Аден

Rosi TrifonovaRosi Trifonova
Администратор
2k
Аден

Аден (Aden) е интересен град в Йемен (Yemen). Първата асоциация, която изниква в съзнанието при споменаването на този град е Аденският залив. Той се намира точно тук, в източното крайбрежие на Йемен, край Арабско море и Червено море (Red Sea). Аден е едно от главните пристанища на страната. Самият град е разположен върху кратера на изгаснал вулкан, който с течение на времето се трансформира в полуостров. От древни векове Аден е важно пристанище заради стратегическото си географско разположение. Като такова градът е функционирал още по времето на кралство Ауса (Awsa), което е съществувало между 5 и 7-ми век пр.н.е.

Аден се разпростира на източната страна на тукашното огромно естествено пристанище. Градът е ограден от Малкия Аден , който е вулканичен полуостров, ограждащ западното и източното пристанище. На Малкия Аден днес се развива петролна рафинерия, като има и голямо пристанище за танкери. Петролната промишленост край Аденския залив е създадена и управлявана от Бритиш Петролиум (British Petroleum). През 1977 г. собствеността и контрола на петролната база е върната изцяло в ръцете на правителството на Йемен.

Аден се е сформирал като селище хилядолетия назад във времето. Местните разказват легенди, според които Аден е стар, колкото и самата човешка цивилизация. Според някои дори синовете на Адам и Ева – Кайн и Авел са погребани някъде тук. В хода на историята Аден винаги е бил желан за контрло от много кралства и империи. Заради важното си разположение, като важна спирка по пътя между Европа и Индия. През средновековието в Аден са изградени стабилни крепостни укрепления и доста високи наблюдателни кули.

Преди британското господство, Аден е окупиран от португалците между 1513-1538 г. и още веднъж през 1547-1548 г. Аден е бил и под властта на Османската империя между 1538-1547 г. и 1548-1645 г. След османското владичество Аден е под пряк контрол на Султанът на Лахей, който бил сюзерен на имама на Йемен. През 1838 г. султанът отстъпва близо 200 километра от тукашната територия (включително и Аден ) на британците. Пристанището на Аден се намира на равни разстояния от Суецкия канал (Suez Canal), Мумбай (Mumbai) и Занзибар (Zanzibar), които са важни британски владения.

Днес в Аден има няколко основни градски зони. Централната носи името Кратер (Crater Tawahi), старата пристанищна част, новото пристанище (Ma'alla), кварталът Tawahi, който през колониалната епоха е бил известен като Параходната точка. Около Аден има няколко изградени курорта, един от които е Златният Мохур (Gold Mohur). Името Кратер идва именно от факта, че тук някога е бил кратерът на изгасналия вулкан. Следите от това са видими и днес, като навсякъде има застинала лава в най-различни, причудливи форми. Днес районът на Кратер е мястото в Аден , където са разположени повечето заведения и хотели.

През 50-те и 60-те години на отминалия век Аден е бил нешо като днешен Дубай. В средата на 20 век Аден процъфтява, като е едно от най-големите пристанища. Освен това тук е била четвъртата най-голяма безмитна зона, която е привличала хора от цял свят, които идвали тук на пазар. В Аден има Руска и Британска зона. Като цяло в този арабски град мизерията е на доста високо ниво, но в руската част на Аден тя е по слабо осезаема. В най-общи линии Руския квартал се състои от един широк булевард, около който се нижат панелени блокове. Британската част е доста западнала, най-вече заради тоталната липса на британци от доста време насам.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest

Препоръчано

Рейтинг

3.5
51
41
31
21
10
Дай твоята оценка:

Коментари

Изпрати

Най-новите