Pochivka.com»Саудитска Арабия

Саудитска Арабия

Информация

  • Население0
  • СтолицаЕл Риад
  • Валута
  • Телефонен код
  • ЕзикАрабски

Местоположение

Кралство Саудитска Арабия се намира в Югозападна Азия, като обхваща 2/3 от Арабския полуостров и малки острови в Червено море и Персийския залив. Страната граничи с Йордания, Ирак, Кувейт, Йемен, Оман, Обединените арабски емирства и Катар. Саудитското правителство оценява площта на страната на 2 217 949 кв.км. Югозападните граници на страната с Оман и Обединените арабски емирства преминават през ненаселени пустинни области и не са точно определени. Границата с Йемен е уточнена с взаимно споразумение едва през 2000 година. По тази причина има различни оценки за площта на държавата, вариращи между 2 149 690 km² и 2 240 000 km². Почти ненаселена, по-голямата част от територията на Саудитска Арабия е заета от пустини и полупустини с намаляващо номадско население от бедуини. В тези области растителността включва главно ксерофитни треви и храсти. Обработваемата земя е едва 2% от територията на Саудитска Арабия. Населението е концентрирано главно по източното и западното крайбрежие и няколкото големи оазиса във вътрешността, като Хофуф и Бурайда. Саудитска Арабия е абсолютна монархия, начело с крал (от юни 1982 г. - Фахд бен Абдел Азис Ал Сауд). Той е едновременно премиер-министър, главнокомандващ и върховен съдия. Саудитска Арабия поддържа добър стандарт на живот, като грамотността на арабското население на страната е почти толкова висока колкото в страни като Германия. Степента на грамотност при жените е почти толкова висока колкото при мъжете. Тук има огромни запаси от нефт - добиват се 430 млн. т, от които 390 млн. т. се изнасят. Коранът е единственият източник на правото в Саудитска Арабия. Целият културен, социален, политически живот се базира на догмите на ислямската религия.
Градското население е около 80 %. Градските селища са възникнали на кервански пътища и в районите на съсредоточаване на селскостопанското производство. По-късно във връзка с развитието на нефтената промишленост. Столицата на страната е Ер Рияд (1,9 млн.д.). Други по-големи градове са Джеда (дипломатическата столица на Саудитска Арабия), Мека, Медина и др. През 540 г. в Мека се ражда пророкът Мохамед, а през 6 век възниква исляма и Арабското халифство със столица Медина. Много от поклонниците, дошли в свещените градове Мека (майка на градовете) и Медина (на гроба на основателя на Исляма, пророка Мохамед), не се връщат в родните си места и стават поданици на страната. Джеда (1 800 000 жители) е важно пристанище на Червено море и транзитен пункт за насочване на поклонниците към Мека и Медина.
В Риад голяма и важна културно историческа забележителност е крепостта Масмак (Masmak fort). Тя се намира в т.нар. стар център на града Ал-Бата (Al-Bathaa). Тази крепост има важна роля в историята на столицата, като е издигната е около 1865 г от глина и кирпичени тухли.
Повечето от посетителите на Саудитска Арабия идват единствено, за да видят Мека. Това е Свещения град за Исляма и всички предани мюсюлмани по света трябва да направят поклонение тук поне веднъж в живота си. Това е родното място на Мохамед, тук той е започнал да проповядва и тук се е завърнал за последното си поклонение. Мека и светите места на околността са забранени за немюсюлмани. Някои от най-големите библиотеки в Саудитска Арабия са разположени в столицата Рияд. Колекциите от религиозни материални са разположени в библиотеките на Мека и Медина. Музеят по археология и етнография е основан в Рияд през 1978 г.
Страната разполага с богати подпочвени води. В някой низини те излизат на повърхността и благоприятстват възникването на оазисите (Ел Касим, Ел Уади, Хущор и др.) При по-големи валежи суходолията (вади) се изпълват с вода.
Характерни представители на фауната в планинските области са козите, дивите котки, павианите, вълците и хиените. Има един Национален парк в Кралство Саудитска Араби, с площ 450 000 хек, който пази планинската красота на Асир (National Park of Asir). В оазисите се срещат някои дребни птици. Кораловите рифове край брега на Червено море са богати на различни морски организми.
Саудитска Арабия включва няколко основни географски области. По крайбрежието на Червено море е разположена влажната низина Тихама. По-големи релефни единици са крайбрежната пустинна равнина Тихама и високопланинските хребети Ал Хиджас и Асир - на запад. Тук е и най-висока точка - връх Джабал Сауда - 3 207 м. Северозападно от нея се намира планинската верига Хеджаз, отвъд която платото Неджд заема централната част на страната. В най-южната област Асир планините достигат надморска височина от 3000 м и имат най-прохладния климат в предимно пустинната държава. Източните райони представляват скалисти и пясъчни равнинни пустини (Голям Нефуд, Малък Нефуд, Ал Хамид), достигащи до бреговете на Персийския залив. На югоизток е най-негостоприемната част от страната, пустинята Руб ел-Хали.
В страната няма постоянни реки и езера. Водите на Червено море и Персийския залив са богати на риба, омари, скариди, корали.
В западната половина на Саудитска Арабия има 85 000 кв.км вулканични плата. Тук са открити дълги тунели, някои от които са на възраст около 3 млн г. Наред с пясъчни дюни Дахна (Dahna), недалеч от Рияд, варовиковата местност Ум-Ер-Радхума (Umm-Er-Radhuma) е осеяна с безброй дупки, известни сред местните като Dahls.
В центъра на Мека се намира Голямата Джамия, а в нея, Свещения кладенец Замзам. Кааба, към който се обръщат всички мюсюлмани, когато се молят, е в централния двор на джамията. Според легендите Кааба е бил построен от Адам и след това издигнат отново от Абрахам и сина му Измаил по подобие на Божия дом в Рая. Медина (600 050 жители) или както е пълното име Рас-ел-Алла, т.е. град на пророка, привлича с голямата джамия, където е гробницата на пророка и гробовете на първите халифи.