Бетън Руж

Нина 2Нина 2
Новак
748
Бетън Руж

Бетън Руж (Baton Rouge) е град, чието име се превежда от френски език като словосъчетанието червена пръчка. Бетън Руж се намира в щата Луизиана и е столица на щата. Населението на Бетън Руж е 229 553 души. Пристанището на Бетън Руж е деветото по големина пристанище на територията на Съединените Щати.

По-голямата част от сградите на Бетън Руж се намират на десния бряг на река Мисисипи. Заради надморската си височина, която е четиринадесет метра градът е по-слбо застрашен от наводнения за разлика от по-ниския Ню Орлиънс, който е разположен по-надолу по течението на реката.

Град Бетън Руж и територията около него преди много години са били място, където са живеели индиански племена, които се занимавали с лов и риболов. Според археолозите мястото е било обитавано от хора осем хиляди години преди новата ера.

Пристигането на европейците през седемнадесети век и борбата между тях довела до многочислени военно-териториални конфликти и към период на дълга нестабилност.

Едва в началото на деветнадесети век ситуацията се стабилизирала и градът станал територия на САЩ. Както и в другите региони на юг основният поминък до средата на деветнадесети век са били плантационното стопанство и търговията по река Мисисипи, както и търговията с роби.

Територията на съвременния град Бетън Руж дълго време е била населена от индиански племена. Условната граница между владенията на племената Хоума (Houma) и Беюгула (Bayou Goula) е минавала през реката точно в района на съвременния град Бетън Руж.

Първите европейци в тази блатиста местност били французите, които пристигнали през 1699 година под командването на капитан Пиер Д’Ибервил (Pierre d'Iberville) . Първото, което видели френските моряци, бил висок кипарис, който бил украсен с окървавени глави и кожи на животни и риби. По този начин индианците отбелязвали границите между земите на лемената. Затова французите кръстили това място Червената пръчка. Името, което индианците използвали за границата между земите на племената, било Иструма (Istrouma).

Бетън Руж индустриална зона

След заселването на европейците Бетън Руж бил управляван от Франция, Република Флорида, Британия, Испания, Луизиана и от Съединените Щати. През 1849 година градът станал столица на щата Луизиана. За създаването на капитолийската сграда на Бетън Руж бил нает архитектът Джеймс Дейкин (James Dakin), който не последвал тенденциите от онова време да се имитира капитолийската сграда на Вашингтон, а вместо това създал нео-готически (Neo-Gothic) средновековен замък, който гледал към река Мисисипи.

В началото на гражданската война населението на Бетън Руж възлизало на пет хиляди и петстотин човека. През пролетта на 1862 войските на Съюза окупирали града. Федералните сили се опитали да си върнат контрола над града през лятото на същата година, но напразно.

През петдесетте и шестдесетте години на двадесети век Бетън Руж изживял бум на химическата индустрия, от което градът се разширил доста от центъра си. През деветдесетте години започва бумът на строителството в град Бетън Руж, който продължава и до днес.

През 2000-ната година Бетън Руж се доказал като един от най-бързо разрастващите се градове на юг по отношение на технологиите. Населението на Бетън Руж временно се увеличило заради урагана Катрина (Hurricane Katrina) с двеста хиляди души.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest

Рейтинг

3
50
41
30
21
10
Дай твоята оценка:

Коментари

Изпрати