Pochivka.com»Статии и Новини»Замъци»Замъкът Мариенбург (Marienburg)

Замъкът Мариенбург (Marienburg)

Rosi TrifonovaRosi Trifonova
Администратор
2k
Мариенбург

Замъкът Мариенбург (Marienburg Castle) е уникален дворцов комплекс, който се намира в полския град Малборк. Разположен в трудно достъпна зона на югоизточния бряг на река Ногат (Nogat), която е приток на Висла (Wisla), замъкът отстои от столицата Варшава на около 250 км и само на около 50 км от средновековния град Гданск (Gdansk), в който се намира друг уникален тухлен храм - църквата „Дева Мария”.

Мариенбург е бившето седалище на Великия магистър на тевтонските рицари, който през 1309 г. се разполага в него. Самият комплекс съществува от 1276 г. По времето на тевтонските монаси тук, благоприятното разположение на замъка, способствало за преминаването на много шлепове и търговски кораби, които преминавали по Висла, идвайки от Балтийско море. Повечето крепости по поречието на Висла и Ногат вземали такса за преминаването по реките. Мариенбург, който е разположен в относително равнинна местност, също не правел изключение.

В годините на Втората световна война в двореца Мариенбург се помещава лагерът за военнопленници „Сталаг ХХВ”, което довежда до големи щети по цялата сграда. Малко по-късно основната рестарация върнала днешния блясък на това красиво дворцово здание.

Основно замъкът Мариенбург е разделен на три части. Най-старата от тях включва правоъгълният мащабен и висок замък заедно с двора с колонади. В този двор се намира църквата „Света Мария”, сградата на катедралния съвет, трапезарията и съкровищницата. Средният замък остава на второ място през 14 в., като в него се помещава дворецът на Великия магистър, Рицарската зала и Великата трапезария. В най-ниския замък днес могат да се видят църквата „Свети Лаврентий”, както и оръжейния склад.

Замък Мариенбург

Най-добре е да посетите Мариенбург през летните месеци, защото тогава се провежда зрелищното шоу „Звук и Светлина”. Самата обиколка на Мариенбург включва задължително посещение на различните изложби на средновековни предмети – монети, гоблени, оръжия, ковани оръдия на труда, както и ценна художествена колекция от кехлибар.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest

Рейтинг

4
50
43
30
20
10
Дай твоята оценка:

Коментари

Изпрати