Pochivka.com»Дания

Дания

Информация

  • Население5564219
  • СтолицаКопенхаген
  • ВалутаДатска крона (DKK)
  • Телефонен код+45
  • Езикдатски

Местоположение

Дания е кралство в Северна Европа и е най-малката Скандинавска страна. На юг границата с Германия е сухоземна с дължина 68 км. Останалите граници са морски. Общата дължина на бреговата линия на Дания е 7500 км. Страната се мие от Балтийско и Северно море и проливите Скагерак и Категат. Под датски контрол е и тесният пролив Йоресунд между Категат и Балтийско море. С площ от 43 098 кв.км Дания е разположена в северозападна Европа върху по-голямата част от полуостров Ютланд (Jutland/Jylland)(23872 кв. км.) и групата острови на Датския архипелаг Шелланд (7031 кв. км.), Фюн (Funen/Fyn) (2985 кв. км), Лолан (Loll) (1243 кв. км), някои от севернофризките острови, остров Борнхолм (Bornholm) разположен площ 588 кв.км доста източно от страната, в Балтийски море. На Дания принадлежат ползващите се с вътрешна автономия остров Гренландия и Ферьорските острови (Faroe). В Дания има общо 406 острова, от които само 80 са постоянно населени. Дания е конституционна монархия с парламентарна система за управление, която има правителство на държавно ниво и местни управления в 98 общини. Със своята площ от 43099 кв. км. Тя е най-малката Скандинавска страна, при това без Гренландия и Ферьорските острови, които принадлежат към страната, но запазват автономия. Датското кралство има важно ключово положение между Северно и Балтийско море. Малкото кралство Дания предлага голям брой атракции за посетителите и гостите на страната. Тук туризмът е установена индустрия на всички нива. Дания е най-лесно достижима от четирите Скандинавски страни и е най-логично място за начало на всяко пътуване. Освен това малкото кралство е и най-подходящото място, от което може да се стигне до двете отдалечени географски места Гренландия и Ферьорските острови. Дания е сраната на малката русалка, на викингите, страната с най-малка територия от всички Скандинавски държави, а освен това тя е най-старото Кралство в Европа, нейна е една от първите и демократични конституции в света (1849 г.), тук е най-дългата пешеходна артерия и на най-старата фондова борса в света
Основни градове на Дания са столицата Копенхаген (на Зеландия), Орхюс (Aarhus), Алборг (Aalborg) и Есберг (Esbjerg) на Ютланд и Одензе на Фюн. Копенхаген е столицата на Дания. Той е стратегическия кръстопът между Северните държави, континента Европа и Балтийско море. Въпреки многото периоди на разцвет и на вражески нашествия, той запазва своята самобитност и културно наследство. Копенхаген съществува от далечната 1167 г. Втори по големина град в Дания е Орхюс. Остров Борнхолм, разположен в Балтийско море, със своите дълги дюни, пясъчни плажове и скалисти брегове на север, както и гористи борови местности, той принадлежи към най-привлекателните райони на Дания. Друго популярно сред туристите място в страната е намиращият се на източното крайбрежие на остров Ютланд, град Орхюс. Със своите 280 000 жители, той е административен център на едноименната област, разположен живописно около залива Орхюс Бугт. Добре е да посетите град Роскиле, разположен в едноименния залив - пристанище край провлака Катаген, той има курортен център.
Дания и най-вече нейната столица изобилстват от замъци и дворци, които са с широко отворени врати за гостите на града. Най-притегателен за всички туристи и посетители е дворецът Амалиенборг (Amalienborg) в стил рококо. В него се помещава резиденцията на кралската фамилия и кралица Маргарет II. Той е построен между 1749-1760 г. Розенборг е друг средновековен замък, построен и обитаван от крал Кристиян IV. Тук са изложени кралските аксесоари, кралските корони и много бижута. Не бива да пропускате и замъка Фредериксборг (Frederiksborg Castle), който омагьосва със своите изумителни градини. Не на последно място стои