Pochivka.com»Статии и Новини»Градове»Ричмънд, Вирджиния

Ричмънд, Вирджиния

Нина 2Нина 2
Новак
748
Ричмънд, Вирджиния

Ричмънд (Richmond) е столицата на Общност Вирджиния (Commonwealth of Virginia). Ричмънд е независим град и не е част от нито един окръг. На територията на Ричмънд живеят над двеста и четири хиляди човека.

Територията, където днес се намира град Ричмнъд, е било важно селище на Конфедерацията Поухатън (Powhatan Confederacy). Тя била заселена от английски колонисти. Град Ричмънд бил основан през 1737 година. Той станал столица на колонията Вирджиния през 1780 лева.

Ричмънд, Вирджиния

Сред прочутите събития, станали на територията на града, може да се отбележи речта на Патрик Хенри (Patrick Henry) от 1775 година. Тя станала известна под надслов „Дайте ми свобода или ми дайте смърт”.

По време на гражданската война Ричмънд изпълнявал ролята на столица на Конфедеративните щати на Америка.

В началото на двадесети век на територията на града се появили първите трамваи. На територията на града навлязла африканската култура.

Икономиката на град Ричмънд се гради основно върху финансовите институции и правителството. На територията на града са разположени офисите на много престижни банки и фирми. Градът печели и от туристическа дейност, тъй като около него има много исторически местности, които се посещават от туристи от цял свят.

Преди да се появят английските заселници, на територията на днешен Ричмънд живеели индианци от племето Поухатън. През 1606 година крал Джеймс Първи (James I) разрешил да бъдат заселени английски колонисти в Америка. През 1609 и 1610 година англичаните се опитали да се заселят на територията на днешен Ричмънд, но бързо изоставяли местността. Това се дължало най-вече на факта, че местните племена не желаели да предадат земите си без битка.

През 1645 година бил изграден Форт Чарлз (Fort Charles), който бил издигнат като защитно съоръжение. Новите заселници заживяли на територията на форта и постепенно общността се разраснала и започнала да се препитава от търговия с кожи и тютюн.

През 1737 година било избрано името на града – Ричмънд, на името на английския град Ричмънд, който се намира близо до Лондон. Град Ричмънд получил официален статут на град през 1742 година.

На територията на града се разраснал бизнесът с роби. Те били докарвани от Африка и били продавани и купувани в града.

Град Ричмънд в САЩ

През 1780 година столицата на щата била преместена в Ричмънд. През 1781 година Ричмънд бил изгорен от английски войници, което накарало тогавашния губернатор на града Томас Джеферсън (Thomas Jefferson) да напусне града.

След края на войната Ричмънд успял да се възстанови много бързо и се превърнал отново в процъфтяващ град. На територията на града била изградена капитолийската сграда на щата Вирджиния по дизайн на Томас Джеферсън. Тя била окончателно завършена през 1788 година.

След Американската революционна война (American Revolutionary War) Ричмънд се превърнал в индустриален център. Продажбата на роби продължава до средата на деветнадесети век. Тогава Хенри Браун (Henry Brown) влиза в историята на града като успява да уреди затварянето си в малка дървена кутия и така успява да стигне до Филаделфия, където се превръща в свободен човек.

През 1861 година Вирджиния се присъединява към Конфедеративните щати. Тогава всъщност столицата на Конфедерацията е преместена от Монтгомъри, Алабама (Montgomery, Alabama). През април 1865 година войските на Съюза превзели град Ричмънд и столицата на Конфедерацията отново била преместена. По време на превземането на Ричмънд от войските на Съюза над двадесет процента от сградите са били унищожени от умишлени палежи.

През шестдесетте години на двадесети век настанал истински бум на строителство в центъра на града, което довело до построяването на седемстотин нови сгради. През 1970 година територията на града се увеличила със седемдесет квадратни километра. През 1995 година била завършена огромна язовирна стена на стойност милиони долари, която била изградена, за да предпази града от наводнения.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest

Рейтинг

4.5
52
42
30
20
10
Дай твоята оценка:

Коментари

Изпрати