Провидънс

Нина 2Нина 2
Новак
748
Град Провидънс и река Провидънс

Провидънс (Providence) е град, разположен на територията на Род Айлънд (Rhode Island) и е най-гъсто населеният град в Род Айлънд. Той е и столица на щата. Провидънс е един от първите градове, основани в САЩ. Град Провидънс се намира в окръг Провидънс. Населението на града е 178 042 човека.

Градът е разположен в устието на река Провидънс. Съвременният град Провидънс е място, известно със своите висококачествени болници, висши институти и индустриални предприятия. Провидънс гордо носи прякора Кошерът на индустрията.

Градът е основан през 1636 година от Роджър Уилямс (Roger Williams). Той нарекъл града в чест на Божието Провидение, тъй като името на града се превежда като провидение. Уилямс бил убеден, че това е мястото, където той трябва да се засели заедно с последователите си, които изповядвали неговата религия. Провидънс се превърнал в един от първите индустриални центрове на страната, като в него се наблягало върху производството на бижута и сребро.

Провидънс бил една от прочутите Тринадесет колонии на САЩ. Преди да се появи Роджър Уилямс, местността е била населявана от индианците Поканокет (Pokanoket). Уилямс сключил споразумение с индианците за изграждане на град Провидънс. В града започнали да прииждат много религиозни хора, които били изгонени от градовете си. През първите години Провидънс бил град, който се разраствал с много бавни темпове. Земята се обработвала трудно и това допълнително затруднявало развитието на града.

През седемдесетте години на осемнадесети век британското правителство създало такси, които включвали налог върху земеделската индустрия, върху риболова и върху други основни компоненти на прехраната на жителите на града. Един от най-известните данъци бил Захарният акт, който забранявал злоупотребата с продажба на захар. Тези такси принудили Провидънс да се присъедини към останалите колонии и бил един от първите градове, които се включили в американската революция през 172 година в кървавата афера Гаспе (Gaspee).

След като напуснали Нюпорт (Newport), френските войници минали през Провидънс, докато се присъединявали към атакуващите, които се борели с британските войници. Този поход отг Нюпорт към Провидънс се превърнал в началото на кампанията, приключила с обсадата на Йорктаун (Yorktown) и с битката за Чесапийк (Chesapeake).

Провидънс, Род Айлънд

След войната Провидънс се превърнал в деветия по население град в САЩ с население от седем хиляди шестстотин и четиринадесет човека. В града започнало производството на бижута, текстилни стоки и сребърни предмети. В началото на деветнадесети век Провидънс вече бил признат за един от най-големите индустриални центрове за производство на земеделска продукция. В града започнали да прииждат много емигранти от Швеция, Англия, Португалия, Френска Канада, Италия и Ирландия. През двадесетте години на деветнадесети век в града имало много спречквания между чернокожи и бели.

През тридесетте години на деветнадесети век населението на града нараснало до седемнадесет хиляди човека. Населението продължавало да нараства през целия деветнадесети век и началото на двадесети век градът посрещнал с население от над сто седемдесет и пет хиляди души. През двадесетте години на двадесети век обаче бумът на нарастване на населението приключил, след като имало спад в индустриалното развитие на града.

Въпреки това били открити много болници и производството на бижута не прекъсвало. Последвала нова вълна емигранти от Полша, Литва и Италия. Великата Депресия се отразила много зле на Провидънс. През 1938 година в града се случило друго нещастие – центърът на града буквално бил потопен от наводнение, предизвикано от урагана Нова Англия. През Втората Световна война градът отново процъфтял в икономическо отношение, но това приключило с края на войната.

От средата на двадесети век до осемдесетте години включително градът се превърнал в един от центровете на организирана престъпност. След това започнало възраждането на града, като били инвестирани над шестстотин милиона долара, а населението започнало да нараства. Последвали още нови инвестиции и изграждане на нови сгради.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest

Рейтинг

4.3
51
42
30
20
10
Дай твоята оценка:

Коментари

Изпрати