Авиньон

Rosi TrifonovaRosi Trifonova
Администратор
2k
Авиньон

Авиньон (Avignon) е френски град, който може да предложи на пристигащите тук туристи, както богато историческо минало, така и модерна просперираща градска атмосфера. Този възпят в популярната детска песничка град е разположен край левия бряг на един от завоите на река Рона (Rhône river) в югоизточната част на провансалска Франция. Той е на около 30 км разстояние от прочутия винарски район Oранж (Orange Provence) и на около 95 км в посока северозапад от област Марсилия.

Авиньон е известен още и като градът на папите, защото през 14 в. е бил едно от големите католически църковни средища. Именно през периода 1309 и 1377, когато е седалище на католическите папи, селището претърпява най-голям разцвет. През 1309 г. френският папа Климент Пети пристига тук, бягайки от политическите събития в Рим. Малко повече от 20 г. след това – през 1335 г., папа Бенедикт 12-и започва строежа на красивия комплекс Пале де Пап, който е завършен след няколко десетилетия по времето на Климент 6-и.

Най-общо в архитектурно отнощение сградите в папския град Авиньон се делят на две части, като ги дели красив и просторен двор. От едната страна сградите са по-разчупени и щедро украсени, което говори за разточителния маниер на папа Климент 6-и. От другата страна на двора всички постройки излъчват строгост, като фасадите им са семпли.

Авиньон, Франция

Недалеко от двореца е разположена катедралата „Нотр-Дам-де-Дом”, която е реконструирана през 15 в и е в романски стил. Съвсем близо преди векове са се намирали и папските жилища, където религиозните водачи са спали заедно с антуража си преди дворцовият комплекс да бъде готов. Днес на това място в Авиньон, наричано Пти Пале, може да се види изящното произведение на изкуството – Богородица с Младенеца на Ботичели.

Макар, че данни за население на района на Авиньон има още от каменната епоха, името на града се появява за пръв път към 6 в. пр.н.е. като има няколко версии за значението му. Името се превежда като "град на силния вятър", "господар на реката" или като „блато”.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest

Рейтинг

4.6
53
42
30
20
10
Дай твоята оценка:

Коментари

Изпрати