Pochivka.com»Хърватска
Информация
- Население4429078
- СтолицаЗагреб
- Валутакуна (HRK) = 100 лип
- Телефонен код+38
- Езикхърватски
Местоположение
Хърватска е страната, разположена в северозападната част на Балканския полуостров в Европа. Хърватска има излаз на Адриатическо море, където е бреговата ивица известна като Далмация.
Границите на страната са със Словения на север - 546 км, Унгария на североизток - 329 км, Сърбия на изток - 241 км, Черна гора на югоизток - 25 км и Босна и Херцеговина на югоизток - 932 км. Бреговата линия на Хърватска с Адриатическо море е 5 335 км, от които 4 085 км са на 1 185 крайбрежни острова, 66 от които населени. Площта й възлиза на 56,54 хил. кв.км. Административно страната се дели на 20 области (жупанци) и град Загреб, който е най-голям и е столица. Исторически области на Хърватска са Славония, Далмация, Лика, Истрия и др.
Живописното крайбрежие на Хърватска е причина страната да е популярна туристическа дестинация. Годишно Хърватска се посещава от около 10 000 000 туристи. Страната разполага с прекрасни условия за зимни ваканции и лечение, а в последно време между Пула и Дубровник са изградени над 60 курорта с 480 хотела, 77 почивни домове и 40 къмпинга.
Хърватска е най-големият архипелаг в Средиземно море. Всеки от нейните хиляди острови не прилича на другите, те се различават по форма, размери, растителен и почвен тип. По населените острови освен невероятната природа са се запазили много исторически обекти от римско, византийско време от Средновековието. С площ от 4 524 кв.км , Сплитско – Далматската област е втората по големина в Хърватска.
Столица на Хърватска и неин най-голям град е Загреб (750 хил. ж.), а сред останалите по-големи градове са Сплит (200 хил. ж.), Риека (170 хил. ж.), Осиек (110 хил. ж.), Задар (80 хил. ж.), Пула и Дубровник.
Най-големи са крайбрежните острови Крък (Krk) (408 кв.км), Брач (396 кв.км), Црес (Cres) (336 кв.км), Хвар (299 кв.км), Паг (287 кв.км), Корчула (Korčula) (276 кв.км), който е родно място на Марко Поло. По крайбрежието и островите са разположени световноизвестни курорти, сред които Дубровник и Опатия. Опатия (Opatija) е малък курорт в Хърватска, на брега на Адриатическо море, в източната част на полуостров Истрия (Istria) и се намира в непосредствена близост до Риека - морската столица на Хърватска. На остров Крък е построено летище, а с континента островът е свързан чрез един от най-дългите мостове в Европа. Още един интересен остров е Рабе, имащ официален статут на морски курорт.
Столицата Загреб е красиво разположена по течението на река Сава. Задар и Сплит са едни от най-големите градове по Далматинското крайбрежие и едни от най-интересните туристически атракции на Хърватска. Туристическата привлекателност на Задар се дължи на комбинацията от яхтинг туризъм, многобройните хотели и почивни домове, уникална атмосфера, очарователни плажове и места за разходка. Допълнителен плюс е възможността за екскурзии до близки културни, артистични и музикални събития и програми и особено до ценните културни и исторически паметници.
Съвременият Сплит има хилядолетна традиция, датираща още преди Диоклециан да построи тук своя дворец. Сплит е вторият по големина в Хърватска и селище с вековни културни традиции. Сплит е градски, културен и транспотен център на Далмация с сухопътни и морски връзки с многобройните летни курорти на Далмация.
Сплит е град с 1700 годишна традиция, с многобразия от археологически, културни и исторически паметници, сред които добре познатия дворец на Диоклетиан.
Тази старина е един от най-важните запазени късноримски исторически паметници под закрилата на ЮНЕСКО. В историческия Дубровник също има градска крепост, или по-скоро останки от големи градски стени. Дворец може да се види и в северно разположения морски град Риека.
В Опатия една от най-забележителните вили в града е Вила Ангиолина (Angiolina), която е построена от богат търговец от Риека. Замъкът Велики Табор (Veliki Tabor Castle) е една от най-добре запазените и автентични средновековни крепости на Хърватска.
