Петерхоф Палас

Rosi TrifonovaRosi Trifonova
Администратор
2k
Peterhof Palace

Петерхоф Палас (наричан още Петродворец) е една от най-завладяващите забележителности, които и днес могат да се видят в Санкт Петербург. Този исторически руски град може да се похвали не с един или два архитектурни шедьовъра, останали като символ на царската власт в Руската империя.

Петерхоф Палас /Peterhof Palace/ всъщност представлява огромен комплекс от дворцови постройки и невероятно красиви градини, построени по нареждане на Петър Велики. Целият Петерхоф Палас се е използвал като негова лятна резиденция и като такава крие и до днес невероятното разточителство, в което са живеели царските особи в Санкт Петербург.

Днес Петерхоф Палас е превърнат в интересен музей, в който определено има какво да се види и да се научи. В бившата лятна резиденция на Петър Велики музейни експозиции се помещават още от 1918 година. През 1992 г. Петерхоф е включен в списъка на най-ценните предмети на Руската федерация, както и в списъка със световното културно наследство на ЮНЕСКО.

В Петерхоф Палас редовно се провеждат художествени изложби и изложби за история на изкуството. В музейните сгради на бившата лятна резиденция могат да се видят над 500 платна, повече от 100 скулптури, автентични мебели, гоблени, предмети на изкуството и др.

Изграждането на ансамбъла на двореца и парка и малкото пристанище за кораби, плаващи към остров Котлин започва в началото на 1700 година, когато се появяват първите дворцови постройки, павилиони, сложната мрежа от фонтани и чешми. И до днес Петерхоф Палас е известен като световната столица на фонтаните, а нерядко е наричан и Руския Версай.

В следващите векове парковете, градините и сградине на Петерхоф многократно са променяни, но генерално замъкът на Петър Първи запазва оригиналния си вид и архитектура от 18 век.

Петерхоф Палас

Централно място в дворцовия комплекс на Петерхоф е отредено на Великия Дворец, който е издигнат между 1714 и 1725 година на естествена тераса, гледаща към морето. Главният дворец е дело на архитектите Friedrich Braunstein, Mikhail Zemtsov и Jean-Baptiste Le Blond. Малко по късно италианският майстор Bartolomeo Francesco Rastrelli преобразява фасадата на Петерхоф в едно завършено бароково произведение на изкуството.

Акцентите в интериора на сградата са доста, но сред тях не бива да се пропуска Тронната зала, т.нар. Китайски Лобита, Бялата трапезария, Портретната зала, които са произведения на приложното и декоративното изкуство.

Особено магнетични и привлекателни за туристите си остават парковете и градините на Петерхоф . Невероятните фонтани от 18 век за най-забележителното в градините. Най-общо паркът се състои от долен и горен парк, фонтани, система от канали и басейни, ландшафт и паркове.

Невероятно красиви са градините на Венера и Бакхус. Сложната система от чешми и фонтани на Петерхоф му печелят световно признание. Особено впечатляваща е Великата каскада, която включва цели 64 фонтана.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest

Рейтинг

3.8
54
44
35
21
10
Дай твоята оценка:

Коментари

Изпрати