Античен град Кабиле

Rosi TrifonovaRosi Trifonova
Администратор
2k
Античен град Кабиле

На по-малко от 10 км от град Ямбол се намират останките на античния град Кабиле (Kabyle). Днес територията около селището е със статут на археологически резерват, който съдържа невероятно ценни археологически доказателства и останки от античната епоха. Обявен е за такъв през през 1965 г. Кабиле е било централно и важно населено място по онова време, което е предпоставка днес той да е сред Стоте национални туристически обекта.

Античното селище Кабиле съществува от около 2000 г. пр.н.е. и се е намирало на върха на възвишението Зайчи връх. Този тракийският царски град е разположен на плато, увенчано със скалист акропол, който в миналото е представлявал светилище-обсерватория. Платото е разположено на завоя на р. Тунджа на юг към Едирне (дн. Турция) и доминира над равнината. Градът съществува известно време и под името Dampolis/Diampolis, което значи „Град на Зевс”. Самото име Кабиле (Cabyle) най-вероятно означава „свещена дърбава на Сабо", на Сабазий, който е бил почитан бог. Това тълкуване се подкрепя от скално-изсеченото светилище на върха, функционирало през 2-1 хил. пр. н.е.

Откритата керамика от 10-6 в. пр. Хр. доказва, че селището е съществувало и през ранножелязната епоха. През всички времена Кабиле е възлов пункт на пътя от Айнос (дн. Енез) при устието на Марица (античния Хеброс) към Хемус (Стара планина) и долното течение на р. Дунав, както и на диагоналното трасе от Бизантион през Сердика (София) – Найсос (Ниш) към средното течение на р. Дунав (Фол 1982). Това местоположение предопределя съдбата на селището векове наред.

Кабиле

Археологическият материал показва, че през 5-4 в. пр. Хр. градът е поддържал важни търговски връзки с елинските градове по Егейското и Черноморското крайбрежие.

Градът Кабиле е възникнал още в предримската епоха. През 341 г. пр.н.е. градът е завладян от армията на Филип Македонски, а по късно влиза в състава на империята на Александър Македонски. За града се споменава в трудовете на 14 древни автори, като най-ранния от тях описва превземането на града от Филип Македонски.

През 3 век пр.н.е. Кабиле е част от територията управлявана от траките. Гръцкият автор Лампсак през II век описва града като хорион, т.е. укрепен град, намиращ се в средата на Тракия до р.Тунджа.

През 71 г. пр.н.е. град Кабиле влиза в състава на Римската империя, след като е завладян от войската на Марк Лукул и след 45 г. е част от римската провинция Тракия. Градът е основен военен и търговски център през 2 и 3 век пр.н.е.

Кабиле е един от основните градове в своята провинция след реформите на император Диоклециан през 4 век. Намира се на кръстопът между пътищата Августа Траяна - Адрианопол и Августа Траяна - Анхиало. Градът е построен по всички правила на елинските градове. Имал е агора, площад, около който е бил съсредоточен живота в града. На площада се е намирал храм на Аполон - гръцкият бог, който имал добър прием и сред траките. Освен него в града е имало и по-голям храм на богинята Артемида - Хеката, който е служил и за архив на каменните документи на града.

На самия "Зайчи връх" над града е открит каменен акропол, където е намерен единственият в България скален релеф на богинята Артемида-Хеката (Кибела), закрилницата на града. В града е имало развито монето-сечене. Сечени са собствени монети. В монетарниците на града келтите са секли свои монети през III в. пр.н.е. Открити са многобройни находки, които свързват града с елинския свят - гръцка керамика, амфорни печати от остров Родос, Тасос, Кос и др.

Кабиле Ямбол

И днес разкопките на територията на Кабиле продължават.

През летните месеци тук работят както български, така и чуждестранни археолози. В античното селище Кабиле може да видите останките на доста сгради, както и останки от крепостните стени и източната и западната порти на града. Разкрити са централния площад (агората), обществени сгради, римски казарми, обществена римска баня. Интересна е и централната епископска базилика, в която е открита великолепна цветна мозайка, която може да бъде видяна в изградения музей с експонати и находки от района.

Обектът е част от създаденото през 1966 движение 100 национални туристически обекта на България. За да разгледате другите обекти, кликнете на посочения линк.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest

Рейтинг

4.2
55
42
33
20
10
Дай твоята оценка:

Коментари

Изпрати