Чарлстън, Южна Каролина
Чарлстън (Charleston) е град, разположен на територията на американския щат Южна Каролина (South Carolina). Чарлстън е административен център на окръг Чарлзтън от създаването му през 1901 година. Първоначално името на града било Чарлз Таун (Charles Towne) и той бил разположен по поречието на река Ашли (Ashley). През 1680 година градът се премества на настоящото си местоположение – Ойстър Пойнт (Oyster Point). Градът приема настоящото си име през 1783 година.
През 1690 година Чарлстън е петият по големина град в Северна Америка и остава сред десетте най-големи градове в САЩ чрез преброяването през 1840 година. Населението на Чарлстън днес е 120 083 човека, което го прави вторият най-гъсто населен град в Южна Каролина, след столицата на щата Колумбия (Columbia). Чарлстън е най-бързо развиващият се град в щата Южна Каролина.
Чарлстън е известен като Светият Град заради голямото количество църкви, които се намират в него. Това е така и заради факта, че той е от градовете в тринадесетте колонии, които са проповядвали религиозна толерантност. Много хугеноти намерили спасение в град Чарлстън по време на хугенотските гонения.
Град Чарлстън е разположен само на юг от средната точка на крайбрежието на Южна Каролина, при сливането на реките Ашли и Купър (Cooper), които се вливат в Атлантическия океан.
Първоначалното име на град Чарлстън – Чарлз Таун, е било избрано в чест на английския крал Чарлз Втори.
След като Ирландия и Шотландия са върнати на английския престол под протекциите на сър Оливър Кромуел (Oliver Cromwell), кралят дарява със земя на територията на щата Каролина свои осем верни приятели, известни като Камарата на лордовете търговци. Цели седем години изминават, преди те да устроят своето селище в Каролина. Първото селище на лордовете е Чарлз Таун.
Общността е създадена от английски заселници от Бермудските острови през 1670 година на западния бряг на река Ашли, на няколко мили на северозапад от настоящия град. Мястото е избрано от Антъни Ашли-Купър (Anthony Ashley-Cooper) и градът бързо се напълва с хора. През 1680 година градът се развива бързо, постоянно пристигат много хора. Тогава градът се премества на настоящото си положение и става столица на колонията Каролина. Той се превръща в основен център на английските заселници в късните години на седемнадесети век.
Селището е често обект на атаки от морето и от сушата. Периодични нападения се правят от Испания и Франция, които все още оспорват позицията на Англия в региона. Те са комбинирани със съпротива от американските индианци, както и набези на пирати.
Докато най-ранните заселници основно идват от Англия, колониалният Чарлстън става дом на емигранти от Франция, Германия, Ирландия и Шотландия. В Чарлстън живеят най-богатите еврейски семейства в Северна Америка. Пристанището на град Чарлстън се превръща в основен пункт за транспортиране на африкански роби в останалата част на страната.
На 20 декември 1860 година след избирането на Ейбръхъм Линкълн (Abraham Lincoln) Генералната Асамблея на Южна Каролина гласува отцепване от Съюза. Поради този факт силите на Съюза нееднократно атакуват града, причинявайки огромни щети и почти унищожават търговския трафик. През 1865 година войските на Съюза навлизат в града и поемат контрола.
Чарлстън изнемогва икономически в продължение на няколко десетилетия през двадесети век, въпреки че силното военно присъствие в региона помага на икономиката на града.
Стачката на болницата Чарлстън през 1969 година е едно от големите събития на движението за граждански права. В края на двадесети век в града постоянно се вливат нови инвестиции, което променя към по-добро цялата градска инфраструктура. Старите сгради се превръщат в исторически паметници. Те оцеляват след урагана Хюго (Hugo). Той се развихря в града през 1989 година и повечето исторически сгради в Чарлстън оцеляват. Общите щети от урагана възлизат на над 2, 8 милиарда долара.