Pochivka.com»Естония

Естония

Информация

  • Население1340021
  • СтолицаТалин
  • ВалутаЕвро (EUR)
  • Телефонен код+372
  • Езикестонски

Местоположение

Естония е най-северната от прибалтийските републики в Североизточна Европа. Разпростира се на площ от 45,1 хил. кв.км. На север и запад бреговете й се мият от водите на Балтийско море, а Финският залив я отделя от Финландия. Естония граничи с балтийската държава Латвия (339 км) на юг и с Русия (294 км) на изток. На запад Балтийско море я отделя от Швеция. Брегова ивица на Естония е разчленена и е дълга 3794 км. Към Естония принадлежат над 1500 острова, които заемат 10% от площта на страната (1 520 кв. км). Трите най-големи острова са Саарема (Saaremaa), Хийумаа и Муху. Максималната ширина на републиката достига едва 350 км, а максималната дължина - 240 км. Разчленената брегова ивица благоприятства наличието на много пристанища. Близостта до Санкт Петербург също оказва влияние. Климатът е морски и преходен към умерено континентален. Лятото е прохладно,а зимата мека и топла със средна януарски температура -3,-6 градуса. Валежите и слабото изпарение способстват за заблатяване на сушата - 20% от терито- рията на Естония са блата. През 1990 г. заедно с другите прибалтийски страни Естония се отдели от СССР като суверенна република. Естония е парламентарна република, начело с президент избиран от парламента за 5 години. Северозападна Естония е най-развита в икономическо отношение. Заема 28% от площта и 45% от населението на страната. През вековете територията на Естония е белязана от датчани, германци, шведи, поляци и руснаци, които са оставили своето влияние върху естонската кулинария. Сред традиционните местни ястия са маринована змиорка, кървавица и задушено кисело зеле със свинско.
Най-гъсто са населени са северните индустриални райони на Естония, с над 55 души на кв.км, а най-рядко западните райони и островите. По-големи градове - Тарту (120 000 ж.), Нарва (80 000 ж.), Кохтла Ярве (80 000 ж.), Пярну (70 000 ж.). За Естония е характерна високата степен на урбанизация (72% от населението в градовете). Селищата с население над 50 хиляди жители са Талин, Кохтла-Ярве, Нарве (Narva), Пярну (Pärnu) и Тарту (Tartu) и в тях живее 72% от градското население на страната. В самия Талин е съсредоточено 45% от населението на Естония. Талин (Tallinn) (413 290 души население) е столицата и най-голям град на Естония, като е главен административен център на област Харю. Намира се на южния бряг на Финския залив, на около 80 км от Хелзинки. След 1991 г, благодарение на високотехнологичната индустрия и туристическия поток, Талин се е превърнал в един от най-важните градове за Източна Европа и Прибалтика. Град Тарту (Tartu) се намира в Източна Естония и е втори по големина град в Естония. Разположен е на река Емайъйги и често се определя като интелектуален и културен център. В града се намира университет Тарту - един от най-старите университети в Северна Европа. Куресааре (Kuressaare) (около 15 000 души) е град в Западна Естония, административен център на област Сааре (Saare). Разположен е на остров Сааремаа, край брега на Рижкия залив. Един от интересните острови за посещение в Естония е най-отдалеченият Рухну (Ruhnu), където освен доста исторически забележителности има и изключително приятни плажове.
В столицата Талин могат да се видят великолепни старинни дворци, като Вратат Виру или Градската стена и отбранителните кули, величествения средновековен замък на хълма Тоомпеа (Toompea Castle) с кулата Дългия Герман и др. Замъкът Раквере (Rakvere Castle) се намира в едноименния естонски град, разположен в северната част на страната, на около 20 км в южна посока от Финския залив (Gulf of Finland) и представлява комплекс от руини. Замъка Орлов-Давидов е друга вълнуваща крепост в Естония. Една забележителна средновековна структура е и крепостта Куресааре (Kuressaare Castle). В Естония има огромен брой дворци и замъци, обиколката из които определено си струва. Особено приятен за посещение е замъкът Херман (Hermann Castle) на Нарва (Narva), както и Пайде (Paide Castle) с неговата осмоъгълна кула.
От 1997 г Старият град на Талин е вписан в списъка на ЮНЕСКО със световното културно наследство. Освен многото храмове и средновековни дворци, в столицата на Естония може да посетите и най-старата аптека в Европа. Не пропускайте и разходка из парка Кадриорг в Талин. В град Тарту интерес представляват Сградата на кметството с часовника, от който на всеки кръгъл час се нови химнът на града. По възможност посетете и Музея на изкуството. Отдалеченият остров Рухну - диамантът на залива Рига, определено има с какво да впечатли. Тук, на най–високата точка на острова е издигнат уникален метален фар, построен от самия Густав Айфел. Частите за него са били конструирани във Франция и сглобени на Рухну през 1877 г.
