Кнежа
В северозападната част на България, на 30 км от река Дунав е разположен град Кнежа. Административно той принадлежи към Плевенска област. Красиви църкви, великолепен музей и живописен лесопарк са част от забележителностите на Кнежа и околностите му.
Едни от първите жители на тези земи са траките, които обитават областта още от трето хилядолетие преди новата ера. Около града се намират останките на много тракийски могили. С включването на селището в пределите на Първата българска държава Кнежа получава и своето наименование. Тогава в района е изпратен болярин, които да се заеме с управлението на местността. Местните го наричат „кънъз“ (в превод – кмет). Другата версия за произхода на името е свързана с тезата, че още през VII век тук се настанява племенна общност, наричана кнаж. Според трети тълкования пък Кнежа носи името на стария босненско-български владетелски род Кнежевич, населявал местността през XIV век.
Повече за богатата история на този край можете да научите в интересния Общински исторически музей. Музейното дело в града започва през 70-те години на миналия век. Със собствена сграда музеят е от 1985 г. Уредниците му са си поставили за цел постоянно да обогатяват експозициите, като непрестанно издирват нови културни ценности, даващи повече информация за историята на селището. Там са изложени стари български и турски вестници, документи и фотоси, родословното дърво на някои от местните фамилии, сведения за първи учреждения, история на участниците във войните и пр. Там е открехната завесата и за произхода на името на града. В Общинския исторически музей са обособени зали, в които е представено археологическото, етнографското и художествено наследство на Кнежа.
Туристическата обиколка на града може да продължи с посещение на величествената църква Света Троица. Тя е построена през 1860 година, след разрешение на османската власт. Историята разказва, че цялото население на Кнежа с голям ентусиазъм, доброволен труд и средства се включва в издигането на православния храм. 14 хиляди души присъстват на освещаването му през 1861 г. Впечатлява масивния иконостас на църквата, където майсторите са вплели и елементи от поминъка на местните. Архитектурата и вътрешната украса на църквата са удивителни, пример са за майсторство в църковното изкуство от времето на Възраждането. Днес храмът Света Троица е със статут на ценен архитектурен паметник.
Около Кнежа има още два православни храма с висока архитектурна и художествена стойност. От 1870 г. датира църквата Възнесение Господне в село Бреница. Другата религиозна ценност е църквата Свети Архангел Михаил в село Лазарово. Завършена е през 1869 г. Голяма част от уникалните иконописи и икони на църквата обаче са почти изчезнали.
В един от парковете в центъра на града сравнително скоро (2 000 г.) признателните жители на Кнежа помогнаха за построяването на паметник на загиналите във войните техни съграждани. За изграждането на монумента са използвани ресурси предимно от дарения.
За гордост на местните Кнежа е домакин на атрактивния Северен фестивал на любителските читалищни театри "Звезден прах". Всяка година самодейните театрални трупи представят своята интерпретация и творчество на сцената на местното читалище. Представленията нямат състезателен характер, целта им е културен обмен между колективите. Друго редовно събитие в Кнежа е традиционният панаир, провеждан всяка година в края на месеца август.
Любимо място на местни и гости е живописният лесопарк Гергана, разгърнат на 546 дка площ. Там се намира единственият зоопарк в община Кнежа. Добре поддържаният зоокът е дом на мечки, елени, понита, кози и др. Зоопаркът е създаден през 1980 г. В самия лесопарк има обособени места за пикник и барбекю, детски площадки с люлки и още мн др.
Посетителите на Кнежа трябва да имат в предвид, че за Кнежа е характерна сравнително ниската средногодишна температура и голямата средногодишна температурна амплитуда. През 40-те години на миналия век е имало случай, в който дори измерената най-ниска абсолютна минимална температура на връх Мусала е била по-висока отколкото тази в Кнежа. Според климатолозите след град Трън Кнежа е вторият най-студен град в страната. Друга интересна подробност е, че в Кнежа се намира единственият в България Институт по царевица. Отглеждането на царевица е традиционен поминък за местното население (около 11 хил. души).
Кнежа отстои на 48 км западно от Плевен, на 30 км северозападно от Червен бряг и на 12 км източно от Бяла Слатина. На около 12 км източно от града преминава река Искър.