Калининград

Rosi TrifonovaRosi Trifonova
Администратор
2k
Калининград

Калининград е градът на Тевтонския орден и кехлибара. Ако човек не познава фактите и се осланя само на географските данни, никога не би му минало през ума, че Калининград е част от Русия. Калининград всъщност е най-западната област на необятната руска територия, но той няма сухопътна връзка със страната. Разположен е между Литва и Полша и има излаз на Балтийско море. Тук е единственото незамръзващо пристанище на страната в Балтийско море.

Калининград по своята същност е едномилионен руски анклав. От Варшава до Калининград са само 35 км, а до литовската граница има 70 км. Днес населението на това интересно място е една разнородна смес от беларуси, украинци, руснаци, немци, литовци, поляци.

Калининград

От природна гледна точка Калининград се намира в изключително живописна и богата местност. Тук изобилства от езера и реки. Уникалността на мястото идва от факта, че именно тук е едно от местата по света, където се намира кехлибарът. Калининград разполага с една от най-дългите лагуни в Европа, която се намира на брега на областта. Кехлибарените дюни достигат височина до 70 метра, а дължината им е близо 98 километра.

Старото име на Калининград е Кьонингсберг, кръстено така в чест на основателя си - чешкия крал Отокар. Той е един от главните градове на Тевтонския орден, а след това е център на Източна Прусия. В него е роден един от най-известните философи – Имануел Кант. През 1945 година руснаците, насочили се за Берлин окупират областта и сменят името на града на името на комунистическия лидер Михаил Калинин.

Калининград не може да се нарече развита и популярна туристическа дестинация, което не означава, че в нея няма какво да се види. Сред забележителностите на този град са Кьонингсберска катедрала, площад Победа, Кьонингбергската крепост, домът на Съветите, катедралата „Иисус Спасител”, старата пруска зоологическа градина, както и Държавния университет „Имануел кант”. Тук има музей на световния океан, както и още няколко исторически замъка, които напомнят за рицарските времена.

В Калининград може да видите първата крепост на Тевтонските рицари, замъкът Инстербург. В замъкът се е съхранявала една от най-интересните тайни на 20 век – кехлибарената стая. Това помещение е дар за руския цар Петър Велики от пруския крал Фридрих Вилхелм. Постепенно тя е доукрасена със злато и кехлибар, като теглото й е измерено на 6000 кг. По време на Втората световна война немците „опаковат” Кехлибарената стая в дървени сандъци я скриват в подземието на Кьонингсбергския замък. Сандъците изчезват по време на бомбардировките над града в края на войната и до днес не са намерени.

Главната катедрала на стария град Кьонигсберг е построена през 1333 година. Тя е разрушена през 1944 година по време на британските въздушни нападения срещу германските войски. Възстановяването на този храм в Калининград започна през 1994 година с финансовата подкрепа на Германия, Полша и Русия. В катедралата има концертна зала и православен параклис, а тържественото й откриване става през 2005 година.

Kaliningrad

Калининградски зоопарк e един от най-големите и стари в цяла Русия. Зоопаркът в Калининград е бил открит през 1896 година, а в неговата колекция, заемаща площ от 16.5 хектара, са разположени 315 видове животни. Общият брой на представители на фауната възлиза на около 2300. Калининградският зоопарк едновременно се явява и ботаническа градина. Наред с животинските видове посетителите на парка имат възможност да зърнат редките растения, сред които може да се види и Гинко.

В зоопарка може да се разгледат и скулптори на животни като бронзова статуя на лос, каменна статуя на орангутан и др. Входа на зоопарка е украсен с група скулптурни портрети на разни животни. На територията на зоопарка се намират и няколко довоенни здания и фонтан. В зоопарка живеят 59 вида млекопитаещи, 84 вида птици, влечугите са около 42 вида, 105 вида риби и 8 разновидности на безгръбначни. 54 вида животните в зоопарка в Калининград са включени в Международната Червена книга.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest

Рейтинг

3.5
52
44
31
23
10
Дай твоята оценка:

Коментари

Изпрати