Шефилд

Нина 2Нина 2
Новак
748
Шефийлд

Шефилд (Sheffield) е старинен английски град, който е с население от 555 000 човека и се намира в южен Йоркшир (Yorkshire). Много историци смятат, че името на града произлиза от името на реката (Sheaf), която тече през града.

Територията, на която днес се намира град Шефилд, преди повече от десет хиляди години е била населявана от хора. Племето на бригантите (Brigantes) се заселило през епохата, наречена Железен век.

Това гордо и войнствено племето изградило няколко стабилни крепости в града. След това Шефилд се превърнал в част от келтското царство на Елмет (Elmet). Близо до мястото, където днес се намира град Шефилд, били създадени селищата Уелс (Wales) и Уелсууд (Waleswood).

Постепенно тези две по-малки селища започнали да се разрастват, а след това се обединили, и така на картата се появил Шефилд. След това бил построен замъкът Шефилд и около него много бързо се разраснало малко градче. Днес територията му се намира в центъра на града.

Но Шефилд си спечелва славата на търговски град едва през 1926 година, когато в града е основан голям пазар. През четиринадесети век Шефилд става известен в цялата страна с производството на висококачествените си ножове.

Точно тази слава му помага през седемнадесети век да се превърне в център на производство на кухненски прибори.

През шестнадесети век градът става известен като кралски затвор. Тогава кралицата на шотландците е била държана в пределите на замъка Шефилд в продължение на цели четиринадесет години - от 1570 до 1584 година.

Уличка в Шефийлд

През деветнадесети век градът става известен с производството на стомана. Много нововъведения, които се използват и до днес, са разработени на местно ниво, включително и изобретението на неръждаема стомана.

През 1864 година градът става жертва на реката, която тече край него. През тази година внезапно се срива зле построената язовирна стена край града, която причинява големия потоп в Шефилд. Потопът разрушава много сгради.

Тази година става известна и с друго - по това време е разработена техника за сливане на тънък лист от сребро върху блок от мед. Тази и други иновации спомагат за цялостното ускоряване на растежа на Шефилд, както и за превръщането му в индустриален град. През осемнадесети век се получава тотален срив на производството и износа заради загуба на някои важни пазари.

Малко преди това градът е ударен от друго бедствие - над четиристотин човека в града стават жертва на холера. През деветнадесети век има внезапен бум на населението и градът успява да се съвземе.

Пренаселването на града довежда до нуждата от изграждане на много жилища. Заедно със силното замърсяване от фабриките грозните, набързо построени сгради спечелват на Шефилд славата на най-грозния град в Англия.

През тридесетте години на двадесети век икономиката се възражда, тъй като има нужда от производство на оръжие и боеприпаси за военните действия. В резултат на това градът се превръща в мишена за вражеските бобмбардировки, най-тежката от които е през декември 1940 година. По време на бомбардировката загиват над шестстотин жители на Шефилд. Следва дълъг и тъжен период на възстановяване от разрушенията.

През петдесетте години на двадесети век много от бедните квартали на града са били напълно разрушени, за да бъдат заменени от жилищни квартали със сгради с комфортни апартаменти. Голяма част от центъра на града е преустроена в нови пътища. През осемдесетте години на двадесети век индустрията в Шефилд запада, но отстъпва място на нови технологии.

Шефилд е известен като част от зелените дробове на Англия, тъй като голяма част от територията на града - над петдесет процента от площта му, представляват красиви зелени площи. В града има над двеста парка и градини и над два милиона дървета.

В града се намират разкошни ботанически градини, едни от най-красивите в цялата страна, които привличат огромен брой посетители заради невероятните си уникални растения.

В Шефилд се открояват галериите на хилядолетието, открити през 2001 година. В първите години на двадесет и първи век се ремонтират много сгради.

Кметството на града, което се намира близо до градините на мира, е пример за Викторианската епоха и се отличава с готическата си архитектура.

В града се намира паркът-музей Уестън (Weston), както и Къщата на епископа, която е характерна сграда от времето на Тюдорите. В града има и музеи, посветени на индустриалното развитие на града – те са общо три на брой и отразяват историческото развитие на производството в Шефилд.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest

Рейтинг

4
50
41
30
20
10
Дай твоята оценка:

Коментари

Изпрати