Облачната порта

Облачната порта в Чикаго

Облачната порта е скулптура на британския творец Аниш Капур (Anish Kapoor), който е роден и израснал в Индия. Творбата му е изложена в центъра на AT&T Plaza в парка Милениум (Millennium) в Чикаго, Илинойс (Chicago, Illinois). Това е първата творба на Капур в САЩ, която е изложена във външно пространство.

Аниш Капур създава скулптурата в периода между 2004 и 2006 година. Прякорът на скулптурата, с който е известна в града, е „Бобчето”, тъй като тя има форма на бобено зърно. Това изобщо не се харесва на автора на произведението и той откровено казва, че прякорът е абсолютно глупав.

Скулптурата е направена от 168 платна неръждаема стомана, които са събрани в единна композиция. Стоманените платна са така прецизно закрепени едно за друго, че човешкото око не е в състояние да види нито една спойка между две платна.

Повърхността изглежда без нито една спойка, още повече, че е полирана. Творецът признава, че получил вдъхновение за скулптурата си от това как изглежда течният живак.

Скулптурата е с размери 10 на 20 на 13 метра и тежи 110 тона. Тя отразява небето. Всеки може да мине под Облачната порта, тъй като има специално направена арка, която се издига на 3, 7 метра височина.

От едната страна на Облачната порта има платна, които увеличават отраженията. Тази част на скулптурата се издига на 8 метра височина над земята.

Облачната порта е една от най-сниманите забележителности на Чикаго. Облачната порта е спечелила конкурс за дизайн. Конкурсът се състоял през 1999 година, когато административният отдел на парка Милениум и група колекционери на изкуството, архитекти и куратори на галерии прегледали творческите проекти на тридесет различни творци от целия свят.

Журито стигнало до два избора, един от които била творбата на Джеф Кунс (Jeff Koons), който предлагал издигането на четиридесет и шест метрова скулптура от стъкло и метал. В нея щяло да има асансьор, който да изкачва желаещите до двадесет и седем метрова площадка, откъдето можел да се види целият град. Журито се спряло на втория печеливш – Аниш Капур.

Парк Милениум в Чикаго

След като е била избрана творбата на Капур, са възникнали много въпроси как да бъде изработена тази скулптура. Някои експерти дори са били на мнение, че този дизайн не може да бъде претворен в реална скулптура. Официалното откриване на скулптурата се състояло през май 2006 година и оттогава Облачната порта става все по-популярна не само в САЩ, но и в целия свят.

Аниш Капур не представил компютърен проект на скулптурата си, но се наложило да бъдат направени компютърни модели на Облачната порта. Това се налагало заради анализирането на сложната форма на скулптурата. Тя трябвало да бъде направена така, че през лятото да не се нагрява твърде много, защото деца ще искат да я пипат.

Било важно и да се предвиди, че смяната на температурите по време на различните сезони може да се отрази зле на материала, от който е направена скулптурата, и да повреди формата й. Сред потенциалните проблеми, които можели да възникнат, били пръстовите отпечатъци, нечистотиите от прелитащите птици, както и възможността скулптурата да бъде нарисувана с графити от улични художници.

Творбата на Капур не само отразява небето над Чикаго, но го пречупва по специален начин. Когато човек обикаля около скулптурата, се чувства като в зала с криви огледала. Точно този ефект кара хората да възприемат огромната тежка скулптура като нещо леко и ефирно.

Първоначално скулптурата е трябвало да бъде поместена в градината Лури (Lurie), но самата градина се оказала твърде малка, за да стои скулптурата добре в нея. Много хора свързват тази скулптура с мистика.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest

Рейтинг

4.4
52
43
30
20
10
Дай твоята оценка:

Коментари

Изпрати