Pochivka.com»Нова Зеландия

Нова Зеландия

Информация

  • Население4414400
  • СтолицаУелингтън
  • Валутановозеландски долар
  • Телефонен код+64
  • Езиканглийски

Местоположение

Нова Зеландия се намира в Южния Пасифик и се състои от два големи острова и множество по-малки с обща площ 268,021 кв. км. Тази страна е изключително богата на природни чудеса и ресурси. Нова Зеландия се намира в югозападната част на Тихия океан и заема 2 големи острова – Северен (114,6 хил.кв.км)и Южен (151,8 хил.кв.км), разделени от пролива на Кук. В състава на Нова Зеландия влизат редица малки острови с обща площ 4130 кв.км: Стюард (1746кв.км), Чатъм (963кв.км), Кермандек (34кв.км) и други – 1387 кв.км. Бреговата линия възлиза на 15 080 км. Айтутаки е един от красивите острови, които влизат в състава на Южните острови Кук, разположени край Нова Зеландия. Нова Зеландия е открита за новия свят през 1642 г. от холандския мореплавател Абел Тасман. Той и дава името, което от холандски означава “нова морска земя”. Днес тя е част от Британската общност и е страна с висок стандарт.
Уелингтън (население 39 3400 души) е столица на Нова Зеландия от 1865 г. Градът е разположен на брега на пролива Кук, който разделя Северния от Южния остров, в най-южната част на Северния остров. Оклънд е най-големият град в Нова Зеландия, бивша столица, както и важно пристанище. Разположен е на стеснението между полуостров Оклънд и основната част на Северния остров. Куинстаун (Queenstown) е курортен град, разположен на брега на езерото Уакатупу. Градът е популярна туристическа дестинация и стои красиво на фона на планината Римаркабълс, чиито снежни върхове пленително се отразяват в огледалните води на езерото. Други по-големи градове са Данидин (325 хил. ж.), Крайстчърч (130 хил. ж.), Хамилтън (156 хил. ж.).
Сред забележителностите на Нова Зеландия е и замъкът Ларнач (Larnach Castle), издигнат от 1871 г. Той е единственият дворцов комплекс в Нова Зеландия. Замъкът Ларнач е една вълнуваща дестинация за любителите на изтънчените обноски, аристократичната атмосфера, модерните удобства, но и за почитателите на истории за духове и странни събития. Намира се върху висок хълм по средата на крайбрежната част на остров Отаго (Otago Peninsula), в южната част на страната.
Далечна и непозната, Нова Зеландия е една от мечтаните дестинации с нейните високи планини, достигащи до 3764 м, езера, долини, фиорди, плажни ивици, глетчери, гейзери, вулкани и какво ли още не. Ако сте в Оклънд, непременно се изкачете на най-високото място на града – Маунт Идън (200м.над морското ниво). Пред очите на посетителите се разкрива целият град и вълнуваща гледка. В Оклънд се намира и най-старият музей в Нова Зеландия, създаден през 1852г. , Природните дадености на Нова Зеландия са сред най-ценния ресурс на страната. Удивителни са места като Заливът на духовете Кейп Реинга (Cape Reinga)- уединена, но доста интригуваща местност, която е част от крайбрежието на Нова Зеландия, на около 100 км от най-близкия град – Кайтая (Kaitaia). Връх в природното съвършенство на Нова Зеландия е Заливът Милфорд (Milford Bay). Тук ще откриете плеада от впечатляващи планинските маршрути, някои от най-красивите водопади в света, фиорди, езера и величествени хълмове и планини в Нова Зеландия. Туристическият маршрут през Милфорд се счита за един от най-красивите в света.
Тук могат да се видят уникални места като Роторуа (Rotorua), което впечатлява с прекрасни гледки на много гейзери, горещи извори и кални езера. Навярно никъде по света не се срещат толкова много гейзери, горещи извори и кални езера, както тук. Заемаща вулканично плато, тази най-силна по геотермална активност зона в света се намира в югозападния край на самото езеро Роторуа. Езерото Хейс (Lake Hayes) с неговата спокойна и романтична панорама е едно от най-сниманите в цяла Нова Зеландия. Хейс е разположено на територията на Южния Остров, в долината, известна като Вакатипу (Wakatipu). Най-голямото езеро в страната и Таупо (с площ 623 km²), а най-дълбокото езеро е Хауроко (с дълбочина 462 м).
