Pochivka.com»Коморски острови

Коморски острови

Информация

  • Население798000
  • СтолицаМороний
  • Валутакоморски франк (FC)
  • Телефонен код+269
  • Езикфренски, арабски

Местоположение

Коморските острови, официално Коморски съюз, са островна държава в Източна Африка, с площ от 2 170 кв.км. Коморските острови се намират в акваторията на Индийския океан, на север от Мозамбикския проток. Островната държава обхваща3 от 4-те големи вулканични острова от архипелага - Гранд Комор, Мохели (Moheli) и Анжуан (Anjouan). Четвъртият е Майот (Mayotte) и има статут за “отвъдморска територия” на Франция. Има и редица други малки и ненаселени острови, които също са държавно владение. Държавата Комори представлява федеративна ислямска република. Ообилните валежи и високата влажност на въздуха са причина Коморите да не са особено подходящи за посещение по време на влажния сезон. По-добре е да дойдете по време на сухия сезон, от май до октомври, когато островите са обладани от идеалния си климат. Коморските острови са една от най-бедните страни в света. Между трите острова има нередовни и неорганизирани добре неадекватни транспортни връзки, а жителите на страната са млади, с висока раждаемост и смъртност. Коморските острови имат малко природни ресурси. Повечето жители принадлежат към народността анталоатра, образувала се при смесването на потомците на арабите с малагасийци и банту. Препоръчително е да не се впускате в похапване на местната улична храна, а само в някои проверено добър ресторант. Може обаче на воля да похапвате големите зелени плодове на джайфрут, които на вкус напомнят на личи.
Столица и най-голям град на Коморските острови е Морони, разположен на о. Гранд Комор. Административното деление на страната е на 3 окръга. Главни пристанища са Фомбони, Морони, Мустамуду. Главните градове освен столицата Морони, са Домони (Domoni), Фомбони (Fomboni), който е столицата на о. Мохели, вторият по-големина град на острова - Nioumachoua, намиращ се на южния бряг и град Moutsamoudou, който е столица на остров Анжуан.
Столицата на Коморските острови е интересна за посещение. Намираща се в близост до планината Картала (Mount Karthala) - най-високата точка на страната и все още действащ вулкан. Туристическият поход до вулкана продължава около 8 часа ходене с водач, а цената, която трябва да заплатите е около 100 евро. Сред останалите забележителности на Коморите са възможностите за трекинг, колоездене, дълбоко гмуркане и гмуркане с шнорхел.
Една от забележителностите на Коморските острови е езерото Сале (Lac Sale), намиращо се близо до плажната ивица в Гранд Комор.
Коморските острови са прочути с уникалната си природа. Сред учените този архипелаг е известен като "подводният Юрски парк" заради една интригуваща случка, която станала през 1938 г. Тогава служител на местния музей случайно се натъкнал в кошницата на един рибар на едно странно животно - прочутата риба латимерия – древен воден обитател, живеещ през девонския период (преди около 380 милиона години). В последствие тази риба става визитна картичка на Коморските острови. Днес изображението на тази риба стои върху всички пощенски марки на Коморите. Природата на Коморите в удивителна - по плажовете на Мохели може да видите гигантски костенурки да снасят своите яйца. На островът има редки обитатели, като прилепи и различни влечуги.
Коморските острови са с вулканичен произход. Причина за появата им е активната вулканска дейност, която продължава и до днес. Релефът на островите е преобладаващо планински. Най-високият вулкан в Коморските острови достига височина 2560 м – Картала, намиращ се на остров Гранд Комор. Топлите води на Индийския океан, които мият бреговете на островите, са причина на места около островите да могат да се видят красиви коралови рифове. Разходете се из пазарите на градовете и си купете нещо за спомен. Занаятите са доста добре развити на Коморските острови.
В пристанищната зона на столицата на Коморските острови може да се види Голямата джамия, която е и главен храм на мюсюлманската островна държава.