Pochivka.com»Гватемала

Гватемала

Информация

  • Население13824463
  • СтолицаГватемала
  • ВалутаКетцал
  • Телефонен код+502
  • Езикиспански (признати са 32 местн

Местоположение

Република Гватемала е страна в Централна Америка, с площ от 108889 кв.км. Намира се на юг от Северна Америка и граничи с Тихия океан и Карибско море. Другите граници на Гватемала са с Мексико на север, с Белиз и атлантическия океан – на изток, с Хондурас и Ел Салвадор – на юг, и с Тихия океан на запад. През 20 век Гватемала е арена на преврати, въоръжени сблъсъци и граждански войни. От 1985 г. страната поема пътя на мирното развитие и демократизацията, но е изправена пред сериозни проблеми свързани със здравеопазването и образованието – 39 % от възрастните жени не могат да четат и пишат. След Мексико, Гватемала е най-многолюдната страна в Централна Америка. Над 60 % от населението на Гватемала са заетите в селско стопанство. Основни земеделски култури са ориз, царевица, фасул, плодове, предимно банани. Кафето е най-важната експортна култура, която носи големи доходи. Гватемала е най-големият световен производител на кардамонови семена – национална ароматична подправка за ястия и напитки. В Гватемала през най-горещия месец – август, средните денонощни температури са около 30 градуса. В планините, над 1800 м н.в., температурите са почти постоянни – между 10 и 16 градуса по Целзий. През по-сухия период, от декември до месец май, Гватемала се посещава от много туристи (около 850 000), главно от САЩ и Мексико. В гватемалски земи, между 300 и 900 г., процъфтявали древните градове държави на маите. Днес почти половината от гватемалците са потомци на древните маи и други местни индиански племена. Останалата част от населението са метиси.
Столица е Гватемала Сити с градско население от 1,110,100 души. Други градове са Кетсалтенанго, Флорес (Flores), Ескуинтла, Пуерто Бариос, Сакапа. Административно деление на Гватемала е на 22 департамента, а морски пристанища са Пуерто Бариос, Чамперико. Старата столица на страната - Антигуа Гватемала е главният туристически център. Градът е заобиколен от вулканите Агуа, Фуего, Серо де ла Круз и в него има множество църкви и дворци, построени в стил барок. Градът е един най-добре запазените колониални градове в Америка. Антигуа е почти изравнен със земята след земетресение през 1773 г., но руините на основните монументи са съхранени до днес. За по-малко от 3 века селището, построено с мрежест градоустройствен план, вдъхновен от италианския ренесанс, се сдобива с редица превъзходни монументи, които днес са част от световното културно наследство на ЮНЕСКО. Шела (или Кетцалтенаго) е вторият по големина град в Гватемала. Намира се на 2300м надморска височина и е окрилен от трихилядния вулкан Санта Мария (3772м). В сърцето на „Западния хайленд”, където са разположени почти всички вулкани в Гватемала (общо 30 на брой), най-пъстроцветния пазар в Чичикастенанго, градчето Тодос Сантос с оригиналните мъжки носии. В Ел Петен транспортната мрежа не е добре развита, но има главен път и летище, които свързват Флорес – главния град в района, с останалите части на страната. Днес културата на Гватемала очарова със своя колорит. По време на страстната седмица (Semana Santa) в Гватемала се устройват пищни церемонии с религиозни шествания, които преминават по улиците на града върху красиви килими от естествени материали – цветя, плодове, треви и т.н. Всяка година те са различни и цялото население участва в направата им.
Наред с древните комплекси на Маите, в Гватемала има о интересни дворци и замъци, които си струва да се видят. Пример за това е замъкът Сан Филипе (Castle of San Felipe), издигнат 1604 г край езерото Изабел(Izabal).
Гватемала е развиваща се туристическа дестинация с доста голям потенциал. Най-много туристи привлича Антигуа Гватемала, който предлага по нещо за всички вкусове. В града ще откриете колониална история, съчетана с множество културни дейности, които включват художествени галерии и изложби, сценичните изкуства, популярните изкуства, филми, форуми и културния туризъм като цяло. Тикал (Tikal National Park) е древен култов център на цивилизацията на маите и един от най-интересните туристически обекти в Гватемала. Разположен в дивата джунгла този забравения град на маите е населен от около 7 в.пр.