Pochivka.com»Статии и Новини»Замъци»Замъкът Прьоселс

Замъкът Прьоселс

Rosi TrifonovaRosi Trifonova
Администратор
2k
Замъкът Прьоселс

Замъкът Прьоселс (Prosels Castle) е разположен на високо плато до едноименното селище в земите на Южен Тирол (South Tyrol). Прьоселс стои със своята средновековна осанка под планините Шлерн в италианската провинция Балзано-Бозен. Днешният дворец е само реплика на този, който е бил построен през 15 век. Укреплението на Прьоселс датира два века по-назад във времето – от 13 век.

Освен укреплението от оригиналния замък, издигнат през 13 век на това високо плато, датира и централната част на двореца с нейните романски арки. Като цяло архитектурният стил на замъка Прьоселс е готически. Важна фигура в историята на средновековния дворец е Леонхард, който се ражда през 1458 година.

Той бил изключително буден човек, работел като управител на солните мини край Инсбрук. За кратко време успява да натрупа много капитали и се превръща в благородник с възможности. Като богат човек Леонард успял да вложи много от тях в разширяването и украсата на замъка Прьоселс. Именно той около 1500 година превръща невзрачното средновековно имение в красив дворец.

Замъкът Прьоселс

Леонард бил и част от тогавашно гонение на магьосническа общност в италианския Южен Тирол, в резултат на което и до днес около Прьоселс се разказват много приказки и легенди за тайно магьосничество и вещици. Така наречената Звездна кула също е построен около 1500 година. Името й идва от картината на фронтона на кулата, която изобразява знаците на зодиака.

Стенописите над аркадите на замъка Прьоселс също датират от времето на Леонард. Посетителите могат да видят вдясно самият собственик, изобразен като конник, а вляво стои фигурата на самия Максимилиан Хабсбургски. Императорът е бил близък приятел на Леонард и под неговите протекции собственикът на Прьоселс се изкачва до най-висок обществен ранг в Тирол.

По онова време простолюдието страдало от висока смъртност, особено при новородените и обикновените селяни обвинили Леонард за това. В търсенето си да излезе чист от ситуацията богаташът от Прьоселс изнамерил 9 жени, които обвинил в магьосничество и хвърлил вината върху тях. Жените били зверски измъчвани, за да си признаят, че са откраднали бебетата и яхнали своите метли, са ги качили на най-високия връх в района, където вещиците са изяли бебетата заедно с дявола.

Днес тези истории за магьосници и вещици влияят благоприятно върху туризма в Прьоселс. Последният член на семейството на Леонард умира през 1810 година. След неговата смърт замъкът Прьоселс е изоставен и за около 50 години почти изцяло паднал в руини.

От 1860 г. до 1978 година замъкът Прьоселс сменя цели четиринадесет различни собственика. Един от тях е Александър Франц фон Гюнтер, който купува двореца през 1887 година и го превръща в това, което днес се смята, че претворява оригиналния вид на Прьоселс.

След смъртта на членовете на това семейство, замъкът преминава в ръцете на специално сформирана организация, която се грижи на Прьоселс от 1981 година. Днес замъкът е отворен за обществеността, като в него се провеждат различни концерти, театрални представления, художествени изложби и дори сватби. Много младоженци сключват брак в параклиса на този исторически замък.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest

Рейтинг

4
50
41
30
20
10
Дай твоята оценка:

Коментари

Изпрати