В Нова Зеландия има 14 национални парка и още доста други защитени територии, които съхраняват безценната флора и фауна. През 1993 г Национален парк Тонгариро (Tongariro National Park) става първият обект на Нова Зеландия, включен в списъка за културно наследство на ЮНЕСКО. Природният парка Те-Вахипонаму (Te Wahipounamu – South West New Zealand), разположен в югозападна Нова Зеландия е една от най-девствените природи на нашата планета. Оформян от последователни заледявания на феордите, тук ще откриете вълнуващ пейзаж от скалистите брегови ивици, извисяващите се стръмни скали, езерата и водопадите. Паркът е дом и на ендемични видове, като Кеа – единственият високопланински папагал в света и Султанската кокошка. Невероятно ценен животински свят съхраняват Островите в Новозеландската субантарктическа област (New Zealand Sub-Antarctic Islands) в южния субтропик, югоизточно от Нова Зеландия. И трите защитени територии за част от наследството на ЮНЕСКО.
Голяма част от територията на Нова Зеландия е заета от планини, възвишения, хълмове и вулканско плато с действащи вулкани, гейзери и горещи минерални води. Най-висок връх е Кук с 3764 м височина (Южен остров). Повече от 75% от територията на страната се намира на надморска височина над 200 m над морското ниво. Повечето планини на Северния остров не надвишават височина от 1800 метра, а 19 върха на Южния остров надвишават 3000 метра. Крайбрежните зони на Северния остров представляват просторни долини. По западното крайбрежие на Южния остров има множество фиорди. Вулканът Руапеху се явява най-високата планина на Северния остров (2797м). Фиордът Милфорд Саунд (Milford Sound) е една от най-внушителните природни забележителности на Нова Зеландия, защитена от ЮНЕСКО. Той е разположен югозападно от южния остров на Нова Зеландия и попада в рамките на Националния парк на фиордите. Връх Митре (Mitre Peak)се откроява в околния ландшафт със своята почти отвесна осанка, достигаща височина от 1692 м над пролива. Той се счита за емблематичен за Южния остров на Нова Зеландия.
Благодарение на особеностите на геологическите и географските условия в Нова Зеландия има много реки и езера. Повечето от тях не са дълги (с дължина не повече от 50 km), като започват от планините и бързо се спускат в равнините, където забавят скоростта на течението си. Най-дългата река в Нова Зеландия е Уаикато - 425 km.
Пещерите Вайтомо (Waitomo Caves) близо до водопада Марокапа една забележителна мрежа от пещери в Нова Зеландия, която достига дължина 45 километра. Писателят Джордж Бърнард Шоу нарича пещерите Вайтомо осмото чудо на света. В буквален превод от местния език, Вайтомо означава „вода, преминаваща през дупка” и ако видите тази уникална пещерна система, ще разберете защо.В тукашния район могат да се видят и пещерите Руакури (Ruakuri Cave) , Арануй (Aranui Cave) и Гарднърс Гуд (Gardner's Gut).
Великолепната архитектура на църквите и катедралите в новозеландските населени места е една от най-приятните гледки в градски условия. В Оклънд бялата фасада и синкавия покрив на Катедралата Св. Патрик (St. Patrick's Cathedral in Auckland) няма как да не ви направи впечатление. Далеч по-пищна и с изобилие от орнаменти е готическата архитектура на катедралата Св. Йосиф в Дънидин (St. Joseph's Cathedral in Dunedin), издигната през 1878 г.
В Нова Зеландия може да видите едни от най-красивите водопади на света, като водопадите Марокапа (Marokopa Falls), водопадите Стирлинг (Stirling Falls), Хука (Huka falls), Боуен (Bowen Falls) и др. Водопадът Хука (Huka falls) е сред най-красивите и най-посещавани водни атракции на територията на Нова Зеландия. Хука не е един от най-високите и мощни водопади, които могат да се видят в Нова Зеландия, но е лесно достъпен и невероятно атрактивен със своята поредица от каскади. Река Уайкато (Waikato River) отводнява басейна на езерото Таупо (Lake Taupo), а цялата плеада от водоскоци може да се види в рамките на туристическия парк Уайракей (Wairakei Tourist Park), разположен недалече от град Таупо (Taupo) в северна посока. Удивителни кътчета в целият преход на Милфорд Саунд са красивите водопади Съдърланд (Sutherland Falls). Те са разположени в югозападната част на залива и се считат за най-високия водопад на територията на Нова Зеландия. Тук са и водопадите Боуен (Bowen Falls) на едноименната река и водопада Стърлинг (Stirling Falls), спускащ се от 155 м височина.