Pochivka.com»Статии и Новини»Забележителности»Акрополът в Атина (Acropolis)

Акрополът в Атина (Acropolis)

Rosi TrifonovaRosi Trifonova
Администратор
2k
Acropolis

Една от емблемите на Гърция е Акрополът (Acropolis of Athens), който напомня за могъществото на Древна Елада. Сам по себе си той представлява варовиков хълм , който се извисява величествено над гръцката столица Атина, на около 150 м над морското равнище. Безспорно най-емблематична тук е сградата на Партенона, която се счита за най-прочутата сграда в света.

Всъщност самата дума „акропол” означава „горен град”, каквито на територията на Гърция не са рядкост. Акрополът в Атина датира още Микенската епоха, която е около 2 в. пр. н. е. и се смята, че на него е бил разположен царски дворец.

Около 447 г. пр. н. е. Тук започва епоха на "Златен век" в историята на Атина. По заповед на Перикъл на Акропола започва усилено строителство, като за изграждането на целия комплекс отговорен е бил прочутия скулптор Фидий. Десет години по-късно е започнат монументалният вход към Акропола – т.нар. Пропилеите на Мнесикъл. От дясната страна на Пропилеите се издига малкият йонийски храм на Атина Нике, който е изграден между 421- 415 г. пр. н. е.

Самият Партенон е храмът на богиня Атина, наречана "партенос" или в превод девица. По време на Гръко-персийските войни, около 480 г. пр. н. е. той е разрушен от персите. Неговото реставриране било част от грандиозния план на Перикъл да превърне Атина както във военен и икономически център, но и в централно средище на религията и изкуството.

Акрополът

Около 13 500 различни мраморни блока влизат в изграждането на Партенона, който е построен изцяло в дорийски стил. Външната колонада е изградена от общо 46 колони, които крепят 96 метопа, изографисани с бойни сцени. Някога в храма е стояла внушителна златна статуя на богинята Атина. Белязана от красота и изящество, тя достигала до 11 м височина, а слънчевата светлина, която преминавала през финния мраморен покрив, падала централно върху фигурата. Днес обаче нито покривът нито статуята са запазени.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest

Рейтинг

2.8
50
42
31
23
10
Дай твоята оценка:

Коментари

Изпрати