Исторически многовековни паметници, датиращи от зората на летоброенето могат да се видят по доста от населените острови на Хърватска.
Сред тях са мозайките в римските бани и средновековните църкви, картини на венециански майстори, с които се гордее остров Крък наред с неговите великолепни дълги пясъчни плажове. Гордост на остров Рабе е паркът Корчмар с уникални експонати дървета и цветя, повечето от които се срещат само в този край на страната.
На 90 км от Риека е град Пула, известен с древните римски сгради, най - известната от които е амфитеатърът - шести по големина в света. Сред тукашните хърватци е известна като Арената (Pula Arena). Това е един от най-добре запазените амфитеатри от античността до днес и все още е в употреба - днес се използва по време на летните филмови фестивали.
Важна характеристика на хърватския пейзаж са многото естествени езера. В Хърватска има около 30 неголеми езера. Най-голяма площ има Вранското езеро (Vransko lake)(30 кв.км), след това Перуча (Lake Peruča)(13 кв.км), което е изкуствено и Проклянското езеро (11 кв.км).
Освен с адриатическото крайбрежие, чиято вода има видимост до 50 м дълбочина, Хърватска се слави със своите термални минерални извори. На река Крък в рамките на едноименния национален парк са се образували цели 7 езера. Уникалното езеро между Рошския водопад и Скрадинския водовъртеж има дължина 13 км, а в средата му се намира остров Висовац, на който е построен на него францискански манастир.
На територията на Хърватска има 8 удивителни национални парка, 3 от които са разположени на крайбрежни острови Бриуна около Пула, Корнат около Задар, Млет около Корчула.
Националният парк Пакленица (Paklenica National Park) и Природният парк Велебит (40 км от Задар), Националният парк Корнати (14 км от Задар), Националният парк Езерата Плитвице (Plitvice Lakes National Park) са лесно достъпни по пътища и фериботни линии със Задар. Хърватска е своеобразен северен екзотичен оазис на Средиземно море с многобройни редки видове растения и животни.
Национален парк Езерата Плитвице е обявен за пръв национален парк в Хърватска още през 1949 г. и е включен в списъка на Световното природно и културно наследство на ЮНЕСКО през 1979 г. заедно с Дубровник и Сплит. Тук, сред гъсти букови, лиственицови и борови гори, покриващи скалистите планини, са разпръснати 16 езера с неописуема красота.
Националният парк Крък, обявен през 1985 г., опазва неповторимата природа на едноименната река по протежение от 72 км, протичаща в каньон с дълбочина между 100 и 200 м. Особена екосистема се явяват заливните ливади в Посавието или природен парк Лонско Поле.
Уникалният животински свят на блатистия район в северното хърватско Подунавие е позволил създаването тук на най-големия в Европа орнитологичен парк Копачки Рит. Не по-малко интересни са много други природозащитни зони в Хърватска. 10% от сушева част и 1% акватория са под закрилата на закона.
В самия Сплит интересен за туристите e и Горският парк Марян (Marjan Forest Park), зеленият оазис, който гражданите на Сплит се гордеят много и за който полагат грижи, за да го запазят за бъдещите поколения. Паркът включва места за разходки, игрища, солариуми, сплитската зологическа градина.
Хърватска има хълмист релеф, но не може да се похвали с исполин над 2000 м. Източните части на страната са заети от Славония, която е обширна хълмиста равнина.
В централните и западните части на Хърватска е разположена Динарската планинска система - Велика капела, Велебит, Динара (с най-висока точка връх Троглав - 1 913 м) и Далматинското крайбрежие с дълбоко врязаните заливи и множество острови. Биково е втората най-висока планинска система в Хърватска.
От планините на Хърватска най-високи се явяват Динарските планини, които са част от Алпо-Хималайската планинска система, с масивите Динара, Камешница (1762 м), Велебит (1758 м), Плешивица (1657 м). От бавните тектонски потъвания на най-западните планински хребети се е образувал живописният Далматински бряг, съставен от 1185 скалисти острови, полуострови и заливи.