Естония се характеризира с голямо езерно богатство - около 6% от територията е заета от езера, а общият им брой е над 1400 водни басейна. Езерото Пейпси (Peipsi) е петото по големина в Европа. Известно още като Чудското езеро, то е с площ 3555 кв.км като 1584 кв.км са на територията на Естония. В Естония може да се види небезизвестния кратер Каали (Kaali) на о. Сааремаа, който сега е пълен с вода и образува езеро с дълбочина 16 м и ширина от 100 м. Друго интересно и красиво езеро в страната е Мулуту Сурлахт (Mullutu Suurlaht)
Над 10% от сухоземната територия на Естония е определенa за защитена територия, включваща природни резервати, пейзажни резерви и пет национални парка. Те са с лесен достъп и добри условия за туристите. Най-малък е Национален парк Карула (Karula National Park), в който има цели 38 езера и огромно богатство от животни и птици. Лахема (Lahemaa National Park) е най-големият парк на Естония, като е разположен най-близо до Талин. Матсалу обхваща (Matsalu National Park) 40 острова и е любим на орнитолозите, а Сомаа (Soomaa National Park) е наричан "Земята на блатата". Вилсанди (Vilsandi National Park) е също добро място за наблюдение на птици.
Релефът на страната е равнинен и е формиран в следледниковата епоха. За действието на ледниците свидетелстват образуваните моренни хълмове и многобройни езера. Голяма част от територията е заета от моренна равнина с хълмисти възвишения - Сакала, Отепя, Хаания, с най-висока точка 318 м. Само 10% от територията на страната е с над 100м.н.в., а най-високата точка е връх Суур-Мунамяги във възвишението Хааня на югоизток - 318м.н.в.
Речната мрежа в Естония е сравнително гъста. Главните реки са Нарва, Полтсамаа (Põltsamaa), Еймняги (Emajõgi) и Пярну (Pärnu), Касари (Kasari River). Най-дългата река, преминаваща през страната е Воханду (Võhandu) с дължина от 162 км, а втора остава Пярну - 144 км. Самата Нарва, с дължина от 77 км, е най-дългата, течаща изцяло в рамките на Естония и вливаща се в Балтийско море.
Що се отнася до пещерите в Естония, страната не може да се похвали със световно известни скални формации, но има няколко интересни пещери, които са добра дестинация за пътуване. Една от тях е изкуствено създадената пещера Пуиса (Piusa Caves) на левия бряг на долината на едноименната река, в югоизточната част на Естония. Пещерите са прокопани между 1922-1966 в резултат на добиване на стъклени пясъчници. Пещерата е съпроводена и от 1,4 км туристически маршрут. Най-дългата естествена пещера в Естония е Аликукиви (Allikukivi Cave), дълга едва 33 м.
Естония притежава някои изящни примери на религиозна архитектура в лицето на катедралата Александър Невски в Талин, църквата Свети Олаф в Стария град и др. Свети Олаф е забележителна с построената през 15 век игла в готически стил, заради която между 1549 и 1625 г църквата е най-високата в света. След няколко реконструкции през вековете, днес църквата е висока 123 м. Друга забележителна църква в Талин е Нигулисте, в която редовно се провеждат концерти за органна музика. Дървената църква на остров Рухну, който е най-отдалечения от континенталната част на Естония, е построена през 1644 г. и се тачи като една от най–старите дървени конструкции в Естония. Интересен момент е катедралата-замък Хаапсалу (Haapsalu Castle) от 13 век в Западна Естония. Най-старата църква в страната е Църквата на Свети Мартин от Валяла (Saint Martin's Church of Valjala), издигната на остров Сааремаа след 1227 г.
Интересен пример за старинен манастир в Естония е този на Свети Бриджит (St. Brigit's Convent), който се намира близо до Талин и е изцяло в руини. Днес на това място често се организират концерти. Манастирът Куремае (Kuremae Monastery) стои красиво на висок 90-метра хълм и е пример за руски православен метох в Естония. Изключително красив е женският манастир в Пюхтице (Pjuhtitse), а интересни за посещение са руините на Доминиканския манастир.
В Естония има доста водопади, по-голямата част от които са съсредоточени в северната част на страната. Тук един от най-красивите е Кейла (Keila waterfall) с височина от около 5,7 м. Също висок и красив водопад е Пакри (Pakri waterfall), образувал се в северната част на едноименния полуостров. Водопадът Ягала (Jägala Waterfall) е естествен водоскок, с височина от 8 метра. Най-високият водопад в Естония, достигащ 30,5 м е Валасте (Valaste Waterfall). Той е популярна туристическа забележителност и е особено магнетична гледка през зимата, когато замръзва.