замъкът Кронборг в Елсинор, където се разиграва Щекспировата драма “Хамлет”. През 1167 г. войнът епископ Абсалон построява крепост на остров Слотсхолмер. Днес на същото това място се издига двореца Кристиансборг (Christiansborg Palace), където е седалището на датския парламент. На остров Борнхолм има много средновековни крепости. Хамерсхус е най-красивият и най-големият замък в Дания. На север от Копенхаген се се намира малко градче, но с удивителен и величествен дворец - Фредериксборг (Frederiksborg Castle). Разположен непосредствено до приказно езеро замъкът Егесков се намира в южната част на датския остров Фюн (Funen).
Забележителните места в Дания варират от красиви природни образувания до блестящи исторически паметници или пък модерни паркове. В столицата на Дания се намира и най-старият увеселителен парк Тиволи, построен много преди Дисниленд, още през 1843 г. Това е неповторим комплекс от градини, фонтани, ресторанти, кафенета, открити сцени, сгради в източен стил, които вечер грейват в светлината на 110 000 пъстроцветни лампички. Историческият център на града е неповторим с великолепни сгради от 17-18 в., дворцовият комплекс и Фондовата борса, издигната между 1619-1625 г. Тя е най-старата борса в света. Многобройните паркове, канали и езера дооформят градския пейзаж. Една разходка с лодка или речен автобус по многобройните канали ще ви разкрие прелестите на най-старите и красиви квартали на тази Северна Венеция. Със своята дължина от 4,5 км. Стрьогет (улица на пешеходците) е най-дългата пешеходна артерия в света. Не пропускайте да посетите музея на Ханс Кристиян Андерсен в Уденза, един от най-старите градове в страната. Борнхолм е равнинен остров, чиято най-висока точка е 162 м. надморска височина. Към Борнхолм всяка година пътуват повече от 100 000 туристи. Стува си да направите разходка с корабче до "Граховите острови" и Фредериксьо, които често биват наричани най-оживените музеи на открито. Забележителностите на Орхюс са архитектурни паметници от 12-13 в., между които особен интерес представлява натуралата от 1201 г., градските здания, между които музеи от 15-16 в. и архитектурния музей, пристанището, картинната галерия, кметството от 1938-1942 г.
В Дания има много езера, които на места са групирани. Главните езерни райони са разположени в източна Ютландия и северната част на остров Шелланд. В югозападната част на Ютландия има плодородни зами, а северпзападните и източни части са покрити с обширни пясъчни пространства, образували под действието на западните ветрове безброй дюни. Тук изобилства от минерални извори. Територията над 57 градуса по целзии с.ш. в Ютландия се нарича "Сахара на севера". Лежащите между моренните хълмове падини, заети предимно от блага, са почти изцяло отводнени и превърнати в пасища.
Днес едва 12 % от територията на страната е заета от гори, но Дания предлага много подходящи условия за развитието на ловния и риболовния туризъм. Към настоящият момент има 4 национални парка на територията на страната. Един от тях е Национален парк Североизточна Гренландия (Northeast Greenland National Park), но първата защитена зона в европейската част на Дания е Национален парк Тай (Thy National Park). Обхваща територия от гори, пасища, няколко малки езера и части от фиорда Лимфиорд (Limfjord). Втората защитена територия в страната е Мьолс Бйерге (Mols Bjerge National Park), а последният - Национален парк Вадехавет (Vadehavet National Park) е открит през 2010 г. До 2011 г. още две области ще придобият статут на защитена зона. Ваден Сий (Wadden Sea National Park/ Nationalpark Vadehavet) в южната част на страната е национален парк от 2008 г. и е популярен с огромният брой мигриращи птици.
