Тьорнхаут

Нина 2Нина 2
Новак
748
Град Тьорнхаут

Тьорнхаут (Turnhout) е град в Белгия с население от над 42 000 души. Градът възниква през 1110 година около замъка на брабантските херцози. Това е мястото, което те избират за свой замък, когато ходят на лов в местността, известна с изобилието си от различни видове дивеч.

В началото на тринадесети век херцог Хендрик Първи (Henry I) дава на възникналото около замъка селище статут на град и разрешава организирането на ежеседмичен пазар. Това спомага за бързото развитие на града. Традицията да се организира пазар всяка събота се е запазила и до днешно време в Тьорнхаут. Град Тьорнхаут не е бил заобикалян никога от крепостни стени. Затова първоначално замъкът е изпълнявал функцията на отбранително съоръжение.

Средновековието е времето на развитие на икономиката на града благодарение на фините тъкани, които се произвеждат в района. През шестнадесети век градът, който по това време е процъфтявал, е пострадал силно както от епидемии, така и от различни войни.

Край града са се разиграли много важни битки – през 1597 и през 1789 година. Те са известни като битките при Тьорнхаут. През деветнадесети век в града започва сериозно производство на хартия, което допринася отново за икономическия му разцвет.

Една от емблематичните сгради в града е замъкът на брабантските херцози. Замъкът се е запазил много добре. През вековете той много пъти се е разширявал и променял. През двадесети век замъкът е използван за конюшня и започва да се разрушава, но след това е реставриран и днес в сградата, където преди векове са живеели брабантските херцози, се разполага градският съд.

Църквата на Свети Петър (St. Peter) е най-старият храм в Тьорнхаут. На мястото, където днес се издига църквата с готическа архитектура, е била построена дървена църква със същото име през осми век. Външността на църквата е доста скромна, но тя крие големи църковни съкровища като реликварий от скъпоценни метали и камъни, както и старинни църковни одежди. Картини и скулптури от шестнадесети век и изящна дърворезба допълват интериора на църквата. Камбанарията на църквата е с над 50 камбани.

Бегинажът, който се намира в Тьорнхаут, е част от световното наследство на ЮНЕСКО (UNESCO). Бегинажът е построен през тринадесети век, за да живеят в него бегинки (beguines) - жени, които водели монашески начин на живот, без при това да са дали обет за безбрачие. Сградите, които днес могат да видят туристите, са построени през седемнадесети век, на мястото на разрушените първоначални сгради. На територията на бегинажа може да се види музея на бегинажа.

В Тьорнхаут туристите могат да видят църквата на Светото Сърце, построена през десети век, а също така музея на картите за игра и орнитологичния музей.

Железопътната гара на Тьорнхаут е построена в края на деветнадесети век. Сградата, която е построена в традициите на неоренесансовата архитектура, е реставрирана и е призната за архитектурен паметник.

В близост до Големия площад се намира сградата на бившия манастир Патерспанд (Paterspand), която е съчетание от неоготическа архитектура и стъклени елементи.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest

Рейтинг

4.3
51
42
30
20
10
Дай твоята оценка:

Коментари

Изпрати