Pochivka.com»Мадагаскар

Мадагаскар

Информация

  • Население21926221
  • СтолицаАнтананариво
  • ВалутаМалгашко ариари (MGA
  • Телефонен код+261
  • Езикмалгашки и френски език

Местоположение

Република Мадагаскар е островна държава в Индийския океан, с обща площ от 587,041 кв.км. Главният остров Мадагаскар е четвъртият най-голям в света. Мадагаскар се намира край югоизточния бряг на Африка, в тропическите ширини на южното полукълбо, в Индийския океан. От източните брегове на Африка, той е отделен с широкия 400 км Мозамбийски проток. Мадагаскар е един от най-глемите острови на Земята, като отстъпва място само на Гренландия, Нова Гвинея и Калимантан. Островът има продълговата форма с ширина от 400 до 600 км. Източните му брегове са праволинейни и ниски, западните са по-високи, стръмни и изрязани. Крайбрежието е осеяно с прекрасни лагуни, дюни, и коралови рифове. Мадагаскар е истински рай за почитателите на дивата природа, а хората му, които носят малайски и африкански гени, са успели да съхранят голяма част от традициите на своите предци. Има няколко отделни племенни групи в Мадагаскар, всяка от които е със свои собствени традиции. Основният език, който се говори е малгашкият. Има изумителни табута и строги обичаи и церемонии. Пример за това е "famadihana" - обичай, при който цели села отдават почит на своите предци с песни, танци и колоритни ритуали. Костите на предците се изваждат от гробниците, за да вземат участие във фестивала все едно, че са живи. Малгишката музика е е доста своеобразна и мелодична.
Република Мадагаскар е разделена на 6 автономни провинции и 22 региона, които от своя страна са разделени на 116 райони и 1 548 комуни. Сред малките острови в състава на Мадагаскар са Нуси Бе, Нуси Бураха (Сент Мари) и др. Столица на Мадагаскар е Антананариву (Antananarivo) - пъстър и оживен град, наричан от местните Тана. Сред останалите по-големи градове са Фианаранцу (Fianarantsoa), Туамасина(Toamasina), Махадзанга (Mahajanga), Тулиара (Toliara), Анцеранана (Antsiranana). Главни морски пристанища на Мадагаскар са в Туамасина и Махадзанга. Сред атрактивните курорти на Мадагаскар е Нози Бе (Nosy Be)- много популярна,но и доста скъпа дестинация. Най-подходящото време за почивка е от април до декември. Наричат го още "Ароматизираният остров". При слизането си от самолета още на летището, ще бъдете посрещнати от чудесни аромати като иланг, кафе, какао, ванилия, канела и захарна тръстика. Друго уникално място е остров Носи Бохара или островът на жените, както още го наричат. Тук е съхранена девствената красота на природата, защото мястото е достъпно за туристи едва от няколко години. Днес Носи Бохара е едно от най-посещаваните туристически места на Мадагаскар.
Столицата на Мадагаскар е приятен и сравнително спокоен град, в който могат да се видят и исторически забележителности, катоедна крепост. Тя се намира недалеч от площад Независимост, в района на Горния град, където се намират банки, поща, ресторанти и нощни клубове. Крепостта всъщност днес е съставена от развалините от двореца на кралица Рова.
Мадагаскар е кътче от природата, откъснато от съвременния свят и запазило уникалната си, ендемична в по-голямата си част природа. Островът разполага с отлични възможности за настаняване на туристите. Повечето от хотелите са разположени в близост до живописната тропическа гора или в близост до причудливи скални формирования. Мадагаскар е рай за тези, които ценят гостоприемството на местните жители и истинската екзотика, съставена от океан, планини, пустиня, джунгли, гора и дива природа. Природните забележителности на острова са най-разнообразни, започвайки от находищата на скъпоценни и полу-скъпоценни камъни и завършвайки с гейзерите, водопадите и изумителната красота на езерата, образували се в кратерите на загасналите вулкани. Често наричат Мадагаскар „червеният остров” и това не е случайно. По-голяма част от него е покрита с червено обрагрени латеритни почви. Червеникави са и скалите, червеникавожълти са и водите. Плажовете по източното крайбрежие са спокойни, осеяни с мек, фин пясък, а условията, които предоствят водите на Индийския океан за гмукане са сред едни от най-добрете на планетата. Столицата Антананариву разполага с някои интересни музеи, ботаническа и зоологическа градина.
