Орадя

Нина 2Нина 2
Новак
748
Орадя

Орадя (Oradea) е румънски град с население от над 181 000 души. Градът се намира в окръг Бихор (Bihor). Град Орадя е разположен на река Кришул Репеде (Crishul Repede). Градът е разположен в близост до границата с Унгария.

На мястото, където днес се намира град Орадя, е имало селище на хора още от праисторически времена. Първите писмени свидетелства за град Орадя са от началото на дванадесети век – тогава той се споменава в писмени документи като селище с името Варадинум (Varadinum).

В близост до Варадинум е била издигната мощната крепост Оради (Oradi), от която днес са останали само руини. Тя е била непристъпна, тъй като е била издигната за предпазване от нападание на татари (tatars). През четиринадесети век селището, което е възникнало около крепостта, се превръща в голям град.

По това време този град е в период на разцвет благодарение на оживена търговия. През четиринадесети век са създадени много красиви сгради и монументи в града. Тогава в Орадя се издига величествената скулптура на Свети Ладислав (St. Ladislaus), която изобразява светеца на кон. През петнадесети век в града е изградена обсерватория.

Орадя, Румъния

В края на петнадесети век градът е превзет от османски (osman) войски. През седемнадесети век градът става част от Трансилвания (Transylvania), а през 1660 година отново е превзет от османски войски след дълга и продължителна обсада.

Орадя пада поради предателство, а не заради неуспеха на защитниците си, които успяват да го запазят над месец и половина от османските войски, които разполагат с многохилядна армия.

В края на седемнадесети век Орадя е превзет от империята Хабсбург (Habsburg). Това допринася за разцвета на града, който е с нов градски план по проект на виенски инженер. Градът е планиран като бароков и по това време са построени едни от най-красивите му сгради. Орадя се развива като порта към Западна Европа. По това време са построени римската катедрала, епископският дворец, както и много други важни сгради.

След Втората световна война Орадя продължава да се развива като търговски център, както и като мощен културен център. Орадя е известен с това, че в него се говори както румънски език, така и унгарски.

На територията на град Орадя са погребани много унгарски монарси, както и семействата им. В града може да се види красивият Бароков дворец, който е известен със своите 365 прозорци. Построен първоначално като епископски дворец, той се превръща в обществена сграда след Втората световна война, когато е национализиран от комунистите. Днес той отново е част от католическата Църква.

Разкошната Римска катедрала е един от най-красивите храмове на територията на града – тя е построена в бароков стил. До града се намира курортът Бъйле Феликс (Bаile Felix), известен с минералните си извори.

В града може да се види уникалната църква на Луната, където се намира специален часовник, който показва различните фази на нощното небесно светило. Дворецът Вултурул Негру (Vulturul Negru) е известен с магазините си.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest

Рейтинг

3.7
51
41
30
21
10
Дай твоята оценка:

Коментари

Изпрати