Пасадена, Тексас
Пасадена (Pasadena) е град, разположен на територията на щата Тексас. Пасадена се намира в окръг Харис (Harris County). Населението на града е 149 043 човека.
Преди в местността да се заселят европейци, в района на залива Галвестън (Galveston) живеели индиански племена като племето Каранкава (Karankawa), Атакапан (Atakapan) и Акокиса (Akokisa). След това в района се появили испански изследователи – например експедицията Ривас-Ириарте (Rivas-Iriarte), последвана от пристигането на Хосе Антонио де Евиа (Josе Antonio de Evia).
Испанците дали на местността и на залива имената, които носят и днес. Пиратът Жан Лафит (Jean Lafitte) основал в Галвестън нещо като царство в началото на деветнадесети век. Той направил серия от укрития в района, като част от тях били при езерото Клиър (Clear). През 1821 година Лафит бил принуден да напусне, тъй като се намесила флотата на САЩ.
Новата нация на Мексико започнала да колонизира северната територия на Тексас след декларацията за независимост от Испания. Мексико предлагала дарение от земя на заселници от Мексико, както и от САЩ. Стивън Остин (Stephen Austin) основал колония в залива Галвестън и около залива започнало изграждане на много къщи.
През 1835 година Тексас се опълчил на мексиканските правила. Няколко яростни битки, както и последната битка на Тексаската революция се разиграли до мястото, където днес се намира град Пасадена. Затова Пасадена е известна и с прякора си – родното място на Тексас.
През 1843 година на територията, където днес се намира западната част на град Пасадена, било основано ранчо, което било наречено ранчото Алън (Allen). Железопътната линия минавала точно през ранчото Алън. Това причинявало много проблеми, тъй като постоянно загивали животни от ранчото.
Тогава била изградена ограда с гигантска порта, която трябвало винаги да стои затворена, когато през нея не преминавали животните от ранчото. Около мястото, където днес е разположен град Пасадена, възникнало селище, но жителите му бързо го изоставяли.
Все пак в началото на двадесети век вече имало доста къщи, но ураганът през 1900-ната година разрушил повечето сгради. В град Пасадена се появили много хора, които пристигнали от разрушения град Галвестън. Даренията от новосъздадения Червен Кръст много помогнали за възстановяването на хората от двата града.
След урагана била основана огромна ферма за ягоди, която се превърнала в място, където били разкрити много работни места. Заради фермата били унищожени и последните останали активи на ранчото Алън. В района пристигнали много японски фермери, които започнали да садят насаждения и районът се превърнал в земеделски. Била открита фабрика за производство на хартия, която допринесла за икономическото развитие на града.
През 1901 година започнал бумът на тексаските рафинерии за петрол. През двадесетте години на двадесети век били открити рафинерии и на територията на Пасадена. Двете световни войни допринесли за икономическия възход на град Пасадена. През 1923 година Пасадена била официално инкорпорирана. Жителите й обаче решили да се откажат от това година по-късно, затова през 1928 година статутът на града отново бил инкорпориран.
През двадесетте години на двадесети век икономиката на Пасадена била силно обвързана с петрола. До града бил основан космическият център Джонсън (Johnson) през 1963 година. Това още повече засилило икономиката на град Пасадена.
В града има няколко музея, сред които историческият музей на Пасадена, където могат да се видят интересни предмети, свързани с историята и културата на хората от града и околностите.
В Пасадена се намира природният център Арманд Баю (Armand Bayou). Този природен резерват се намира в южния край на града и се простира на площ от над 2500 акра. На територията му могат да се видят много интересни растения и животни.
В града е разположена сградата на филхармонията на Пасадена, където редовно се провеждат големи музикални събития. Едно от най-големите събития, които се провеждат в града, е фестивалът на ягодите.