В най-голямия резерват в Мадагаскар - Цинги де Бемараха (Tsingy de Bemaraha), могат да се открият и множество минерални извори. Езерото Алаотра (Alaotra) е най-голямото езеро в Мадагаскар, разположено в провинция Toamasina, в северното централно плато. Алаотра е обявено за влажна зона с международно значение и е изключително важно, но и застрашено местообитание на водолюбиви птици. Сред останалите големи и красиви езера в Мадагаскар са Иотри, Кинкони (Lake Ihotry, Lake Kinkony), вулканичното Lake Tritriva и др.
Мадагаскараската флора е изключително разнообразна – над 8000 вида ендемични растения. Флората и фауната на острова е била изолирана от външния свят за около 160 милиона години. Затова около 80% от растенията тук няма къде другаде да бъдат открити. В действителност уникалната природа на Мадагаскар се съхранява в няколко национални парка и резервати. Националният парк Кехлибарената планина е идеално място за пешеходен туризъм. Тук има и съвсем безлюдни плажове, коралови рифове, прекрасни места за гмуркане. В Мадагаскар се намира и един уникален резерват - Цинги де Бемараха (Tsingy de Bemaraha) и представява чудна каменна „гора” от варовикови кули. Образуванията се издигат на различна височина, като някои от тях достигат до 50 м. Между тях има живописни каньони и ждрела. Още през 1927 г районът е обявен за резерват, а през 1990 г е включен в списъка на ЮНЕСКО за световно природно наследство. Забележителност на Мадагаскар е „дървото на пътешественика”. Наричат го така, защото в неговите листа се събира вода, с която пътникът може да утоли жаждата си. То прилича на разкошно ветрило с огромни бананови листа. „Дървото на пътешественика” достига 30 м височина. По крайбрежието са устроени плантации със захарна тръстика, кафе, памук, кокосови орехи.
Високо над обширното централно плато на Мадагаскар се издигат десетки загаснали вулкани. Островът е част от древната Африканска платформа. През цялата източна част на острова се простират Централните планини с височина 800-1500 м, разбити от тектонски процеси на отделни масиви - Царатанана (с най-висока точка в страната - връх Марумукутру - 2 876 м). Централните планини се спускат стръмно на изток към океана, а по дължина на крайбрежието е разположена тясна низина (20-30 км). Западната част на острова е заета от високи равнини с височина от 500 до 1000 м.
Стичащите се от склоновете на Мадагаскар реки са изрязали дълбоки стръмни долини осеяни с множество прагове и водопади, което създава гледка, която буквално запленява. Мадагаскар има гъста речна мрежа и пълноводни реки, най-важните от които са Суфия, Бецибука, Мангуки.
В Мадагаскар, освен всичкото останало природно богатство, могат да се посетят и няколко интересни пещери. Една от тях е Grotte d'Anjohibe, открита през далечната 1934 г. Всъщност името се използва като събирателно за многото пещери, които са се образували в района, най-голямата от които е с 13 км дължина и множество входове. Пещерите също така са основен източник на вода за няколкото села в района. Особено любопитна е т.нар. Крокодилска пещера, която се намира в рамките на Национален парк Анкарана (Madagascar's Crocodile Caves in Ankarana National Park).
По-голямата част от жителите на Мадагаскар са християни - 46,3 %, мюсюлманите са 10,3 %, а последователите на местни традиционни вярвания и култове са 43,4 %. В столицата и в по-големите градове на Мадагаскар има красиви катедрали и няколко джамии.
Има доста водопади в Мадагаскар, сред най-живописните от които са този на река Оли (Waterfall on Oly creek (Manambolo), каскадата Петит (Petite cascade), Риамбави (Riambavy waterfall of Andringitra) и т.н. Популярна атракция е водопадът Лили (Lily waterfall), намиращ се сред красивата вулканична природа на Ампети (Ampefy). В близост до столицата Антананариво може да се види водопадът Мандрака (Mandraka Falls), чиято водна мощ се използва за добиване на електроенергия.