Абатството Клюни

Rosi TrifonovaRosi Trifonova
Администратор
2k
Абатството Клюни на монасите от Бенедиктския орден

Абатство Клюни (Cluny Abbey) е внушителен манастир, изграден от монасите на Бенедиктския орден. Хилядите монаси, живели тук според правилото на Свети Бенедикт завещават днес на поколенията уникален религиозен храм, който е на възраст повече от 1100 години. Клюни е център на главното монашеско движение през Средновековието и най-голямата религиозна постройка преди разширяването на базиликата Свети Петър в Рим.

Абатство Клюни днес се намира в едноименното френско градче, което възниква в хода на историята около самия манастир. Намира се малко по-насевер от Леон, във френския департамент Сон-е-Лоар (Saône-et-Loire). Комплексът на абатство Клюни е издигнат в римски стил, с три църкви, построени между 10 и началото на 12 век. Историята на Клюни започва през 910 г, като манастирът е построена върху ловното стопанство, дарено от Уилям I Благочестиви (William I the Pious), херцог на Аквитания (Aquitaine) и граф на Оверн (Auvergne).

Владетелят освобождава монасите от абатство Клюни от всички данъци и задължения към него, като искал единствено да се молят за душата му. Очаквало се, че Уилям I Благочестиви няма да бъде само патрон на обителта, а ще запази контрол и влияние над монасите чрез подставени лица, но това не било така. Монасите от Клюни поддържали връзки само с папата.

Клоновете на абатство Клюни били наречени "priories", а администрацията на манастира полага основите на нова практика. Преди Клюни повечето манастири били напълно автономни и поддържали връзка помежду си само неофициално. Клюни обаче имал свои „приори”, които наблюдавали случващото се в клоновете му и те докладвали в централното седалище. Тази система проработва добре за монасите от абатството и около 1016 те се разширяват под властта на папата.

Абатството Клюни

На 30 септември 1088 година започва строителството на третата църква в абатство Клюни, части от които са запазени и до днес. Това била най-голямата църква в християнския свят, което остава и до днес така. През 1095 година петте олтара на храма били осветени от папа Урбан II. През следващите векове абатство Клюни придобива последователи в цяла Европа. През 12 век в абатство Клюни членували 10 000 монаси, които имали глас, колкото на папата. Четирима от тях по-късно дори стават папи. Тоталният крах на абатство Клюни идва по време на Френската революция, когато те се свързват със „стария режим” и манастирът е полуразрушен.

Днес по-голямата част от абатството е потънала в руини, но те все още свидетелстват за грандиозните размери на манастира. Входът откъм селището е през класическата архитектура на Porte d'Honneur. Камбанарията на светената вода има красиви коринтски колони. Тя овенчава запазената част от църквата. В манастира има готическа постройка от 13 век, която всъщност е избата, а над нея е и складът за брашно. Тази част днес е превърната в малък музей, в който могат да се видят модели на абатството, ценни артефакти и части от изчезнали вече сгради.

В абатския дворец на Клюни е също има музей, в който са изложени красиви шедьоври на римски скулптури. Могат да се видят още части от заличени постройки в комплекса, както и такива от библиотеката на монасите. При сградата на болницата (Hôtel-Dieu) могат да се видят красиви фрески. Днес абатство Клюни се счита за едно от чудесата на стария свят.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest

Рейтинг

4.3
51
42
30
20
10
Дай твоята оценка:

Коментари

Изпрати