Хавър

Хавър

Град Хавър, който е известен и като Льо Хавър се намира в Горна Нормандия, Северна Франция. Той е крайморски град, разположен на река Сена и пристанището му е второто по големина във Франция. Въпреки че има почти петстотингодишна история, градът е с изцяло променен облик след разрушаването му по време на Втората Световна война. Заради великолепната съвременна архитектура, дело на Огюст Пере, градът е включен в списъка на ЮНЕСКО за световно наследство.

Истинската история на Хавър започва през 1517 г., защото дотогава е бил малко и с нищо незабележимо рибарско селище. Тогава на сцената се появява Франсоа Първи, който решава тук да се построи пристанище и крепост, които да служат като гарант за сигурността на корабоплаването и риболов в Атлантически океан. За ръководител на проекта е назначен адмирал дьо Бовине.

Така постепенно малкото рибарско селище се превръща в град, който започва да се разраства и заради географското си местоположение да става важен транспортен център и значим пристанищен град. Най-голям възход печели по времето на управление на Хенрих ІV и Луи ХІV, а най-забележителни управници по време на дългата му история, са Колбер и Ришельо.

Льо Хавър

Хавър продължава да се развива и да печели популярност като уреден крайбрежен град, в който жителите се наслаждават на шума на морето и се радват на живота си. Това продължава до започването на Втората Световна война и разрушителната й сила. Точно в навечерието на освобождението Хавър става обект на масивна въздушна бомбардировка и е сринат до основи.

За възстановяването му, което започва през 1945 г. е избран архитект Огюст Пере, който дотогава бил никому непознат. Заедно със своя забележителен екип той постига нещо невероятно- величествена комбинация на старите постройки, оцелели от военния период със съвременни и модерни сгради, сред които се откроява седемнадесет етажната сграда на кметството на Хавър.

Получава се истински архитектурен пример за градско планиране, който благодарение на забележителните идеи на главния архитект, днес е включен с списъка на ЮНЕСКО за културно наследство. Всеки посетител на града веднага ще разбере защо той става известен като "градът, възстановен от Огюст Пере".

Ремонтните дейности по възстановяването на Хавър приключват през 1964 г. Тогава той има напълно завършен вид, характеризиращ се с използването на иновативни строителни технологии, включващи използването на бетон и сглобяеми елементи.

Град Хавър

Малкото останали постройки от войната са оставени непокътнати, но са включени по превъзходен начин в новия градоустройствен план, който се отличава с невероятно сполучливи архитектурни решения, базирани на новото, модерното и иновативното. Сградите са съвременни, булевардите широки, пространствата са премерени с математическа точност.

Днес Хавър е модерен индустриален град, населяван от около 200 000 души. Най-развити в него са корабостроителната, автомобилната, машиностроителната и химическата промишленост. Голяма част от населението е ангажирано в сферата на добив на нефт и цимент, както и в областта на услугите. Само на пристанището му са ангажирани 5000 докери, 9000 моряка и 6000 души административен персонал.

Най-подходящото време да посетите Хавър е през лятото. В близост до него се намират и прочутите морски курорти Тровил, Дувил и Диеп, които още навремето са привличали към себе си големите имена във френското изобразително изкуство. В списъка си със забележителности на Хавър, непременно включете и пристанището му, което според местното население е най-голямото във Франция, тъй като само тук могат да акостират и презокеански кораби.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest

Рейтинг

4
50
42
30
20
10
Дай твоята оценка:

Коментари

Изпрати