Дания има хълмисто-равнинен релеф. Всички Скандинавски страни в миналото са били покрити от големия северен ледник. За туристите най-голям интерес представляват езерата, горите, бързотечните реки и някои планински зони с условия за зимни спортове. Във връзка с неговото придвижване и оттегляне релефът на Дания изобилства от продълговати ледникови долини, свързани с реки, прагове и езера на различна височина. Бреговата линия на Дания е силно нарязана. Дания е низинна страна – част от Средноевропейската низина. Най-високата точка е връх Идинг Скувхой (Yding Skovhoj) (173 м.) в източната моренна част от Ютланд. Освен на полуострова моренни валове с височина над 100 м. има в островите на Датския архипелаг. Почти цялата повърхнина на страната е нахълмена, причина за което е континенталният ледник, покривал през плейстоцена покривал на юг от 50-я парцел.
Речната мрежа на Дания е много гъста, особено на полуостров Ютланд. Страната се пресича от множество къси, но сравнително пълноводни реки. Поради незначителната си дължина те са слабо използваеми като водни пътища, а равнинният релрф ограничава хидроенергийният им потенциал.
Дания разполага с няколко пещери и минни галерии, които са превърнати в част от туристическия маршрут на страната. Някои са превърнати в галерии, в други зреят сирена, а трети впечатляват с красивите си образувания. Хинбйек (hingbæk) е варовикова пещера, която се намира в Северна Ютландия в Дания. Днес тази мина се използва като галерия на художника Андреас Бингард (Anders Bundgaard) Варовиковата кариера Мьонстер (The Mønsted Limestone Caves), разположени на запад от Виборг, са едни от най-известните пещери на Дания. Освен за туристическа атракция, пещерите се използват за зреене на специално сирене, което после се експортира в Германия. Зимно време в пещерите живеят около 10 000 прилепи. Само на 3 км от тях се намира варовиковата мина Даугбйерк (Daugbjerg Limestone mines), където през зимата спят 12 000 прилепа. Има интересен музей с различни фосили и инструменти. Скалистият остров Борнхолм също разполага с няколко вълнуващи пещери.
Много величествени храмове могат да се видят в Дания. Най- голямата катедрала в Дания и втората по големина катедрала в Северна Европа е катедралата в Орхюс. Църквите Остерлар и Олс са типични кръгли църкви, каквито са се строели през 12 в. в Борнхолм. През този период църквите са играели ролята на крепости, в които хората са търсили спасение при опасност. През 13 век започва християнизацията на Дания. Тогава са построени около 2000 църкви, някои от които от части са с възстановени стенописи, запазени и до днес. В Орхюс се намира най-дългата катедрала в Дания Свети Клементе (St.Clemens)(Aarhus Cathedral). В град Роскиле (Roskilde) изключително интересни са тухлените готически култови сгради, между които изпъква катедралата (Roskilde Cathedral) от 12 в. Построен е през 1170 г. в романски стил, през 1200 г. се превръща в готическа църква, а днес е паметник на ЮНЕСКО. Могат да се видят мраморни и алабастрови паметници на 38 тук погребани датски крале и кралици. Посетете залата на викингите, където се намират пет кораба, които иколо 1000 г. са били потопени край фиордите на Роскиле. Интересна и красива е катедралата в Одензе (Odense Cathedral), кръстена Свети Кнут (St. Canute). Катедралата Виборг (Viborg Cathedra), посветена на Дева Мария е една от най-важнте исторически църкви в Дания. В Копенхаген впечатление прави катедралата Свети Ансгар (Cathedral of St. Ansgar), както и Църквата на Дева Мария.
Aбатство Марибо (Maribo) е създадено през 1416 г. и става един от най-важните датски манастири през късното Средновековие. Обителта се намира на остров Лоланд (Lolland) в южната част на Дания. Манастирът е в руини, но църквата на Абатството все още е в употреба и е известна като катедралата Марибо. Още два старинни манастира в Дания днес за потънали в руини - Ерсум (Esrum monestary) и Витскол (Vitskøl kloster)
Релефът на Дания не е предпоставка за образуването на водопади. Единственото, което напомня малък приятен водопад е Дьондален (Døndalen) на остров Бронхолм.