Pochivka.com»Армения

Армения

Информация

  • Население3262200
  • СтолицаЕреван
  • ВалутаДрам (դր.) (AMD)
  • Телефонен код+374
  • Езикарменски

Местоположение

Армения е страна на кръстопътя между Западна Азия и Източна Европа. Разположена на площ от 29,743 кв.км. Армения заема южната част на Задкавказието. Граничи с Грузия (213 км) на север, Азърбайджан (592 км) на изток (от които 246 км с Нахичеван), Турция (312 км) на запад, и Иран (43 км) на юг. Армения е страна без излаз на море, в южен Кавказ. Разположена е между Черно море и Каспийско море. По-голямата част от територията на страната е планинска с гори и бързотечащи реки. Армения е бивша република СССР, а понастоящем е демократична република, начело с президент, избиран за 5 години. Административно страната се дели на 11 области (мазри). По отношение на етническия състав, арменците в страната са 93,3%; кюрди - 1,7%, руснаци - 0,7%, украинци - 0,4%, асирийци - 0,4%. Най-много са християните - 96,9%; йезиди - 1,4%, други - 1,7%. Мястото, където днес се намира Армения, има стратегическо значение за керванските пътища между Европа и Индия още от 8 век. Името на столицата Ереван е поне от 7 век, когато пак е столица на Армения, но под персийска власт. От библейски времена сърцето на Армения е долината Арарат (Ararat Valley).
Столица и най-голям град на Армения е Ереван (1 230 хил. ж.), който по възраст е връстник на Рим. По-големи градове в страната са Гюмри (350 хил. ж.), Ваназор (280 хил. ж.), Раздан (120 хил. ж.), Ечмиадзин, Кафан. Областите в Армения с прилежащите им областни ценртове са както следва: Ереван – Ереван, Сюник – Габан, Вайоц Цор – Йехекнацор, Арарат – Ардашаг, Армавир – Армавир, Аркадзодън – Ашдараг, Годайк – Хразтан (Разтан), Кехаркуник – Кавар, Шираг – Гумайри (Гюмри), Лори – Ванацор, Давуш – Ичаван. Ереван е столицата и най-големият град на Армения. Разположен е на река Храздан. Той е водещ индустриален, културен и научен център на кавказкия район. След бурно исторически минало, през 1991 г. Ереван става столица на независимата република Армения. Гюмри е град в Западна Армения, втори по големина в страната с население около 120 000 души (1989). Той е сред най-тежко засегнатите от Арменското земетресение през 1988.
Главна туристическа атракция на столицата Ереван са развалините от османска крепост от 16 век. Археологическите изследвания показват, че на мястото на днешен Ереван през 8 век пр.н.е. е съществувала крепостта Ербуни (Erebuni). Крепостта Амберд (Amberd) се счита за най-добрия пример за арменско крепостно строителство. Разположена е при 2 300 м надморска височина по склоновете на планинския масив Арагатс, при пресичането на реките Аркашен (Arkashen) и едноименната Амберд. Крепостта Гарни (Garni) е построена през 3 век пр.н.е. върху триъгълно плато, на 28 км североизточно от региона Котайк. Някога е служела за летен курорт на арменските царе. Днес тя е отличен пример на елинистичната култура в Армения. Разположени на 3 км над морското равнище върху планинско плато в красивия регион Сюник, могат да се видят останките на една древна крепост с огромни укрепления, при която се пазят повече от 2000 древни скалисти гравюри (петроглифи). В рамките на резервата Кхосров Форест е крепостта Какаваберд (Kakavaberd Fortress). Една от най-старите крепости в Армения е цитаделата Хором (Horom Citadel), в региона Ширак (Shirak).
Днес в тази планинска страна можете да видите множество църкви, катедрали и манастири с невероятна архитектура, повечето от които датират от 10-11 в. - златният век на Армения. В Ереван главна забележителност е библиотеката Матендарам, която съдържа една от най-богатите сбирки от древни ръкописи. Други интересни места са площада Ханрапетутян Храпарак (Площада на републиката) и Музеят на изкуствата. Една от природните забележителности на Армения се намира на 3 км северно от Сисиан. Това е комплексът Зорац Карер (камъните Зорац), датиращи от второто хилядолетие пр.н.е. Огромните каменни блокове са подредени навярно с цел астрономични наблюдения. Стотиците вертикални обли камъни са на територия от 8 хектара. Предполага се, че са били използвани като обсерватория, храм на Слънцето или като университет до 400 г. Друга интересна старина на Армения е архитектурният шедьовър Звартноц. Той е построен по заповед на католикос Нерсес III между годините 641 и 662. Разрушен е от земетресение през 10-ти век и реставриран хиляда години по-късно, през 1900-1907 г.
Армения има над 100 езера и три големи езера - Ван, което е на 1720 м. над морското равнище с площ 3733 кв.км. Второто е Урмия, а третото е Севан (Lake Sevan). Севан е най-високото планинското езеро в света, с площ от 1 200 кв. км и 232 км брегова линия, разположено на 1 900 м надморска височина. Дъното на басейна е богато на археологически и древни забележителности, като според някой Севан лежи в кратера на загаснал вулкан. Сърцето на Арменското плато е Араратската равнина, която е разположена по бреговете на река Аракс. Също красиво и надарено с богато биологично разнообразие е езерото Апри.
