Фулда
Навярно свързвате град Фулда (Fulda) с едноименната световноизвестна марка автомобилни гуми. Но Фулда предизвиква много повече асоциации у всеки, който посети този приказен град в сърцето на Германия. Фулда се намира точно на пресечната точка на 4 големи населени места в Германия – от Хамбург на север, от Мюнхен на юг, западно от Кьолн и в източна посока Берлин и Дрезден.
Фулда всъщност е малко градче с изключително красива старинна архитектура. През него преминава течението на едноименната река Фулда. Историята на града започва преди 1250 година. През 744 година, на 12 март на това място е основан Бенедиктски манастир от Свети Стурм (Saint Sturm, Sturmius).
Той действал под опеката на Бонефаций (Boniface), който се счита за основател на франконската църква и апостола на германците. Археологически разкопки доказват, че на мястото на Фулда е имало селище много преди този момент.
И до днес гробът на Свети Бонефаций се намира във Фулда и годишно той се посещава от хиляди богомолци. За да побере тълпите от християни, малката базилика, построена през 8 век е трябвало да бъде построена наново и разширена значително. В наши дни тази базилика се счита за най-голямата църква северно от Алпите.
От създаването си селището Фулда е подчинено на германския император. През 18 век обаче, през 1752 година населеното място се управлява от принц епископ. Това остава така до 1802 година, когато Наполеон разтуря епархията. През 18 век Фулда преминава през коренната промяна на бароковата епоха. Градът буквално е преустроен, като са добавени много красиви барокови постройки.
Между 1704–1712 година е реконструирана Катедралата на Фулда, а Градският замък Stadtschloss е издигнат между 1707–1712 година. Архитект и на двете сгради е именитият за времето си майстор Йохан Дийнтценхофер (Johann Dientzenhofer).
През 1764 година във Фулда отваря порцеланова фабрика, но след смъртта на тогавашния принц-епископ заводът е затворен. Въпреки това порцеланът, произведен тогава във Фулда е високо ценен и скъп за колекционерите заради неговото майсторство и качество. Катедралата във Фулда е забележително красива.
Построена е по модела на Свети Петър в Рим и е посветена на t. Salvador and St. Boniface. Именно тук, в криптата са положени тленните останки на Свети Бонифации. В катедралния музей (Cathedral Museum) могат да се видят забележителни предмети на религиозното изкуство. Едно от най-забележителните произведения на изкуството тук е картината на Lucas Cranach „Христос и прелюбодейката” (Christ and the Adulteress).
Старата църква Свети Михаил е построена още през 9 век и днес се счита за един от най-старите храмове в Германия. Градският дворец на Фулда някога е бил седалище на принц-епископите, а днес е заето от градските власти. Той е удивителна барокова постройка с невероятно красива вътрешна украса. Посетителите имат възможност да разгледат Залата на огледалата, Императорската зала и техните красиви гипсови орнаменти.
Най-редовно в Залата на принца (Princes Hall) се изнасят концерти, а също така градският замък на Фулда пази и ценна колекция от местния порцелан. Градините на замъка са приказни – има невероятно красива Оранжерия. В парка посетителите могат да се насладят на живописните цветя и храсти, докато си почиват в кафето.