Кампече

Кампече

Ако сте завладени от тайните на древната цивилизация на маите или от колониалното минало на Мексико и искате да видите нещо интересно е добре да избягвате стандартните туристически маршрути.

Основният поток от туристи, пътуващи от Канкун до Тисимин или най-много до Мерида пропускат страхотната възможност да се запознаят с историята на един изключителен град, намиращ се само на стотина километра от Мерида.

Историческият му център е под закрилата на ЮНЕСКО и е в идеално състояние, а реставрираните му сгради ще впечатлят всеки с разнообразието си от цветове. Това е град Кампече (Campeche), който се гордее със своята дълга история, започнала още по времето на маите и със своята крепостна стена, служила за защита от карибските пирати.

Плискан от водите на Мексиканския залив, пристанищния град Кампече е служел в миналото като крепост, която да защитава испанските колонизатори от вражески нападения. Намира се в западната част на полуостров Юкатан и е столица на едноимения мексикански щат Кампече, разположена на брега на Мексиканския залив.

Град Кампече

Цялото му име е Сан Франциско Кампече, но с течение на времето остава известен просто като Кампече. Населяван е от около 215 000 души и с право е считан за един от най-запомнящите се мексикански градове.

Миналото на Кампече е свързано с маите, които основават в близост до мястото на днешния град свое поселище, наричано Канпеч или Кимпеч. За негови основатели обаче се приемат колонизаторите, които вдъхват нов живот на града през 1540 г., когато официално е обявен за град Сан Франциско де Кампече.

По това време испанските конквистадори разрушават повечето маянски градове и на тяхно място създават нови, отличаващи се със своя строг колониален стил. През 16-ти век териториите около днешния град Кампече са разделени на 16 провинции. След завладяването на града между Испания и колониите от Новия свят започват успешни търговски отношения и влиянието на Кампече като пристанищен град нараства.

Кампече, Мексико

През този период са изградени повече от 1000 сгради в стил барок, повечето от които са оцелели до наши дни. През 17-18 век строителството на намиращата се тук крепост продължава, като де добавят множество военни укрепления. Кампече става вторият по важност град след Мерида и в продължение на векове играе важна роля в колонизираните испански територии.

Влиянието му отслабва след обявяването на независимостта на Мексико, но заради своите много оцелели сгради от колониалната архитектура през 1999 г. е вписан в списъка на ЮНЕСКО към обектите на световното наследство под името Historic Fortified Town of Campeche.

Забележителностите в Кампече са много. Безспорно за най-голяма атракция се смятат градските укрепления и крепостната стена с дължина от 2560 м. В бастиона, известен като Нуестра сенжора де ла Соледад, се намира Музеят за историята на Кампече, а в бастион Сан Карлос е Градският музей.

Задължително посетете Сухоземната порта, на която често се провежда светлинно шоу, посветено на пиратите, опитали се да сложат ръка върху града. Други известни забележителности на Кампече са имението Карвахал, къщата Ла Каса де лас Артесаниас Тукулна и сградата на Общинския архив. В близост има множество останки от цивилизацията на маите, които също можете да посетите.

Особено интересни са пръснатите из различни части на града стари оръжия и военни съоръжения, които имат важна културна и историческа стойност. Подводният свят на Кампече пък е изпълнен с над 130 потънали кораби, имащи вековна история.

Няма как да не се спомене и нощният живот в града, който тече в светлината на фенерите и музиката на нощните клубове и превръща Кампече в идеално място не само за възрастните любители на старинната архитектура, но и за младите хора.

Можете да посетите Кампече по всяко време на годината. Климатът тук спада към тропическия, със средна годишна температура от 26 градуса по Целзий. Имайте предвид, че дъждовният сезон тук е през лятото и есента, така че за най-подходящо време за посещение се приема пролетта.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest

Рейтинг

4
51
40
31
20
10
Дай твоята оценка:

Коментари

Изпрати