Pochivka.com»Молдова

Молдова

Информация

  • Население3560400
  • СтолицаКишинев
  • Валутамолдовска лея (MDL)
  • Телефонен код+373
  • ЕзикМолдовски (румънски), гагаузк

Местоположение

Молдова е страна, разположена в Източноевропейската равнина и граничеща с Румъния и Украйна. Молдова заема района, известен като Бесарабия, както и територии по източния бряг на река Днестър. Декларацията за суверенитета на Република Молдова е обявена от парламента на 23 юни 1991 г., а на 27 август 1991 г. е обявена независимостта на страната. Страната има площ 33.7 хил. кв. км. Граничи (в км) с Украйна - 765, и Румъния - 461. Част от територията на Република Молдова се контролира от непризнатата Приднестровска Молдовска република. Страната е без излаз на море, въпреки че е близо до Черно море. Молдова имат умереноконтинентален климат — с топло лято и мека зима. Молдова е република, начело с президент. Разнородният етнически състав на Молдова включва около 63.7 % молдовци и още: украинци - 13.7 %, руснаци - 12.8 %, гагаузи - 3.5 %, българи - 2.1 %, евреи - 1.6 %, цигани - 0.4 %, други - 2.2 %. Най-добре развита е хранително-вкусовата промишленост, като лозаро-винарската индустрия традиционно заема централно място. След нея се нареждат леката промишленост с производството на текстил, копринени и кожени изделия, обувки и др. В края на 80-те години бившата Молдовска ССР е била добре позната като туристическа дестинация, посещавана от около 5-6 млн. чуждестранни туристи годишно. Днес обаче туристическият поток в страната е далеч по-малък. Въпреки че страната разполага с добър потенциал, икономическите трудности и финансовата криза оказват негативно влияние върху състоянието на туристическата индустрия. Молдовската кухня очарова с разнообразието си от вкусове и блюда. Тя е съчетание от традиционната кулинария на украинци, руснаци, гърци, евреи, германци. На почит са различни ястие от зеленчуци и варива. пилешка супа със зеленчуци и други пилешки вкусотии. Емблематични молдовски храни са brynza (вид сирене) и мамалига.
Столица на Молдова е град Кишинев (Chișinău) (664 700 жители). Други по-големи градове са Тираспол (Tiraspol) (188 00 жители), Белци (Bălţi) (160 000 жители), Бендери (Bender) (Тигина), Комрат и др. Молдова се дели на 11 окръга със 70 града или на 32 района, 5 общини и един автономен район – Гагаузия.
Важна историческа забележителност на Кишинев са старите порти на града (Gates of the city). На около 160 км северно от Кишинев може да се види крепостта Сорока (Soroca Fortress). Средновековният замък се намира в едноименния град и съществува от около 1499 г. Разположен е на река Днестър, той служел като защитен фортзаедно с останалите крепости на реката, като Акерман (Akkerman) и Хотин (Khotin). Град Бендер е доминиран от руините на крепостта Бендер (The fortress of Bender). Форт Орхей (Orhei Fort) в рамките на историческия комплекс Стария Орхей (Old Orhei) е още една от старините на Молдова.
Повечето интересни сгради в Кишинев са построени през 19 век и красивият им архитектурен стил може да се види и до днес. Сред останалите забележителности на града са Водната кула, Националния дворец, който е концертна зала, Централния пазар, Органната зала (Organ Chamber) и др. Старият град на Кишинев предлага разходка из повечето от 700 сгради от 19 век, 18 стари църкви, тетри, музеи, големи паркове и паметници. Молдова е страна с традиции във винопроизводството. Една от гордостите й са Избите в Милешт Мич (Милешть Мичь). Те са най-големите не само в Молдова, но и в целия свят и са рекордьор на книгата на рекордите Гинес от 2007 година. Избите представляват цял подземен град с различни улици, с дължина от 250 км, от които винените хранилища са 200. Изходът на винохранилището е белязан от 2 винени фонтана - с черно и с бяло вино. В град Тираспол интерес представляват правславните храмове и резиденцията на Руската патриаршия
В Молдова има няколко важни изкуствени и естествени езера. Езерото Чучиургани (Lake Cuciurgani) е най-големият воден басейн в Приднестровието, с дължина от 20 км и ширина 3 км. Приятни места за посещение са естествените езера в Иванча (Lake in Ivancha), Орхей (Lake Raionul Orhei) и езерата в областта Яловени (Lakes ialoveni).
Защитена природна област в Молдова е Национален парк Рашков (Râşcov National Park). Намира се в Приднестровието (Transnistria). Най-важния национален парк в страната е Долен Днестър (Lower Dniestr National Park). Той обхваща над 50000 хектара югоизточно от Кишинев, включва течението на Днестър на юг до границата с Украйна. В допълнение към това има 5 резервата с научно значение (19 378 хектара) и 30 защитени природни обекта (22 278 хектара). Тук е резерватът Кодру (Codru), който е най-старият и най-често посещаваният в Молдова. Природната местност е дом за 924 вида растения, 138 вида птици и 45 вида бозайници.
Релефът на Молдова е предимно хълмисто-равнинен, разчленен от речни долини. Най-високата точка на страната е възвишението Кодри, достигащо 429 м.
Главни реки в Молдова са Днестър и Прут. Западната граница на Молдова е очертана от река Прут, която се влива в река Дунав. На североизток Днестър е главната река, която тече от север на юг. Самият Кишинев се намира на река Бик (river Bîc), която е приток на Днестър.
Една от най-известните и интересни природни забележителности в Молдова е пещерната система Емил Рачовита (Emil Racovita Cave). Това е една от най-големите пещери в света. Природното чудо се намира в село Крив (Criv), на около 265 км северно от Кишинев. Вътрешната галерия е на няколко нива и е с дължина повече от 89 000 м. Това е третата най-дълга гипсова пещера в света и осмата по дължина на подземните си пътища.
През 1836 г. приключва изграждането на Катедралата в Кишинев и нейната камбанария. Камбанарията е била разрушена по времето на Съветския съюз, но е възстановен през 1997 г. Тя е един от старите храмове на молдовската столица. Известна е като катедралата Света Теодора (St. Teodora de la Sihla Church) и се намира в центъра на столицата. В столицата на Молдова има запазени храмове от 17-18 век. Забележителна е също Мазарашката църква.
Манастирът Света Троица в село Сахарна е едно от интересните духовни места в Молдова. Основан е през 15 век, а днес е популярно място за посещение и екскурзии. Манастирът Света Троица е основан през 1776 г. в долина, заобиколена от три хълма, както и манастирът Благовещение, изсечен в скалата на един от тези хълмове.
Едna от най-обичаните и ценени туристически дестинации в Молдова е водопадът Сахарна (Saharna). Тук каньонът на едноименната река е образувал серия от малки водопади с удивителна красота. Най-големият от тях е Groapa Tiganului и има 4,5 м височина и 10 м дълбочина.