Никополис ад Иструм

Rosi TrifonovaRosi Trifonova
Администратор
2k
Никополис ад Иструм край Търново

На 20 километра северно от старопрестолната столица Велико Търново са разположени древните останки на едно от най-старите селища, съществували по българските земи - Никополис ад Иструм (Nicopolis ad Istrum). Този античен римски град се намира по пътя между Велико Търново и Русе, като Никополис ад Иструм стои само 3 км югоизточно от Никюп. За да стигнете до тези интересни римски руини трябва да завиете веднага в ляво след моста на главния път Велико Търново - Русе. След съвсем кратко разстояние ще видите Никополис ад Иструм на левия бряг на река Росица.

Историята на Никополис ад Иструм започва след победата на император Траян над даките. Този триумф е отбелязан от императора грандиозно. Той наредил на един архитект от Дамаск, да построи форум в столицата Рим, носещ името на императора. Високата 40 метра Траянова колона съшо е била символ на тази победа.

Наред с форума, Траян разпоредил да се основат редица градове в Империята, включително и няколко на Балканите. Един такъв град, символ на победата е Никополис ад Иструм. В буквален превод това латинско име се превежда като "Град на победата към Дунав (Истър на гръцки)". Никополис ад Иструм бил унищожен след хунското нашествие в района, предвождано от Атила.

За бъдешия Никополис ад Иструм е избрана територията недалеч от вливането на река Росица в Янтра при днешното село Никюп, като основите на селището са положени през между 106-110 г. Никополис ад Иструм бил организиран по подобие на останалите градове в провинция Тракия, както и на градовете от Мала Азия.

Nikopolis ad Istrum

Начело на градското управление стоял съветът на архонтите. В града действали два важни органа – Градският съвет (буле) и Народното събрание (демос). Специална колегия от жреци се грижела за подържане на култа към управляващия римски император и към главните езически божества: Зевс, Хера, Атина, Херакъл, Асклепий, Митра, Кибела и др.

Множество доказателства дават подробни сведения за професиите на хората, които са обитавали Никополис ад Иструм. В града е имало каменоделци, дърводелци, тепавичари, обущари, строител, един ветеринарен лекар, лице, упражняващо съдийство, дори и диригент на императорския хор и т.н. Никополис ад Иструм е бил опасан от крепостна стена.

Северно от нея, както и край Бяла черква, Павликени и селата Бутово и Хотница са открити останките на центрове за керамично производство, които задоволявали нуждите на населението ина Никополис ад Иструм, като доста материали са били и експортирани.

Край днешното село Хотница действала и каменоломна, от която се добивал ценен материал за строителство. Никополис ад Иструм е имал правото да сече свои собствени бронзови монети. Откритите в резултат на археологически работи монети показват, че върху тях са били изобразени божества, крепостни стени, обществени и религиозни сгради.

Все още ако се разходите из руините на античния Никополис ад Иструм може да придобиете представа как са изглеждали улиците на града. Те са били настилка от огромни каменни блокове, тротоарите, централната улична канализация с ревизионни шахти в настилката и др. елементи на античното градоустройство. Никополис ад Иструм е бил изграден по т. нар. Хиподамова система, която се изразява в улици, пресечени под прав ъгъл, които следват четирите посоки на света.

Никополис ад Иструм

Днес в Никополис ад Иструм все още могат да се видят добре запазените останки на одеона, който е малък театър за камерни спектакли, централният градски площад , наричан агора с неговите останки от околовръстна колонада. Тук има са и сградите около площадното пространство - булевтериона , в който се е помещавал градския съвет, една улична тоалетна, наричана латрина. Разкрити са и части от голяма обществена баня, известна като римски терми и още доста др. помещения.

Зад колонадата в южната и източната част се намирали магазините. Нивото на комплекса на градския площад било по-високо от това на уличната мрежа, както например е бил и древния град Александрия.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest

Рейтинг

4
51
40
31
20
10
Дай твоята оценка:

Коментари

Изпрати