Уалата

Уалата

Древното укрепено селище Уалата (Oualata), разположено в югоизточната част на Мавритания, е един от най-живописните оазисни градове на пустинята Сахара. Разположено е върху няколко тераси на един планински склон и е известен сред туристите и гостите на тази африканска държава с фасадната си живопис. Градът има древно минало, започнало още през 6 в., което го превръща в един от най-старите оазиси на африканския континент.

Особено впечатление в града прави архитектурата му, която е съчетание от арабски и африкански стил. Къщите са богато украсени с ориенталски мотиви, а дървените врати, често ръчно издълбани, представляват невероятна гледка, символизираща вярата, благоденствието и мира в семейството. На почти всички къщи има специално оставени ниши, в които се слагат светилници, които да осветяват пътя, за да могат неканените гости да се виждат отдалеч. От 1996 г. този укрепен средновековен град е включен заедно с Чингети, Тихит и Уадан в списъка на ЮНЕСКО за световно наследство.

Модерният град, изграден от каменни къщи е основан през 11 в., когато се е намирал на територията на империя Гана. През 1076 г. е разрушен, но през 1224 г. успява да се възстанови напълно. Днес е известен търговски и религиозен център, който всяка година привлича все повече туристи.

Според някои исторически източници е възможно Уалата да датира още от 5 в., но все още няма потвърдени данни за това. Възниква около площад с няколко кладенеца, които бързо привличат много племена, скитащи се из пустинята. Знае се че в продължение на векове Уалата служи за основен ислямски център в пустинята. Градът разполага с няколко специализирани училища, в които деца и студенти изучават теология.

Въпреки че е включен в списъка на ЮНЕСКО, бъдещето на Уалата е доста несигурно. Пясъците постепенно завземат все по-големи части от града и много постройки, които са истински шедьовър на изкуството и са примери за мавританската култура, са изложени на риск от потъване под пясъците на Сахара.

Поради тази причина все повече хора започват да се местят в "по-модерните" квартали, а центъра на Уалата остава доста обезлюден. ЮНЕСКО се притеснява, че градът скоро ще започне да се руши и са в процес различни проекти, които биха предотвратили това да се случи.

оазис Уалата

Можете да посетите Уалата по всяко време на годината, но за предпочитане са месеците от ноември до март. Имайте предвид, че във всички оазисни градове в Мавритания, чужденците не са особено желани. Добре е предварително да си наемете екскурзовод, който да Ви разкаже подробно за богатото минало на града и за архитектурните му особености.

В Уалата няма възможност да си наемете стая или жилище за през нощта. Къмпингуването е официално разрешено, така че можете да отседнете на палатка или да посетите града само за през деня.

Уалата също така не е и лесно достъпна туристическа дестинация. Транспортът до него не е уреден. Можете да си наемете високопроходима кола заедно с шофьор или да се придвижвате от селище на селище. Редовните "таксита", които достигат до Уалата минават веднъж седмично, но и те не са сигурни. Бързо ще свикнете с чудатостите на тази африканска държава и ако сте се въоръжили с повече търпение, ще можете да вникнете в древното й минало и да разберете значението, което оказват оазисните градове на Мавритания като цяло.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest

Рейтинг

3
50
40
32
20
10
Дай твоята оценка:

Коментари

Изпрати