шведския поход срещу Русия, е унищожена територията на Литва. През 1657 и 1708 година избухват епидемии от чума, а през 1731 и 1732 година голяма част от града е опустошена от пожари.

Град Каунас

В края на осемнадесети век икономическото положение на града започнало постепенно да се подобрява, но през 1812 година започнала война, през която армията на Наполеон (Napoleon) навлязла в Каунас.

По време на войната градът е бил разрушен два пъти и след това възстановяван. През 1862 година били прокарани железопътни релси, които съединявали Руската империя и Германия. През 1898 година започнала да работи първата електростанция, което подпомогнало развитието на промишлеността и търговията и довело до нов разцвет за града. Но въпреки това имало и фактори, които спирали развитието на града и това бил строежът на форт Каунас, който продължил от 1882 до 1915 година.

По-нататъшното развитие на града било спряно заради началото на Първата Световна война. До 1919 година градът бил ръководен от хора от различни националности. През 1919 година, когато руснаците превзели Вилнюс (Vilnius), в Каунас било разположено държавното правителство и министерският кабинет, както и други важни държавни институции.

През 1920 година Каунас бил окупиран от Полша. Тогава градът се превърнал във временна столица на страната и станал най-важният литовски град. След получаването на независимостта си Каунас значително се разраснал, населението се увеличило и се развили важни отрасли на промишлеността на Литва. Строителството процъфтявало, тогава са били построени важни архитектурни паметници и са изградени цели нови райони на града. Те били съединени с центъра на града с помощта на мостове през реките Немунас (Nemunas) и Нерис (Neris).

През 1924 година започват да пътуват първите автобуси, през 1928 година в града е изграден водопровод. Периодът на цъфтеж на града е прекъснат от съветската окупация. След войната Вилнюс отново става столица на страната, а Каунас започва да се възстановява от войната. По това време се извършва един от най-прочутите актове на протест срещу съветската окупация – през 1972 година до Музикалния театър се самозапалва деветнадесетгодишният Ромас Каланта (Romas Kalanta). Този акт разбунва духовете в страната. През 1988 година се надига съюзът за освобождаване и през 1991 година Литва възстановява своята независимост от Съветския съюз. Днес Каунас е привлекателна туристическа дестинация, със своите красиви църкви и средновековни постройки.

Една от забележителностите на Каунас е пешеходният мост през река Неман, който е много широк. Особеното в него е, че е наклонен и прилича на стълба. Паркът на река Неман е много красив и в него се разхождат млади семейства с деца, както и представители на всички поколения.

Интересен факт е, че в Каунас има железопътен тунел, който е дълъг повече от километър. Това е един от най-старите железопътни тунели в цяла Европа. Той е построен през 1862 година. През 2010 година е направен основен ремонт на тунела, за да може да се ползва активно.

Край река Неман има много плажове, които събират туристи, както и жители на града.

Алеята на свободата, направена през деветнадесети век, съединява старата и новата част на града и е предназначена само за пешеходци. Началото и краят на Алеята на свободата показват източната и западната посока.

Сред църквите на Каунас, които често се посещават от туристите, е църквата на свети архангел Михаил.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest

Рейтинг

4
50
41
30
20
10
Дай твоята оценка:

Коментари

Изпрати