Ярославъл
Ярославъл е част от популярния туристически маршрут в Русия – т.нар Златен пръстен, който включва ред средновековни градове, разположени на североизток от Москва, включително Сергиев Посад, Переславъл Залески, Ростов, Кострома, Иваново, Суздал, Владимир и други.
През последните години Ярославъл и по-специално градската управа работят усилено в насока развитието на селището като популярна и харесвана туристическа дестинация. През 2005 година историческият център на Ярославъл бе включен в списъка на ЮНЕСКО със световното културно наследство. Историческата част на града е разположена на мястото, където река Которосъл се влива в емблематичната за Русия Волга.
Ярославъл е център на едноименната руска област, разположена в централната част на Русия. Самият град е основан на 2 август 1010 година, а според преброяване от 2006 година населението му е 603.7 хил. души. Цялото селище е разположено на площ от 205.37 кв. км., като се намира на 282 км североизточно от Москва. Ярославъл се разпростира по двата бряга на река Волга и се счита за едно от най-красивите населени места не само по нейното течение, но и в цяла Русия.
Историята на Ярославъл започва още през ранния 11 век, като се смята, че основоположник на селището е Ярослав Мъдри, който иска да осигури защита на Ростов от север. Най вероятно до този момент по тукашните земи са живяли представители на угро-фински народности.
Първото споменаване на Ярославъл в исторически текстове е датирано малко след основаването му - през 1071 година. От 1218 става център на независимо княжество. През 1463 е присъединен към Московската държава, а през 17 век е втори по величина град в Русия, когато по време на полската окупация на Москва през 1612 година е временна фактическа столица на страната.
Днес Ярославъл се счита за крупен промишлен център: в него се намира първият в света завод за синтетичен каучук, има нефтопреработващ завод, заводи за автомобилни гуми, за двигатели, за ремонт на електровози, електромашиностроителен и корабостроителен завод. Едновременно с това Ярославъл е важен транспортен възел, като тук се пресичат много основни пътища за страната, а нас самата Волга са изградени цели два моста.
Сред най-запомнящите се забележителности на Ярославъл са неговите църкви и катедрали. Две от тях няма как да не ви направят по-голямо впечатление. Една от тях е Спасо-Преображенската катедрала, която е най-старото съоръжение в Ярославъл. Църквата е издигната през 1506-1516 година върху основите на първоначалната постройка, функционирала от 1216-1224 година.
През 16 век тук има манастир, който е ограден с каменна ограда. Именно от него през 1612 година земското опълчение на Кузма Минин и Дмитрий Пожарски се отправя за освобождаването на Москва.
Втората забележителна религиозна постройка в Ярославъл е храмът Иля пророк. Той се счита за истински бисер на старинната руска архитектура. Сегашната постройка езапочната през 1647 г. и изписана до 1681 година, но предшественикът на този храм се е издигал векове преди тази дата малко по-наюг от сегашния. Според легендата Ярославъл Мудрий основал самия град в денят на Илия и затова храмът е бил кръстен на този пророк, който древните славяни асоциирали с Перун.