Хр. Тикал е древен култов център на цивилизацията на маите, а днес са съхранени само 16 храма, сред които и гробници с удивително красиви стенописи. В Такил могат да се видят и шест пирамиди, а целият комплекс е част от наследството на ЮНЕСКО. В страната обаче могат да се видят още доста старинни комплекси на маите. Един от тях е Киригуа (Archaeological Park and Ruins of Quirigua), населяван от 2 век пр.Хр. и също част от списъка на ЮНЕСКО. Една от атракциите на Гватемала е нощувка при истинско гватемалско семейство. Такива възможности има в повечето селца в Гватемала, особено в посещавани туристически райони като езерото Атитлан (Lake Atitlán). По крайбрежието на страната се простира редица от неголеми курортни градове, намиращи се в процес на бурно развитие.
В Гватемала има и многобройни езера, забележителни със своята красота и чистота. Най-красивите са Атитлан, Аматитлан, Исабал, Гуиха и др. Те са магнит за туристи, а и около тях витае интересна история. Гордост на Гватемала е езерото Атитлан, което се е образувало преди 84 хил. години преди колапса на древен вулкан, завършил формирането си преди около 2 млн. години. Днес Атитлан е красив сладководен басейн, заобиколен от новообразуваните 3 вулкана – Сан Педро, Толиман и Атитлан, които могат да бъдат изкачени с местен придружител. По крайбрежието има изградена добра туристическа база.
Гватемала означава ”Земя на много дървета”. Огромна част от културното наследство е обградено от гъсти гори, подобно на Тикал. Значителна част от Ел Петен е покрита с вечнозелени тропични гори, обитавани от разнообразни животински видове, сред които и ягуари. Ягуарът е най-големият хищник в Централна Америка, маите го обожествявали и почитали като символ на смелостта. Пикая (Pacaya) е все още действащ вулкан и защитена територия. В Гватемала има повече от 30 защитени територии, в това число национални паркове и биосферни резервати.
Гватемала е планинска страна, разположена в зона с активна земетръсна и вулканска дейност. Почти 2/3 от площта на Гватемала е заета от две планински вериги. Те пресичат страната от запад на изток и са обрасли с дъбови и борови гори. Над силно заоблените била на Северната верига се извисяват единични върхове с височина над 3000 м. южната планина е сравнително млад вулкански масив с над 30 вулкански конуса, три от тях са все още действащи вулкани. Върхът на вулкана Тахумулко (4 220 м) е най-високата точка на Централна Америка (без Мексико). Северната част на Гватемала (около 1/3 от площта й) е заета от ниското карстово плато Ел Петен, с надморска височина 150-200 м. Платото е равно, с малки заоблени хълмове, изградено главно от варовикови скали.
Платото Ел Петен се пресича от няколко реки, които заедно с падналите валежи осигуряват обилна влага за вечнозелените гори. Главнире реки в Гватемала са Мотага и Полочик, които са и плавателни.
В Гватемала не липсват и интересни пещери. Впечатления правят Актун Кан (Actún Can) край Флорес и голямата пещерна система Канделария (Candelaria caves) с обща дължина от около 80 км. Пещерната система Чикуибул (Chiquibul Cave System) е една от най-добре проучените в Централна Америка, като част от нея попада и в границите на Гватемала. Пещерите на Силвано (Cuevas del Silvino) са също интересни за посещение, като се намират между Гватемала сити и Пуерто Бариос (Puerto Barrios). Освен с интересни формирования, Пещерата Най Туничи (Naj Tunich) е и важен археологически обект. В нея са запазени уникални скални рисунки на маите.
Сред религиозните храмове на Гватемала, навярно най-забележителни са тези в Антигуа. Катедралата на Антигуа, известна като Свети Йосиф (Saint Joseph Cathedral) претърпява множество метаморфози. Издигнат за първи път 1541 г храмът е неколкократно престрояван, а днес е част от семейството на ЮНЕСКО. Със щедра архитектура изпъква и катедралата в Сан Педро Пинула (San Pedro Pinula Cathedral).
Горещият минерален извор Aguas Calientes е любимо място за туристите. Той се стича под вормата на водопад в коритото на студенотечаща река. Мястото е толкова красиво, че човек може да стои с часове под горещата струя или пък от време на време да плува в леденостудения вир. Огромен брой водопади могат да се видят в Гватемала, като повечето от тях не изпъкват с грандиозни размери, а по-скоро с магнетична красота. Едни от най-красивите са горещият Парайсо (Finca Paraíso), Поптин край Петен (Poptún, Petén), Будсия (Budsijá, Cahabón) и още мн. др.