Центърът Рокфелер

Нина 2Нина 2
Новак
748
Рокфелер център в Манхатън

Центърът Рокфелер (Rockefeller Center) е огромен офисен център, който бил построен в Манхатън с инвестиции на финансовите магнати от фамилията Рокфелер през тридесетте години на двадесети век.

Най-известни са четиринадесетте сгради, създадени в стил арт-деко. Тук се намират централите на известни корпорации и на известни аукционни къщи.

Всичко започнало в началото на тридесетте години на двадесети век, когато младият бизнесмен Джон Рокфелер (John Rockefeller) взел под наем земята от Колумбийския университет.

Той планирал да построи на това място опера и няколко театъра, но крахът на ценните книжа през 1929 година, известен като черният вторник, кардинално променил плана му.

Вместо град на изкуството той изградил град на финансите и парите, като разположил сградите на голяма територия.

Първоначално всички сметнали този план за глупав и авантюристичен. За построяването на центъра трябвало да се вземе огромен кредит и да бъдат продадени много нефтени акции, а също така да се купи земята от Колумбийския университет. Цената за парцела скочила главоломно, след като станало ясно, че Рокфелер иска да я купи.

Единственият, който вярвал в проекта, бил самият Джон Рокфелер. По-късно той обяснил: „Аз виждах, че нямам друг път. Или трябваше да се откажа от строителството, или да вложа всичко в него, за да спечеля след това”.

На седемнадесети май 1930 година започнало най-голямото строителство в света – за построяването на четиринадесетте небостъргача били поканени архитекти, художници и скулптори от всички страни по света. Строежът бил ръководен от Джон Тод (John Todd), а за договорите с архитектите отговарял Реймънд Худ (Raymond Hood), който станал известен покрай работата си по този проект.

През 1932 година мексиканският художник Диего Ривера (Diego Rivera) нарисува по поръчка на Рокфелер фреска с площ деветдесет и девет квадратни метра, на която изобразил празника на първи май в Москва с фигурите на Ленин и Троцки. Рокфелер бил много недоволен от този сюжет. В началото на 1934 година фреската била унищожена от антикомунисти. Ривера пресъздал същата фреска отново, но в Мексико.

Строежът на Рокфелер център завършил девет години след началото му, на първи ноември 1939 година.

За съжаление след завършване на строежа започнала Втората световна война и някои от сградите започнали да се използват като щаб-квартири на различни организации и партии.

Центърът Рокфелер в Манхатан, Ню Йорк

Войната завършила с победа, а след нея започнал подемът на икономиката, който продължил десетки години и донесъл на Джон Рокфелер заслужените от него милиони.

Земята била купена от Колумбийския университет едва през 1985 година, но сделката осъществили представители на компанията Rockfeller Group. Четири години след това земята и Рокфелер център станали собственост на японската компания Mitsubishi Estate.

Рокфелер център е мястото, където на Коледа се издига елхата на град Ню Йорк. Рокфелер център е място, посещавано от милиони туристи от цял свят всяка година.

Интерес предизвикват не толкова сградите, колкото забележителностите, които били построени по-късно, като допълнение към центъра. Така например Radio City Music Hall, построен преди черния вторник, днес е любим не само на туристите, но и на жителите на града, които искат да прекарат няколко приятни часа.

Най-популярен за туристите е Center Art, огромен музей на изкуствата, който предлага на всеки да потъне в атмосферата на историята на Америка. В музея са събрани творенията на хиляди майстори от цял свят. За всеки американец Рокфелер център е не само икономическото сърце на града, но също така исторически и архитектурен паметник, паметник на загиналите войници, който носи духа на цяла епоха. Рокфелер център е известен като град в града.

На площада на Рокфелер център е издигната статуя на Прометей, която се намира в кръг, на който са изобразени зодиакалните знаци. Статуята има и надпис: „Прометей, наставник във всяко изкуство, донесе огън на хората, който се оказа за смъртните средство за постигане на велики цели”.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest

Рейтинг

4.3
51
42
30
20
10
Дай твоята оценка:

Коментари

Изпрати