Регенсбург

Rosi TrifonovaRosi Trifonova
Администратор
2k
Регенсбург

Казват, че времето в Регенсбург често е доста лошо, променливо и човек не знае какво да очаква. Една друга статистика пък сочи, че най-много от самоубийствата в Германия стават в тази част на страната. Дали между двете има връзка, не се знае, но едно е сигурно – дори и когато е мрачно Регенсбург е в състояние да стопли сърцата на посетителите си с очарователната си градска атмосфера. Старият град на Регенсбург е изпълнен със старинни постройки и мостове, а повечето от фасадите на сградите греят в топли цветове, като розово и охра. Доста добре запазеният средновековен център на Регенсбург е включен в списъка на ЮНЕСКО със световното културно наследство.

Регенсбург е поредният красив град, който е разположен на река Дунав. За разлика от останалите населени место, които се намират по течението й, Регенсбург е разположен точно на най-северния завой на река Дунав, малко след сливането й с река Реген (Regen). На изток от Регенсбург се разстила голямата Баварска гора. Регенсбург е разположен в сърцето на немската провинция Бавария (Bavaria). Особено важно значение Регенсбург има и като най-голямото германско пристанище, разположено на река Дунав. Този югоизточен немски град е начална гара на на канала Рейн-Майн-Дунав. Населението на Регенсбург достига около 150 000 души.

Латинското наименование на Регенсбург е Castra Regina, което означава Крепост на река Реген. По римско време тук е бил издигнат лимесовия замьк Кастра Регина. Смята се, че около 179 г. по време на управлението на Марк Аврелий (Marcus Aurelius) се е оформоли и първото селище на мястото на днешен Регенсбург . То било важен център в началото на Дунав, а днес мястото му се заема от Стария град на Регенсбург .

През 1245 г. Регенсбург съществува като независим имперски град, който бил доста възлов търговски център преди изместване на търговски маршрути в късното средновековие. В края на 15-и век Регенсбург става част от херцогство Бавария (Duchy of Bavaria) (1486 г.) но независимостта му е възстановена от свещения римски император през 1496. Два века по-рано, през 12 век на Дунав е построен най - старият каменен мост на реката Щайнербрюке.

Петерсдом в Регенсбург

Заради великолепните си архитектурни паметници, концентрирани най-вече в Стария град, Регенсбург се счита за един от най-красивите градове в Германия. Повечето от сградите са запечатали архитектурните стилове от 17-18 век насам. Голямата част от историческите постройки в Регенсбург са разположени около площадите “Бисмарк” и “Хайд”. Тук може да видите Старото кметство, величествената катедрала Петерсдом, Каменния мост , Римската стена, благородническите къщи в италиански стил - Златната кула и Кулата Баумбург.

Регенсбург е известен още и като град на църквите. Тук пак в историческия център може да разгледате впечатляващата катедрала Свети Петър, чиято величествената готическа постройка е известна още като Петерсдом (Petersdom). Архитектурата на Свети Петър е отличен пример за изчистената линия на Баварския готически стил. Строежът на великолепния Петерсдом започва през 1275 г. и приключва през 1634 г., като за него е използван рядък зелен варовик.

Катедралата в Регенсбург

Изключение правят двете величествени кули отпред, които са завършени окончателно през 1869 г. Интериорът на катедралата е впечатляващ с майсторските си произведения и множество интересни паметници, включително и един шедьовър на Петър Vischer (Peter Vischer). До Петерсдом в Регенсбург има и два по-малки параклиса, които датират от 8 век и са известни като Старата катедрала на града. Все още в катедралата пее най - старият хор на момчетата в света.

Сред основните исторически забележителности на Регенсбург е и Каменният мост, който е построен между 1135-1146 г. Този мост се счита за върхово постижение на инженерното строителство през Средновековието. Рицарите от Втория и Третия кръстоносен поход са преминавали по моста над Дунав в Регенсбург по пътя към Светите земи.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest

Рейтинг

3.6
52
43
34
21
10
Дай твоята оценка:

Коментари (1)

Изпрати
Попов
Попов
06.10.2014 12:16
Само български олигофрен може да започне пътепис за такова прекрасно място с оплюване.
Не е учудващо, че никой не ни иска никъде.
0
0