Замъкът Дорненбург
Замъкът Дорненбург (Doornenburg Castle) е романтично имение, разположено в източната част на централно-източната холандска провинция Хелдерланд (Gelderland). Дорненбург е издигнат в красива зелена местност, съвсем близо до едноименното градче и се счита за една от най-големите, най-добре запазени дворци в Нидерландия. Според мнозина замъкът Дорненбург е и най-старата подобна постройка на територията на Холандия.
Оригиналната крепост е построена на това място през 9 век и по онова време е била известна като Вила Доренбург (Villa Dorenburc). От тази най-ранна постройка е разработена структурата на сравнително скромния замък през 13 и 14 век, като е завършен окончателно през 15 и 16 век. От тогава насетне съществени проемни по конструкцията на Дорненбург не са правени.
Главният замък е завършен през 15 век, когато окончателно е изграден и вътрешният двор. Предният замък съдържа помещения, параклис и една малка ферма, което е необичайно за замъците от такъв тип. Най-вероятно параклисът е построен през 16 век, а селскостопанските сгради по-късно – 17-18 век.
За Дорненбург не може да се разкаже нещо особено интересно до 1936 година. Този замък никога не е имал някакво военно-стратегическо или политическо значение за Холандия, никога не е попадал под обсада, а сред собствениците му няма нито едно прочуто или важно име. Сред собствениците му са били фамилиите Van Doornik, Van Bylandt и van Homoet.
През 1936 година Дорненбург е закупен от местен индустриалец на име JH. van Heek, който по това време купува и замъка Берг (Bergh Castle). Влиятелният нов собственик създава фондация за опазването на Дорненбург и той е напълно реставриран през 1941 година. През втората световна война замъкът е седалище на германската армия, което е причина да бъде унищожен от британски бомбардировачи на 14 март 1945 година.
Въпреки, че каузата с възкръсването на Дорненбург изглежда загубена, в следвоенните години фондацията отново започва да работи и замъкът е напълно възстановен в късен средновековен стил през 1966 г. Днес замъкът е отворен за туристически посещения срещу входна такса от 4 веро за възрастни и 2.5 евро за деца.