Упсала
Град Упсала (Uppsala) се намира в община Упсала, Източна Швеция. Разположен е северно от езерото Меларен в историческата провинция Упланд. До 1286 г. е известен като град Йостра Арос. Днес в него живеят около 130 000 души.
Град Упсала е световно призната туристическа дестинация, главно заради миналото си. По времето на викингите той е бил столица на тяхното кралство.
Първите викинги идват от северноевропейските пристанища с освободена езическа мощ, отприщвайки епоха на пътешествия. Те били велики търговци и колонизатори и тяхното кралство успява да просъществува почти три века - между 790 и 1066 г. Викингите били предимно морски разбойници и пътешественици от три скандинавски страни - Норвегия, Швеция и Дания.
Всяка група дръзко завоювала свои територии в познатия и непознат свят. Датчаните завзели Британските острови и бреговете на Европа. Шведите навлезли в континента по руските реки и достигнали Константинопол и Ориента. Норвежците се впуснали през Атлантическия океан и стъпили на американския бряг.
В началото на 9 в. Скандинавия била обитавана от независими племена, които говорили викингски - език от германската група- и почитали погрешими божества като Тор, бог на гърма. Някои почитатели на викингите смятат, че те имали просветно общество, тъй като жените им можели да се развеждат и били господари вкъщи, докато мъжете им водели славни битки. От друга страна обаче те държали роби и величаели жаждата за кръв.
Това, което ги отличава от другите племена е, че били възприемани като свободни хора, всеки отговарящ за собствените си дела. Според легенди един френски владетел проводил човек да преговаря с вожда на безчинстващите викинги, които наближавали Париж. Пратеникът се върнал и напълно смаян обяснил : "Не намерих с кого да говоря. Всички твърдяха, че са вождове."
В Швеция по времето на викингите живеел народ, който се наричал свеар и е дал днешното име на Швеция - Сверие. Живеели в Упсала, северно от Стокхолм и трупали богатства от търговия с Южна и Източна Европа, и дори с Азия.
Езичеството още се усеща в Упсала, където народът свеар умилостивявал боговете с жертвоприношения на животни и хора в свещени гори. Днес тук край надгробните могили на викингите все още се събират хора, които през по-топлите нощи палят големи огньове.
Исторически погледнато градът става известен със своето име през 1286 г., когато получава и своя градски статут. След своето славно викингско минало, той става резиденция на шведските крале от династията Васа някъде през 16-17 в. До 1719 г. тук се е състояла коронацията на шведските крале.
За да можете да разберете града, трябва да се запознаете задължително с неговото славно минало. Древните хора майсторски са съумели да използват земята за собствени цели. За тях забележителните природни творения са величествени и са предизвиквали страхопочитания. Това личи особено в градове като Упсала.
Тук са погребани кралете на предвикингова Швеция под обширни могили, изградени от хората. Усилията на хиляди работници- доброволно или насила, и с помощта единствено на примитивни инструменти - са впрегнати за постигането на всяка цел. Мащабността и дързостта на тези проекти са поразителни дори и след хиляди години.
След като опознаете историята на Упсала, можете вече да разгледате и множеството забележителности, описани във всеки пътеводител. Част от обиколката ви задължително ще мине през готическата катедрала, построена през 1260 г., през древните викингски могили, през музея на Карл Линей- шведски учен, починал в Упсала, през ботаническата градина и през основания през далечната 1477 г. университет. В неговата библиотека е закътан най-стария екземпляр на "Codex Argenteus" от 6 в. Това е превод на библията на готски език, извършен от епископ Вулфила.
Сред градовете на Швеция 134 от тях са признати за "исторически градове", като Упсала заема челните позиции, заради древната си история и многото културни паметници.