Капалъ Чарши

Новак
122
Капалъ Чарши

Капалъ Чарши (Grand Bazaar) е огромен лабиринт от каменни улички, изграждащ един от най-големите и стари покрити пазари в света. Намира се в Истанбул.

Състои се от 64 улици, 22 входа и над 4 400 магазина, покрити със съоръжение, построено преди повече от 550 години от тогавашния владетел Мехмед II.

В големия пазар се намират още две джамии, две турски бани (хамами), 4 фонтана, разнообразие от ресторанти и кафета.

Ежедневно Капалъ Чарши се посещава от над 250–500 000 хиляди души. Там работят около 25 хиляди души.

Капалъ Чарши детайли

Изграждането на огромния пазар започва през 1455 г. Шест години по-късно Капалъ Чарши е отворен за огромния поток от посетители. От Средновековието до ден днешен там основно се търгуват ориенталски бижута , керамични изделия, екзотични подправки и пъстри килими.

За сигурността на посетителите малко след откриването на пазара (1461 г.) започва изграждането на висок объл покрив над уличките на Капалъ Чарши. Това спечелва и името на търговската зона, което в превод означава „покрит пазар“.

Най-голяма слава Капалъ чарши придобива през 16 век, когато бива значително разширен. А в края на 19 век огромното съоръжение е полуразрушено от опустошително земетресение.

Днес големият базар има 4 основни входа и две основни вътрешни улици. Едната от тях свързва джамията Бейезид II (Bayezid II Mosque) и принадлежащият му площад с джамията Нуросмание (Nuruosmaniye Mosque).

Капалъ Чарши се счита за истински шопинг рай както за местните, така и, разбира се, за хилядите туристи, които всеки ден пристигат в града. Чрез него гостите на Истанбул се запознават с бита и нравите на Турция, имат възможност да се насладят на прочутата турска гостоприемност.

На Капалъ Чарши можете да откриете всичко. Красиви турски килими, фини изработки от стъкло, грънчарски изделия, изобилие от сувенири, месингови и медени фигури, страхотно разнообразие от дрехи и аксесоари, изработени от кожа, памук, вълна, лен и т.н.

Характерното за Капалъ чарши е пазаренето или с други думи дългите преговори за сваляне на началната цена. И все пак не всеки притежава подобни „умения“. Препоръчва се преди да си закупите нещо да проверите цената му в 3 или 4 магазина, за да може по-умело да се пазарите с търговците за реалната цена на желания от вас продукт. Дори и да не успеете да се спазарите, важното е да се забавлявате и да опознаете местните традиции.

Капалъ Чарши отгоре

Екскурзоводите съветват да бъдете особено предпазливи на територията на огромния търговски комплекс, тъй като там има и немалко джебчии. Не случайно в Капалъ Чарши има и малък полицейски пункт, които се грижи за сигурността на посетителите.

Въпреки, че базарът изглежда като лабиринт, впоследствие повечето туристи бързо се ориентират. Основната линия, към която трябва да се придържате, за да не се изгубите, е Калпаксилбаси (Kalpakcilarbasi Street), наричана още бижутерийната улица.

Както стана ясно скъпоценностите са едно от нещата, които можете да откриете в изобилие на Чапала Чарши. Цените на златото не са ниски, за сметка на това можете да откриете невероятни сапфирени, рубинени и изумрудени накити на разумни цени.

Килимите са другият популярен артикул, продаван на Капалъ чарши. Дори и да не си купите нищо от занаятчийските изделия си струва самото посещение на специализираните магазини, където освен изобилие от цветове и форми ще срещнете и топлите усмивки на продавачите, които задължително ще ви предложат кафе или чай.

По улиците на огромния базар има десетки "викачи", които настойчиво ви канят в магазините. Ако не им обръщате внимание, те ще ви оставят да отминете.

Важно е да знаете още, че Капалъ чарши е затворен в неделя. Около обяд за определен период от време повечето търговци преустановяват работа, тъй като се отдават на молитви и други религиозни традиции на исляма.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest

Рейтинг

3.4
52
42
31
23
10
Дай твоята оценка:

Коментари

Изпрати