Талин

Rosi TrifonovaRosi Trifonova
Администратор
2k
Талин

Талин (Tallinn) е столицата на Естония и един от най-красивите прибалтийски градове, който може да предложи на посетителите си много вълнуващи преживявания на фона на невроятна старинна архитектура. Талин е разположен на южния бряг на Финския залив на около 80 километра от Хелзинки. Той е главен административен център на област Харю, като се разпростира на обща площ от 159.2 кв. км, върху които ивеят около 400 000 души. Днес Талин се счита за един от най-важните градове на прибалтийските републики – Литва, Латвия и Естония.

Данни за население по земите на днешен Талин има от преди 5000 години. Първият замък в Талин е построен на хълма Тоомпеа през 1050 г. Стратегическото географско разположение на Талин- между Русия, Европа и Скандинавието е причина за многобройните опити за завладяване на тукашните земи през вековете. През 1219 година датчаните нахлуват в Талин, като същевременно завладяват и части от Естония. През 1346 година датчаните продават града на Тевтонския орден. Около 8-те хиляди жители на средновековния Талин се радвали на много богатства заради доброто разположение на града и на добра защита, осигурена от масивна крепостна стена и около 70 защитни кули.

В течение на различните исторически периоди Талин е бил управляван от руснаци, шведи и датчани. През 19 век, по време на градската индустриална революция и на руското управление градското пристанище бива разширено. През 20 век градът става столица на свободна Естония, след войната между Германия и Русия. След окупацията на Съветска Русия през 1944 година, Талин става столица на Съветска Естония. През 1980 година в руската столица Москва се провеждат Летните олимпийски игри, а в градчето Пирита на североизток от Талин се провежда регата. Това е причината по това време в Талин да бъдат издигнати доста нови сгради. След получаването на независимост на Естония от Съветска Русия инфраструктурното облагородяване на Талин продължава с бесни темпове.

Днес Историческият център на Талин е обявен за част от Световното културно наследство на ЮНЕСКО през 1997 година. Въпреки, че Талин е бомбандиран през Втората световна война, Старият град е почти непокътнат. Към него се включва и построената през 15 век игла в готически стил на църквата "Свети Олаф", която достига рекордните 123 м височина, а между 1549 и 1625 години тази църква се счита и за най-високата сграда в света.

Старият град е разположен на каменист хълм, който местните наричат Тоомпеа. В средата на 14 век епископите и благородниците, които живеели на хълма, се отделили от търговците и занаятчиите, които живеели в по-ниските части на Талин посредством оградната стена, която и до днес може да се види.

Талин, Естония

В Стария град на Талин може да влезете през входната кула Пик Ялг, която е построена през 1380 година. През нея може да стигнете до Кметския площад, на който пък е разположена красивата катедрала „Александър Невски”. Нейните луковични куполи, характерни за архитектурата на източноправославните храмове, са особено атрактивни. Иконите и мозайките във вътрешността й са донесени чак от Санкт Петербург.

Наблизо може да видите и сградата на парламента в Талин, която е разположена в интересна розова барокова пристройка към един от замъците в историческия център на Талин. Обиколката на замъка също е атрактивно преживяване. От неговите кули днес са успели да се запазят три, една от които Тал Хермен, която е най-впечатляващото укрепление на Талин. В Талин можете да видите и най-старата църква в Естония – Лутеранската катедрала, която е строена през 14 век.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest

Рейтинг

4.2
53
41
32
20
10
Дай твоята оценка:

Коментари

Изпрати