Южната част на Хърватска се намира в пределите на изтеглените успоредно на адриатическото крайбрежие Динариди. Приморската част на Динаридите е изградена от варовици и се характеризира с карстови форми. Планинските масиви Козек, Мосор и Биково се простират през цялата област Сплит-Далмация в посока от северозапад до югоизток.
Реките в Хърватска се оттичат към басейните на Адриатическо и Черно море. Всички равнинни реки се явяват големи и спокойни. Крайбрежните реки са по-къси и имат по-висока скорост на течението.
Най-дълги в Хърватска са Сава (562 км), нейните притоци Драва (305 км) и Купа (296 км). Реките са пълноводни и в голямата си част са плавателни. Освен тях Дунав (188 км), Босут (186 км) и др.
Река Уна (Una River) е десен приток на по-голямата Сава. Бурното й течение образува водопади по пътя си и я превръща в една от най-атрактивните реки на територията на Хърватска, с отлично условия за рафтинг. Горното течение на река Зрманя осигурява възможности за рафтинг, каяк и кану, а нейното долно течение от Обровак до Янкович е отлично за разходки и пикници.
Карстов релеф съставлява повече от 50% от земите на Хърватия и е особено изразен в района на юг от Карловац (). Хърватска има 49 пещери, дълбоки до 250 м, 14 от тях са по-дълбоки над 500 м и и три по-дълбоки от 1000 м.
В Карстовия терен в околностите на Сплит в Хърватска има много пещери. Най-интересна е синята пещера на островчето Бешево (Бешевска шниля). Тя много прилича на Лазурната пещера (Адзура грота) на остров Капри в Италия, като светлината прониква при входа и ясно се виждат риби, раци, корали, морски таралежи, звезди, кремове, актинии.
Историческата част на Задар е очарователна за всички, които имат интерес към историческите паметници и културното наследство. Уникалната прероманска кръгла църква Свети Донат от 9 век, символ на града, е задължителна спирка за всеки турист.
Криптата на Сплитската катедрала пък пази ценна колекция на религиозното изкуство. Катедралата на Свети Дуим и старохърватската църква Света Троица са едни от най-важните религиозни паметници на вторият по големина град в Хърватска. В столицата Загреб забележителна със своята готическа архитектура е Загребската катедрала (Zagreb Cathedral), както и историческата църква Свети Марк. Паметник на ЮНЕСКО е и Катедралата Свети Джеймс в Шибеник (Cathedral of St. James in Šibenik), както и Базиликата в историческия център на Пореч (Euphrasian Basilica in the Historic Centre of Poreč). Дубровник е град с дълбоки религиозни корени, за които свидетелстват красивият храм Свети Блаза (Church of St. Blaise/Crkva Sv. Vlaha) и Катедралата на съкровищата (Cathedral and Treasury).
Хърватска разполага в доста дълговековни манастири, като само в красивия Дубровник има два големи - Доминиканския и Францисканския.
На остров Лопуд също може да се посети интересния Францискански манастир, създаден през 1483 г. Обителта Бадия (Badija) е разположена източно то Стария град на Коркула. Лепавина пък (Lepavina) пък е неголям манастир на Сръбската православна църква. В Централна Далмация може да се види красивия манастир Крка (Krka Monastery), действащ от 1345 година и считан за един от най-важните в Хърватска. В рамките на Национален парк Крка, на остров Висовач е издигнат едноименният римски манастир (Visovac Monastery), основан от августински монаси през 14 век.
Водопадът Крчич (Krcic Waterfall) е един от най-красивите, които може да видите по Далмация. Височината му е 37 метра и попада в рамките на Национален парк Крка (Krka National Park).
Освен него още 6 водопада могат да се видят по течението на река Крка в долината й. 16-те езера на Национален парк Плитвички езера са съединени с цели 92 водопада.
Остров Црес се явява едно от малкото места на Земята, където се среща белоглавият орел. Това удивително място възниква преди около 10000 г. и може би, благодарение на неговата красота при хърватите възниква обичай да се венчават под водопади.