Хейуърд

Нина 2Нина 2
Новак
748
Кметстово в Хейуърд

Хейуърд (Hayward) е град, разположен на територията на щата Калифорния (California). Град Хейуърд се намира в окръг Аламеда (Alameda). Населението на града е 144 186 човека. Той е третият по големина град на територията на окръг Аламеда.

Преди четири хиляди години местността, където днес е разположен град Хейуърд, е била обитавана от хора. Това били индианците Олоне (Ohlone).

През деветнадесети век земята, където днес се намира градът, се превърнала в Ранчо Сан Лоренцо (Rancho San Lorenzo), което било дарено на Гилермо Кастро (Guillermo Castro) през 1740 година.

Хейуърд е известен и с други имена – Хейуд (Haywood), а също така и Хейуърдс. Не е ясно как точно се е стигнало до избора на това име за града. Смята се, че градът носи името на Уилям Хейуърд (William Hayward), който отворил тук през петдесетте години на деветнадесети век луксозен хотел. През шестдесетте години на деветнадесети век в местността отворил врати пощенски офис.

Кастро изгубил ранчото си в игра на карти и бил принуден да напусне земята заедно със семейството си. Ранчото било разделено на парцели, които били продадени на местни хора, като един от тях бил Уилям Хейуърд. Той изградил красив хотел, който имал сто стаи и бил предназначен за туристи. Покрай името на хотела мястото започнало да се нарича Хейуърд.

През 1876 година Хейуърд бил официално признат за град от щата Калифорния. В края на деветнадесети век Хейуърд се развивал сравнително бързо, като икономиката му се основавала върху туризма и земеделието. Тук се отглеждали домати, картофи, череши и кайсии. Голяма роля в икономиката на града изиграли също така пилетата и гълъбите.

Градът пострадал силно от земетресение през 1868 година, което станало известно като земетресението Хейуърд. Железопътната линия била разрушена от земетресението, но бързо била възстановена.

През тридесетте години в Хейуърд станало модерно родеото, което привличало каубои от цялата страна. Малко преди началото на Втората световна война в града пристигнали много японски емигранти. Войната допринесла за икономическото развитие на града и увеличила населението, отворили се много заводи.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest

Рейтинг

4
51
40
31
20
10
Дай твоята оценка:

Коментари

Изпрати