Около 10 % от територията на Армения попада в защитена територии. Широколистни и иглолистни гори заемат 15 % от територията на страната. Националните паркове в Армения са два - Дилиян (Dilijan National Park), както и великолепният Севан (Sevan National Park), организиран около красивото езеро. Сред останалите резервати в страната са Кхосров Форест (Khosrov Forest State Preserve), в който могат да се открият цял куп исторически забележителности. Особено красива е природата на резервата Шикахог (Shikahogh State Preserve) и дефилето на река Цав (Tsav). От сравнително скоро районът на езерото Апри (Lke Apri) е организиран в национален парк. Разпростира се в северозападна Армения, близо до границата с Турция.
Армения е високопланинска страна с много високи заснежени върхове, изгаснали вулкани и високи полета. Гигантския връх Арарат (5 165 м) е в рамките на Турция, но само на 30-тина км от Армения. Още от древни времена географите са наричало Армения "Остров от планини". Най-високата точка на страната е разположена в планината Арагатс (Mount Aragats) на 4 095 метра надморска височина, а най-ниската е около 400 м при река Аракс (Arax River). Главните планински системи в страната са: - Чавахски планини, Грузинско-Арменски планини, Пазуски планини, Халабски планини, Памбагски планини, Кехамски планини, Севански планини, артенински планини, Занкезурски пнанини, Аракадз.
Армения е богата на много водни източници. Пез нея протичат 4 – ри големи реки. Те са река Ефрат – дълга 2 700 км. и река Тигър – дълга 1950 км, които се вливат в персиѝския залив. Реките Кур (Kura River) и Аракс (Araks River) се вливат в Касписко море, а реките Чорох и Каѝл – в Чеерно море. Популярна с красивата си природа е река Акуриан (Akhurian), минаваща през северозападна Армения.
Една от интересните забележителности на Армения е при Къндзореск. Тук, в скални пещери са живеели хора, които обработвали долините под скалистите си домове. Къндзореск е нещо като вертикален амфитеатър от камък. Според сртефактите и археологическите находки в този район са живели хора от древни времена. Също древни пещери, в които са открити следи от човешки действия са Азат (Azat Caves), намиращи се в рамките на резервата Кхосров Форест. Също историческа пещера, с изключително живописен преход към нея е Листвер (Lastiver), която някога е била свещено място. Почти всички пещери на територията на Армения са доказателство за нейното древно минало. Такъв е и случаят с пещерата Мартабнак (Martabnak Caves).
Армения притежава великолепни и много стари църкви и древни светилища, огромна част от които днес са възстановени. Ечмиадзин е древна столица на Армения. Легендата гласи, че Исус Христос слиза от небето и посочва мястото, на което да се построи църква. Светата катедрала Ечмиадзин (Etchmiadzin Cathedral) е издигната тук през 4-ти век, в зората на приемането на християнската религия от държавата. В музея на катедралата може да се види изложба от голяма колекция от приложни и декоративни предмети на изкуството, свързани с църквата. Хрипсим (Hripsime) е една от най-красивите и най-старите църкви в Армения. ПОстроена през далечната 618 г, тя е разположена в Ежмиацин (Ejmiatsin)
Доста старинни манастири, голямата част от които датират от Средновековието могат да се видят в Армения. Отличен пример е манастирът Татев от 9 век, намиращ се в южна Армения. До живописно разположеният манастир се стига с най-дългия реверсивен лифт в света с дължина е 5,7 километра. На полуостров по северозападния бряг на езерото Севан стои красиво старинният манастир Севанаванк (Sevanavank). Днес от комплекса са останали двете църкви, посветени на Дева Мария - Аракелотс (Surb Arakelots) и Аствасацин (Surb Astvatsatsin). В рамките на резервата Кхосров Форест може да се види манастирът Агйотс Ванк (Aghjots Vank Monastery), известен и като Свети Стефан. Наблизо са и останките на потъналата в руини обител Хавутс Тар (Havuts Tar monastery). Манастирът Норавник (Noravank) е разположен в близост до село Арени (Areni) и е построен около 12 век. Има и великолепна църква, която наскоро е реставрирана. Обителта Гошванк (Goshavank) също е построена около 12 век и се намира близо до Дилиян. В този манастир е основано едно от най-старите училища в Армения.
Живописната природа на Армения разполага с уникални природни чудеса, каквото е например водопадът Шикахог (Waterfall in Shikahogh), образувал се в рамките на едноименния резерват. Един от най-популярните водопади в Армения е Цорк (Тsopk Waterfall), образувал се по течението на река Арпа. Общата височина на природното чудо е 84 м. Йермук (Jermuk waterfall) от древни времена носи това име и е нещо като горещ извор, който прилича на водопад. С височина от 60 метра, той се намира на южния склон на рида Варденис (Vardenis), на около 200 км от Ереван. На един пролом със стръмни склонове, по течението на река Аракс може да се види водопадът Шаги (Shaqi waterfall)