Мурсия

Нина 2Нина 2
Новак
748
Кметстовото в Мурсия

Мурсия (Murcia) е испански град, разположен в югоизточната част на страната. Градът е с население от около 442 000 човека. Той се явява столица на автономния регион Мурсия. Градът е известен с вековната си традиция в производството на плодове, зеленчуци и цветя. Мурсия е известна с фестивалите си и с невероятната си кухня.

Градът е основан от емира на Кордоба (Cordoba) – Абд ар Раман Втори (Abd ar-Rahman II). Мурсия е основана като град през 825 година.

Мурсия се намира в близост до центъра на ниско разположена плодородна равнина, известна като лозята на Мурсия. Река Сегура (Segura) минава покрай града. Мурсия е заобиколена от две планински вериги – Сиера де Ориуела (Sierra de Orihuela) и Креста де Гайо (Cresta de Gallo). Градът е разделен на две от планински вериги. Смята се, че името Мурсия произлиза от латинската дума Миртея (Myrtea), което означава земя на миртата. Според друго тълкуване това идва от думата Murta, която означава черница, тъй като векове наред местността е била покрита с черници. Латинското име се променя в арабското Мурсия.

Мюсюлманите-проектанти на града създали сложна мрежа от напоителни канали, които превърнали градът в проспериращ земеделски център. След падането на халифата на Кордоба през 1031 година и след падането на империята Алморавид (Almoravid), Мурсия става столица на независимото царство на Мурсия. По това време Мурсия е един много проспериращ град, известен със своята керамика, коприна и хартия. През 1243 година градът е колонизиран от християни от почти всички части на Иберийския (Iberya) полуостров. По време на процеса на християнизация, много от джамиите в града са били разрушени или превърнати в католически църкви .

Мурсия и река Сегура

Мурсия отново процъфтява през осемнадесети век, което се дължи най-вече на бума в производството на коприна. През 1810 година градът е опустошен от войските на Наполеон (Napoleon)а след това следва голямото земетресение през 1829 година. По време на земетресението загиват над шест хиляди човека. Следват епидемии от чума и холера, които покосяват голяма част от населението. След тях идват и големите наводнения, предизвикани от покачване на нивото на река Сегура. От 1838 година градът е столица на провинция Мурсия, а през 1982 година става столица на автономната общност, която включва само града и провинцията.

Сред забележителностите на града се откроява катедралата на Мурсия, която е била построена през 1465 година и е издържана в готически стил. Кулата на катедралата е завършена през 1792 година. Заради строежа през различните векове катедралата е смесица от различни архитектурни стилове. Първите два етажа са повлияни от Ренесанса, а третият е изцяло бароков. Камбанарията има влияние на неокласицизъм и на рококо. Главната фасада на катедралата се смята за шедьовър на испанския бароков стил.

Други забележителни сгради до катедралата са Дворецът на епископа, построен през осемнадесети век, и разширението на сградата на кметството, завършено през 1999 година.

В стария град има много обособени пешеходни зони, които обхващат голяма част от района. Река Сегура е пресечена от много мостове, изградени в различни стилове. Има старинен каменен мост от осемнадесети век, но също така и съвременни мостове от желязо.

Сред забележителностите с историческо и културно значение се откроява манастирът Санта Клара (Santa Clara) и светилището Ла Фуенсанта (La Fuensanta). Театърът Ромеа (Romea) е построен през деветнадесети век, а дворецът Алмуди (Almudí ) е изграден през седемнадесети век и е място, където се пазят градските архиви и се провеждат интересни изложби.

В Мурсия се провежда шествие по време на Светата седмица. Този традиционен фестивал представя събития, които пресъздават разпятието според Новия завет. След Страстната седмица се празнува Погребението на сардината, което представлява пищен парад.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest

Препоръчано

Рейтинг

4.4
53
41
31
20
10
Дай твоята оценка:

Коментари

Изпрати

Най-новите