Матера

Матера

Град Матера (Matera) се намира в регион Базиликата, Южна Италия. Това е древен град, започнал своята история преди около 9000 години. Заради запазилите се в скалите ръчно изкопани пещери, служещи за обитаване на древните жители, градът е включен в списъка на ЮНЕСКО за Световно наследство.

Макар и днес повечето хора да не са чували за Матера той е една от най-популярните туристически дестинации в Италия. Особено нашумява след излизането на филма на Мел Гибсън "Страстите Христови", който е сниман тук.

През целия град Матера преминава каньон, който още преди 9000 години е превърнат в селище от праисторическите племена. Склоновете на каньона са изградени от ронлив материал, който макар и изключително трудно, се поддава на копаене и дълбаене. В скалистия хълм има и множество естествени пещери, а хората благодарение на собствените си ръце са издълбали още по-големи дупки, които са превърнали в свои домове, наречени саси.

Матера Кръст

Този вид къщи преобразили естествения пейзаж и му придали причудливи архитектурни форми, превръщайки го в една наистина уникална гледка. Най-странното е, че много от сасите са разполагали с по няколко стаи, а по-късно са имали и изградена канализация, както и множество басейни. Предполага се, че върху покривите на къщите си древните племена са имали градини, в които са отглеждали най-различни зеленчуци.

След 2 в. сл. н. е. Матера се разраства, а неговите жители стават все по-находчиви. През този период започва изграждането на по-сложни сгради, някои от които от камък. Появяват се и църкви. Сасите стават толкова много на брой, че строителството им става все по-хаотично.

С развиването на останалите италианскиградове, обликът на Матера започва да става обаче неприемлив. По покривите на вече построените къщи се надстрояват нови къщи и се изграждат и улици. Днес на места, които на пръв поглед изглеждат като пейки, се оказва, че това всъщност е горната част на нечий дом, а пейката- покрива му.

Град Матера

Заради разрастването на Матера водните ресурси започват да не достигат, а капацитетът на канализацията е прехвърлен. Друг проблем е, че сасите нямат нито прозорци, нито каквато и да е вентилация.

През 18 и 19 в. проблемът с древните къщи, около които и до днес личат останки от копалите някога тук човешки пръсти, се разраства и правителството приема проект с който да се финансира местното население, за да може да бъде изселено в нормални къщи.

Днес Матера е истински шедьовър на древен град, съхранил се до нас от епохата на неолита. Трябва човек доста да се вглежда, за да открие входовете на някогашните къщи, които разкриват уникалното съчетание на култура и цивилизация.

Превърналите се в незабравима туристическа атракция, сасите не могат да бъдат определени към никой познат досега архитектурен стил, а заради прекаленото им застрояване в края на 19 век, те трудно могат да бъдат разграничени като отделни постройки.

Днес останките от тези удивителни къщи продължават да впечатляват тълпи от туристи и са гордостта на Матера. Голяма част от тях продължават да се реставрират, тъй като са били безстопанствени в продължение на 40 години.

Най-добрият период да посетите Матера и неговите тайнствени кътчета е през пролетта и есента. Лятото е доста горещо, а и тогава е най-препълнено с туристи.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest

Рейтинг

4.5
54
41
31
20
10
Дай твоята оценка:

Коментари

Изпрати