Бриджпорт, Кънектикът
Бриджпорт (Bridgeport) е град, разположен на територията на щата Кънектикът. Бриджпорт се намира на територията на окръг Феърфилд (Fairfield). Населението на града възлиза на 144 229 човека.
Градът е характерен със своята привързаност към известния местен жител, цирков артист и кмет – П. Т. Барнъм (P.T. Barnum). Барнъм е построил три къщи в града и през зимата бил домакин на цирка на града.
Първото английско селище на западния бряг на устието на река Пикуонок (Pequonnock) е било основано през 1639 година и носело името на реката. През 1777 година селото е преименувано на Нюфилд (Newfield). По време на Американската революция Бриджпорт се превръща във важен стратегически център.
През 1800-ната година Нюфилд се превръща в квартал на Бриджпорт, а през 1836 година Бриджпорт официално е признат за град. Бриджпорт е известен като родното място на фризбитата, тъй като тук е бил отворен офисът на една от първите компании за производство на фризбита.
През първите години на съществуването си Бриджпорт е бил населяван от жители, които се прехранвали с риболов и със скотовъдство, както и със земеделие. През края на деветнадесети век градът преминал през етап на рязка индустриализация, като се превърнал в производствен център. Тук се произвеждали фрези, шевни машини, файтони, сутиени, седла, и боеприпаси.
През март 1860 г. Ейбръхъм Линкълн (Abraham Lincoln) държи реч в аудитория в стария Бриджпорт Сити Хол. Специална паметна плоча отбелязва мястото, където е държал речта си Ейбръхъм Линкълн.
Със започването на Първата световна война работата в града се увеличила, но имало много стачки, тъй като работниците настоявали за осемчасов работен ден. Стачките били толкова успешни, че се разпространили навсякъде на североизток.
През тридесетте години на двадесети век Бриджпорт се превърнал в мощен индустриален център с повече от петстотин завода. В края на деветнадесети век в града пристигнали много емигранти от Източна Европа, Италия и Ирландия.
След средата на двадесети век започва етапът на преструктуриране на тежката промишленост, който причинява загубата на хиляди работни места.
През 1978 година учителите в Бриджпорт обявяват стачка и стачкуват в продължение на деветнадесет дни, за да се преборят с обвързващите ги и незадоволяващи изискванията им договори. Двеста седемдесет и четирима учители били изпратени в затвора след стачката.
Бриджпорт се опитва да се съживи след разрушителните икономически ефекти от Втората световна война, но опитите са напразни. През 1991 година градът изисква протекция от банкрут.
В началото на двадесет и първи век Бриджпорт се съвзема въпреки дългите години на високо ниво на престъпност, бедност и корупция.
В града се вливат свежи инвестиции в размер на един милиард долара. Общинският съвет одобрява нов градски план и започва реконструкция в избрани райони.