Хайлброн

Град Хайлброн

Хайлброн (Heilbronn) е град, намиращ се в северната част на Баден-Вюртемберг, Германия. Разположен е на река Некар и има население от 124 092 жители.

Благодарение на благоприятното си разположение на река Некар, Хайлброн става значим търговски център още през Средновековието и в началото на 19 в. се превръща в една от най-индустриализираните зони на Вюртемберг.

По време на Втората Световна война центърът на града е бомбардиран, поради което днес архитектурата му е представлявана предимно от нови модерни постройки.

За първи път градът е споменат през 741 г. сл. Хр. като "Heilbrunna", през 1146 г. той има пазар и пристанище. Благодарение на Рудолф Първи от Хабсбург получава правото да се обяви за град през 1281 г., а през 1970 г е обявен за Голям град.

Хайлброн

Хайлброн е разделен на 9 части, най-големите по брой на население са Хайлброн, Бьокинген, Зонтхайм и Некаргартах.

Сред известните личности от град Хайлброн не може да не се спомене др. Робърт Майер, който формулира природния закон за приемане на енергия и така поставя основите на модерната Енерготехника.

Днес населението на града се занимава с обработка на метал и хартия, в сферата на електониката, хранителната промишленост, печатарството и химията.

Към най-значимите забележителности на Хайлброн принадлежат Килианската църква (Kilianskirche) и историческото кметство с изключително красивият си астрономически часовник.

Килианската църква датира от втората половина на 15 в. Нейната оригинална осмоъгълна кула се смята за първата кула на север от Алпите, носеща в себе си ренесансови елементи. През 1513 г. архитектът Ханс Швайнер поставя на западната кула фигури-карикатури, изобразяващи религиозните несъответствия на своето време.

Св. Килиан в Хайлброн

Във вътрешността на църквата се намира олтарът, направен от Ханс Зайфер, който е изключително творение на изкуството, изградено в късно готически стил.

Кметството на Хайлброн е построено през 1417 г. в готически стил, а по-късно е довършено в ренесансов стил. Централно място тук заема астрономическият часовник с фазите на луната, изработен още през 1579/80г от Айзък Хабрехт.

След въздушното нападение през 1944 г. кметството е сринато до основи, но остават запазени материали за първоначалния му облик. Така през 1950-1953г. то е издигнато отново и е един от символите на града.

Внимание заслужават и двете кули, които са останали от мощната крепостна стена- Goetzenturm и Bollwerksturm, които са отворени за посетители и са добре запазени.

Немският двор (Deutschhof), който е служел за резиденция, е построен през 13 в. По време на Втората Световна война и той е сринат до основи, но по-късно е възстановен. Днес той е културен център, подслонил в себе си градските музеи и градския архив.

Не на последно място може да се разходите и до замъка Трапензеешлос (Trappenseeschloss), който се намира на езерото Трапензее (Trappensee) и е построен през 1764 г. по желание на холандски адмирал. Днес тук се провеждат международни изложби на произведения на изкуството.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest

Рейтинг

4.3
52
40
31
20
10
Дай твоята оценка:

Коментари

Изпрати